Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Через 6 років

Їздила на одну добу з передка у місто - на допит. Мене допитували в місцевому СБУ з приводу події шестирічної давнини - коли у квітні 2010 року в Українському домі "вата" відкривала українофобську виставку, туди прийшли активісти "Свободи" і влаштували акцію протесту, а "беркути", перевдягнені у цивільне, викидали їх звідти (тягли за ноги по сходах). При цьому, як завжди буває, постраждали випадкові люди, а також легкі тілесні отримав журналіст Нового каналу Кутраков. Перешкоджаючи йому знімати, "беркути" виштовхували його у двері і трохи придавили цими дверима. А я, відповідно, усе це знімала. Чула, що командир "беркуту", який віддавав тоді накази, "відзначився" на Майдані, і через це зараз згадали про ті події шестирічної давнини.

Розслідує цю справу прокуратура в Києві, а СБУшникам дали доручення допитати мене по місцю служби.

Вночі перед допитом я залізла в Інтернет і переглянула всі свої репортажі з цієї події і наступного суду над активістами. (Майже всі вони були виправдані судом). Якби не переглянула - не пригадала б майже нічого. До війни я десять років висвітлювала протестні акції у Києві. Кілька акцій на тиждень, на кожній четвертій - сутички, затримання, перешкоджання роботі журналістів, опісля - багатогодинні перебування в судах і під судами. Потім були бої на Майдані, потім - два роки війни. А на допиті питання на кшталт: "Опишіть кожного з цих осіб (кремезних бритоголових молодиків в однаковому темному одязі), у що кожен з них був вдягнений, що казав, як розташовувався відносно вас", тощо.

Звичайно, я чесно розповіла усе, що побачила на власному відео. Додала, що саме діяльність в тому числі організаторів тієї виставки, покликаної розпалювати міжнаціональну і внутрішньоукраїнську ворожнечу, призвела до війни і масових жертв. Порадила слідству звернутися до моїх тодішніх репортажів, писаних одразу, а не через шість років після події, і моїх тодішніх показів у суді над активістами. Все.

Відчуття змішані. З одного боку, приємно, що людина у погонах чи в кріслі вже не є апріорі недорканною - просто в силу своєї належності до системи. Приємно, якщо запрацює майже мертва 171 стаття - про перешкоджання журналістам, бо колеги, що працюють "у полі", таки настраждалися від любителів притиснути їх дверима.

З іншого - "Чому посадили Мавроді? - Не поділився. - А чому випустили? - Поділився." (с). Я ж чудово розумію, що той "беркут", скоріше за все, просто через щось, і "щось" майже напевно фінансове, потрапив у немилість до керівництва, і його за це зливають. Бо якщо це початок відновлення справедливості - смішно після двох років війни, після того ж Іловайська, згадувати про синці у мужика, якого притисли дверима. Я чула, що він зараз воює. Мабуть, йому теж смішно про цей епізод згадувати.

Не з цього, коротше, слід починати.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 73 comments