Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Навчання «Sea Breeze-2013» (Репортаж Володимира Ущаповського). Частина 1

DSCN1103

Восьмого липня розпочалися щорічні українсько-американські військово-морські навчання на території Одеської та Миколаївської областей та в акваторії Одеської затоки. У Будинку офіцерів Південного оперативного командування відбулася церемонія відкриття та прес-конференція для засобів масової інформації.

Навчання триватимуть до 20-го липня. Це вже 16-й за рахуноком «Морський бриз», що проводиться в рамках програми «Партнерство заради миру» і на які запрошуються всі бажаючі до участі країни. От і цього разу у заході беруть участь десять країн: Болгарія, Італія, Канада, Німеччина, Румунія, Туреччина, США, Азербайджан, Грузія, Україна. До того ж в якості учасників груп спостереження, зв’язку та координації беруть участь Катар (вже вдруге) та Об*єднані Арабські Емірати, що представлені такою високою посадовою особою, як безпосередньо сам командувач військово-морським флотом ОАЕ віце-адмірал Ібрагім Салім Мохаммед аль-Мушаррах. Військово-морські Сили Катару також були представлені контр-адміралом та капітаном першого рангу з ад’ютантами. Це вже треті поспіль навчання, на яких присутність представників Перської затоки тільки збільшується, як і інтерес до співпраці з Україною.

Між іншим, як і щороку, запрошення було завчасно відправлено і російській стороні. Російська ж сторона, як і щороку, зробила вигляд, що запрошення не надходило. Жодних пояснень, жодних коментарів. Воно й зрозуміло: російського агресора не цікавить «Партнерство заради миру». Навпаки, для Російської Федерації з часів війни проти Грузії у 2008 році цікаве лише партнерство заради війни.

DSCN1106

Тема цьогорічних навчань – це проведення міжнародної операції з безпеки на морі та евакуації некомбатантів. Навчання проводитиметься на тактичному рівні, тобто комплексно, в повному обсязі, а не по частинах. Мета – відпрацювання за стандартами Альянсу дій багатонаціональних штабів та сил під час планування і проведення міжнародної операції на морі зі знешкодження нападаючих терористів, та евакуації мирного населення морем з району нестабільності або бойових дій.

DSCN1109

Власне, під час навчання буде проведено сертифікацію кораблів та підрозділів ВМС ЗУ, що прийматимуть участь у міжнародних операціях за методикою «Програми перевірки та зворотнього зв’язку Концепції оперативних можливостей. Буде проведено оцінку за стандартами НАТО другого рівня фрегата «Гетьман Сагайдачний» (з його палубним вертольотом та доглядовою групою), великого десантного корабля «Костянтин Ольшанський», а також 1-го рівня самооцінка роти морської піхоти. Керівник навчань – контр-адмірал від України, заступник – кептен (капітан 1-го рангу) від США. Чисельність особового складу до 1700 чоловік, до 8-ми літаків та гелікоптерів, до 14-ти кораблів та катерів, до півсотні одиниць автобронетанкової техніки.

DSCN1101

Що вкинулось в очі цього разу? Це високий, значно вищий від радянського, рівень розвитку і загальної підготовки українських офіцерів - від лейтенанта морської піхоти (я бачив, як наш лейтенант про щось там теревенив з канадцем англійською) до адміралів. Віце-адмірал Ільїн перший з українських командуючих, хто вільно розмовляє не лише українською, але й англійською. При тому, що сам – етнічний білорус, уродженець чи то самого Мінська, чи Мінської області. Сам український командувач почувався вільно, керував діалогом, знайомив високопосадових військових різних країн між собою, вільно спілкувався як з дипломатами, так і з журналістами. Наші здалися мені не гіршими від західних, а морпіхи – взагалі зразок воїна. У всякому випадку, у стройовому та спортивному розвитку. Підтягнуті хлопці! І не всі з них – контрактники. Половина – ще строковики.

DSCN1136

У середовищі журналістів та репортерів деякими колегами розповсюджувалися чутки про захмарні місячні оклади на російському Чорноморському Флоті: від чотирьох тисяч гривень у матроса-строковика до 120 тис. гривень у командира крейсера «Москва». Щоправда, у перерахунку на американські гроші це чомусь значно перевищує оклади На Північному флоті та у віддалених районах Далекого Сходу. Чи настільки вже Севастополь – «гаряча точка»? Сумнівно. Певна річ, росіяни у будь-якому випадку платитимуть своїм морякам у Криму значно більше, ніж українці – своїм, але не настільки. Таким чином росіяни, з одного боку, створюють почуття зверхності над українськими моряками (як елемент інформаційно-психологічної війни), а з другого – утворюють заздрісне ставлення власних моряків з інших флотів, особливо Балтійського, який під пільгове фінансування не потрапляє. Та й на Північному та Тихоокеанському флотах виникають питання «За що?» і «А чим ми гірші?». Щоб потрапити служити на Чорноморський флот, утворюється певний корупційний конкурс, а переводитись із Севастополя для подальшої служби на інші флоти, а особливо на Каспій та Кавказ бажаючих нема.

Також цього разу - ще не прибув корабель від американської сторони з причин, не прокоментованих командуванням (як нашим, так і американським). Можливо, з причини загострення ситуації у Перській затоці (Іран) та у східному середземномор’ї (Сирія), а може, ще з якихось оперативних причин. Гадаю, найближчим часом це запізнення з’ясується. Дехто з журналістів в «кулуарах» висловив припущення, що Штати знехтували Україною, тому що «втомились» від Януковича і «регіонерів», тому і не прислали навіть фрегата.

DSCN1139

Певна річ, ці навчання у будь-якому випадку накладаються на військово-політичну обстановку, при тому таку, що постійно змінюється. В нашому випадку Росія знову провокує війну в Закавказзі, щоб створити привід для вторгнення не тільки в Грузію, але й в Азербайджан, щоб перервати будівництво азербайджано – грузинсько – турецьких трубопроводів та залізниці. Від Каспія до Чорного моря стараннями Росії утворюється територія нестабільності.

Але й країни Заходу теж зрозуміли, що без закавказького шляху постачання не лише енергоносіїв, але й просто шляху сполучення з Центральною Азією, їм не обійтись. Отож, з Росією рано чи пізно доведеться щось вирішувати, тому що вона просто не здатна зупинитись у своїй експансії.

DSCN1095

Новим помітним чинником стало і з кожним роком ширше залучення до навчань представників монархій Перської затоки. Очікується в недалекому майбутньому і участь у наших навчаннях більш крупних країн цього регіону. Їхні флоти "заточені" на схожий з Чорним морем майже замкнутий басейн з ворогом на протилежному березі – Іраном, маючи на озброєнні в основному флот ракетних та інших катерів та частини морських диверсантів.

Відомі також прямо ворожі відносини Росії з Катаром з приводу підтримки останнім повалення режиму Каддафі в Лівії та активну підтримку Катаром та Саудівською Аравією антиасадівських заколотників в Сирії. Для України ж Катар та Саудівська Аравія – джерело дешевого газу і можливих великих інвестицій.

Отже, будемо спостерігати за перебігом подій. У недалекому майбутньому нам доведеться брати у них участь.
Володимир Ущаповський, спеціально з Одеси
Tags: нато, одеса
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 43 comments