Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Брюссельський фотощоденник. День перший (дуже багато фото)

IMG_6139

Дійшли нарешті руки викласти фотовраження з поїздки до Брюсселю 26-29 травня 2013 року. Довго думала, як це краще зробити, як згрупувати матеріал – тематично чи хронологічно, бо була ж там три дні і привезла біля двох тисяч фото. Врешті-решт вирішила, що за хронологією буде краще. Я просто розповідатиму вам, куди ходила, що робила, що по дорозі бачила і що при цьому думала, ілюструючи це фотками. Не бійтеся, дві тисячі їх не буде :)
Зараз буде перша частина звіту. (Всього їх буде 3 – по звіту за кожен день). А репортаж про власне відвідини НАТО, якщо хтось ще не бачив, тут:
http://bilozerska.livejournal.com/731561.html


Коли мене зустріли в аеропорту Бориспіль, перше питання було: «Ну, як тобі Європа?» (це ж була моя перша поїздка до Західної Європи). Я відповіла: «Європа не там. Європа насправді тут». Бо найбільше, мабуть, що мене вразило у Брюселі – не старовинна архітектура і не прекрасний транспорт, особливо метро – а те, що, мабуть, кожна третя людина на вулиці, якщо не кожна друга – або темношкіра, або мусульманка у хіджабі. Коли ми бачимо таких людей вдома - знаємо, що це приїжджі. А там це бельгійці, громадяни Бельгії. Уперше в житті побачила на власні очі, як виглядає мультикультуралізм, і стало мені від нього трошечки не по собі, бо все ж таки це європейська столиця. Ні, звісно, бельгійці нехай живуть як хочуть. Бельгія далеко.

Але ж я обіцяла по порядку.

Почалося з того, що ми дуже довго відмічалися в аеропорту «Бориспіль», тому що не працювала багажна стрічка. Усім рекомендували брати навіть великі багажні місця з собою в літак. Але я не могла це зробити через наявність у багажі малесеньких манікюрних ножиць. Мені порадили їх викинути, але я на це не пішла :)

IMG_5230

Понад хмарами

IMG_5246

Здрастуй, Європо!

IMG_5263
В аеропорту Брюсселя

Всі разом ми зустрілися вже після прильоту. В аеропорту чекав автобус НАТО, який відвіз нас до готелю «Метрополь», що знаходиться в центрі міста, на Place De Brouckere. Дорогою в автобусі були постійні жарти – по-перше, як це «головного неонациста України» (мене, тобто) запрошують до штаб-квартири НАТО :)
По-друге, жартували на тему каштанів, яких на брюссельських вулицях було не менше, ніж у Києві. «Мабуть, це справжні італійські» - «Попов їх украв і сюди продав!» - «Ура, ми знайшли вкрадені італійські каштани!». Сміху на весь автобус.

Звісно, я, розкривши рота, фотографувала з вікна Європу.

IMG_5304

IMG_5306

IMG_5347

IMG_5357

Шматочки перших вражень через лобове скло автобусу... Зверніть уваги на велосипедні доріжки

IMG_5368

Готель «Метрополь», де ми зупинилися. Просто розкішний, у старовинному стилі

IMG_5369

Хол готелю

IMG_5373
Номери на першому поверсі носять імена відомих людей, які у них зупинялися

IMG_5374

Мій номер у готелі.

Швидко перевдягнулись, зустрілися у холі готелю. Це була десь перша або друга година дня (коли у нас друга, в Брюселі ще перша), і до вечора ми мали вільний час. Більша частина нашої групи пішла по музеях і просто погуляти, а я спочатку трохи пройшла з ними у бік старого міста….

IMG_5394

Телефонна будка. З графіті у Брюсселі така сама сумна ситуація, як і в Києві. Бачила навіть обмальований храм :(

IMG_5396

Таких жебрачок зі стаканчиками можна і в Києві побачити. Одна лише різниця - це мусульманка

IMG_5403

Іду у бік Гран-Плас - найгарнішої історичної площі Брюсселю

IMG_5417

Один з найгарніших ракурсів

IMG_5421

IMG_5424

До Гран-Плас не дійшла, дуже швидко я відокремилась від групи і пішла у протилежному напрямку – назад до готелю і звідти на північ. Мала одну справу, яку вирішила зробити у перший ж день перебування в Брюселі. Я писала про неї у минулому пості – близька людина доручила мені вклонитися від її імені могилі бельгійського короля Альберта, яка знаходиться в королівській усипальниці в храмі Лакенської Богородиці (Église Notre-Dame de Laeken).

До речі, була можливість з’їздити швиденько у Париж – потяг туди іде лише годину. Але квиток коштував біля 70 євро. Звісно, задавила жаба. І на могилу короля Альберта я б тоді не потрапила.

