Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Клов - підземна ріка Києва


На ці вихідні із Запоріжжя приїздив Євген solonyna, і пішли ми з ним на прогулянку у Клов – найдовшу підземну річку Києва. Пройшли під землею 3,5 км в один бік і стільки ж – назад.

Клов вважається найбільш небезпечною підземною рікою. У ньому вже загинули четверо дігерів – під землею їх зненацька застав дощ. Коли це відбувається, у Клові збирається вода з усього центру Києва. Велетенська хвиля миттєво заливає тунель, і в людей нема шансу врятуватися – їх змиває і розмелює шматками бетонних плит, що несуться колектором.

Клов – це дощовий колектор, що складається з трьох підземних рік-струмків: Клова, Кловиці і Хрещатика. Він, пояснили нам досвідчені люди, бере початок від так званої «Київської клоаки» – труби великого діаметра, побудованої в кінці ХІХ ст. від Бессарабки до Либеді через велику проблему – Хрещатик затоплювало під час дощів. До речі, у «клоаці» теж були нещасні випадки.

Ближча до гирла, сучасніша частина Клова – це бетонний чотиригранник до трьох метрів заввишки і біля п’яти завширшки. Води – десь по щиколотку. Трапляються ями глибиною до середини стегна. Дно всюди нерівне – вода розмила.


Попередження: «Внимание! В этом коллекторе погибло уже 4 человека. Причина – мгновенное повышение уровня воды во время внезапных летних ливней».


Вимірювач рівня води у колекторі. Верхня половинка пляшки теж повна


Так маркірують аварійний вихід


Такі симпатичні тварюки водяться у Клові. А ще ми бачили одного пацюка.
І безліч-безліч комарів. Там, під землею, у сирості, для них ідеальні умови. Звідти вони потім вилітають і кусають нас з вами :)


Старий люк


Далі, ближче до старої частини Клова, тунель стає цегляним, стеля – у формі арки.


Двометровий Євген дотягується до стелі, а мені - зась :)


Світло з люку :)


Мобілка у "гумовому виробі" не намокне :)


Миємо ручки… а тут і мити страшнувато :)


Пороги


Сувенір від Клова. Все, що теоретично може опинитися на асфальті, можна знайти у Клові.

Далі, повернувши у струмок Хрещатик, ми побачили старовинні ходи, схожі за формою на куряче яйце, поставлене на гострий кут. Кажуть, це залишки старої міської каналізації – ще царських часів.


У Хрещатику


Яйцеподібний хід

Ми полізли у Клов у трохи похмуру, парку, як перед дощем, погоду (чого, взагалі-то, не можна). Спочатку вдвох із solonyna, а потім нам склав компанію досвідчений dobergroup. Пройшло пару годин, і раптом чуємо попереду рев величезної кількості води. «Та сама» хвиля?! Ми секунду стоїмо, а далі, не змовляючись, кидаємось навтьоки. Пробігли зовсім трошки, dobergroup раптом зупиняється і каже: «Так не буває. Пішли дивитись». У нього стаж під землею 15 років, до нього дійшло, що шум внизу, а бігли ми вгору за течією…

Ось що нас налякало. Здоровенний, але цілком безпечний водоспад просто зі стелі. Потім хлопці пояснили, що, скоріше за все, це з водозбірника у колектор скидали воду…

Коли ми вже вилізли і перевдяглися, до нас підійшли двоє мєнтів. Перевірили документи, у довговолосого – кишені, а у solonyna, з його запорізькою пропискою, вміст наплічника. Поводилися вони ввічливо, особливо коли зрозуміли, що мають справу з дігерами. Бо що з дігера візьмеш?..
Tags: діг, екстрим, фото
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 170 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →