Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Про фейки

Останнім часом в інфопросторі почастішали підозрілі, з неприємним присмаком фейки - то Мосійчук у СІЗО "помирає", то Яроша "викрадають" з бази ДУК, "узявши базу штурмом". Походять вони, як це зазвичай і буває, з нікому не відомих акаунтів у соцмережах (звідки чомусь поширюються окремими популярними блогерами), а також з маловідомих сумнівних сайтів, що претендують на роль ЗМІ.

Фейки - вони фейки і є, практично всі активні в Інтернеті люди стикалися з цим явищем і знають, з чим його їсти - певніше, як його не проковтнути. Тому - лише найбільш загальні рекомендації: прочитавши якесь сенсаційне повідомлення, не полінуйтеся розшукати його першоджерело. Як правило, цього буває достатньо для того, щоб встановити істину самотужки, не звертаючись навіть до уповноважених осіб. Друге, що потрібно зробити - промоніторити сторінки людей, близьких до "померлого" чи "викраденого". Якщо на них про це нічого не сказано - все ясно, фейк.

Моя замітка про інше. Про те, чому саме зараз раптово пішли оці фейки.
Не думаю, що їхні автори таким чином "промацують" громадську думку - дізнаЮться, що буде з тими, хто, приміром, вб'є у тюрмі Мосійчука чи викраде і посадить Яроша. Нічого так не дізнаєшся. Через вброс, не підтверджений серйозними джерелами, не тільки Майдан не збереться - взагалі жодна серйозна людина на це ніяк не відреагує.

Моя думка інша. По-перше, якщо десять разів повідомити, що хтось арештований, а на одинадцятий таки справді арештувати, буде виграно безцінний для влади час - поки народ розбереться, що цього разу таки не збрехали, і почне діяти, може вже бути пізно. Усі рішучі дії робляться одразу, по гарячих слідах, далі зазвичай "заіграно". Крім того, психіка у людей влаштована так, що паскудна звістка, почута вдесяте, не так страшно обурює, як почута вперше, навіть якщо перші дев'ять разів були брехнею, а десятий - правдою.

По-друге, зараз на фронті знову почалися серйозні сутички. Ворог обстрілює наших бійців з важкої артилерії і танків, майже щодня є вбиті і поранені. Ці сутички демонструють крах політики влади, спрямованої на вмиротворення агресора, тому влада намагається замовчувати їх, як може. Але крім її бажання, є Інтернет для інформування активної меншості і популярні телеканали, близькі до групи Коломойського, для інформування пасивної поки що більшості.

Зараз, у рамках наїзду на "коломойських", у них можуть позабирати ці телеканали. Канали будуть переорієнтовані і працюватимуть у загальному руслі. А Інтернет, вочевидь, вирішили заспамити отакими фейками. Ви знаєте, що коли найняті боти якісно працюють над певним питанням, у недосвідчених читачів виникає враження, що "всі проти". Так само і тут. Якщо брехні стає дуже багато, люди потроху втрачають орієнтацію і починають вважати, що в Інтернеті "всі брешуть".

Найпростіший метод захисту від усієї цієї підлоти, метод, що не вимагає ні ризику, ні додаткових ресурсів, ні наявності якихось зв'язків у владних чи опозиційних колах - просто скласти собі список з двох-трьох гідних довіри ЗМІ і трохи більшої кількості блогерів, у яких зазвичай є правдива й актуальна інформація на теми, що вас цікавлять. А на решту інфи просто не звертати уваги.
Tags: брехня
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 18 comments