Тому я пішла до Нотр-Дам де Лакен, пішла пішки, це майже 4 км. в один бік. Вирішила, що заодно подивлюся місто. Мені ніколи не було цікаво ходити з екскурсоводом по історичних пам’ятках – цікавить завжди дух міста, звичайні вулиці, обличчя перехожих…

До речі, люди на вулицях у Брюсселі дуже-дуже чемні. Але пересічний перехожий не знає ні слова англійською. Тому, щоб поговорити з кимось, треба звернутися до декількох, поки не знайдеш бодай трохи англомовного.
Втім, це не завадило місцевому мешканцю, який не знав жодного слова англійською (а я – жодного слова французькою і тим, більше, нідерландською), запросити мене на каву. Відмовилась.

IMG_5435

Схема для туристів. Таких у центрі міста дуже багато

IMG_5436

Парковка для велосипедів

IMG_5445

Площа перед нашим готелем

IMG_5451

Такі персонажі на брюссельських вулицях трапляються доволі часто. Праворуч літера М - це метро.

IMG_5457

Що це за дерево, я не знаю, але в Брюсселі їх дуже-дуже багато

IMG_5464

Типова для центру архітектура. Ці будинки не завжди пласкі, часто це їхнє найвужче місце - як зрізаний кут, а далі вони розширюються, і вулиці, відповідно, розходяться від центру у різні боки.

IMG_5899

Ще одне фото, зроблене ввечері, трохи з іншого ракурсу

Щодо архітектури – вражає контраст. На одній і тій самій вузенькій вуличці можуть бути гарні старі будинки і монстри-новобудови із суцільного скла. При цьому нема такого відчуття, як у пострадянських країнах – ніби все місто будувалося за єдиним планом, розробленим одним архітектором: в такі-то роки – «сталінки», в такі-то – цілі квартали «хрущовок». У Брюсселі теж є схожі між собою будинки, але не помітна логіка, за якою планувалося їхнє будівництво.

(А якщо від’їхати трохи від центру і просто проїхатися містом, що ми зробили на третій день – то кидається в очі, що там немає висоток. Будинків вищих за 5-6 поверхів не бачили).

IMG_5466

Покажчик вулиць і пам’яток. Усе двома мовами - французькою і нідерландською

IMG_5471

Магазин зброї

IMG_5474

IMG_5479

IMG_5481

IMG_5484

Вулиці у центрі міста

Температура у перший день була – десь 10-12 градусів, і страшний вітер. Вітер у Брюсселі, коли він є, не такий, як у Києві, а значно гидкіший – налітає крижаними вологими поривами, пробирає до кісток. Кажуть, що з океану. На мені у перший день були дві джинсові куртки і тепла хустка на голові. А наступного дня погода виправилась.

На вулицях, порівняно з Києвом, дуже мало людей. (Пізніше з’ясувалося, що в Брюсселі живе приблизно мільйон населення). Багато людей лише в центрі, але це переважно туристи.
Машини їздять, але все одно не стільки, як у Києві.

IMG_5489

Таких настінних малюнків у місті багато

IMG_5494
Як у нас на Майдані (чи то в нас, як у них :). Цією вулицею - Rue de Laeken - я йшла більшу частину шляху до Нотр-Дам де Лакен - Собору Лакенської Богородиці. Ви ще не забули, що оце зараз я саме туди йду? :)

IMG_5497

Назва "Акваріум" і золота рибка на стіні - прикольно зробили :)

IMG_5502

IMG_5503

Всюду велодоріжки і велосипедні парковки, де можна взяти напрокат велосипеда. Вони там прикріплені до спеціальних автоматів, у які, як мені пояснили, треба вставити картку Visa, з неї буде знято 150 євро. Ці гроші, мінус плата за час користування велосипедом, повернуться на рахунок, коли ти повернеш велосипед на місце.

IMG_5508

Художня композиція за участі символа Брюсселю - Хлопчика Піса :)

IMG_5514

IMG_5517

Мусульманин

IMG_5522

IMG_5523

"Усі проблеми неможливо вирішити"

IMG_5528

Поліцейська машина

IMG_5532

З неї вийшов поліцейський. Напис на спині - теж двома мовами. Взагалі, за три дні гуляння містом я бачила поліцейських всього двічі або тричі.

IMG_5602

Зате мало не на кожному кроці отакі таблички. Вочевидь, це кнопка виклику поліції?

IMG_5538

Брюссельці

IMG_5540

IMG_5546

IMG_5549

IMG_5552

IMG_5555

Темношкірі – трапляються одягнені так само, як ми, а трапляються – ніби персонажі з серіалу «Рабиня Ізаура» - цвітасті сукні дивного покрою, тюрбани на головах… Дуже популярна зачіска у темношкірих дівчат і молодих жінок – дреди.

А ще – на брюссельських вулицях не побачиш дівчину в спідниці. Всі чомусь лише у брюках – і туристки, і місцеві. Навіть мусульманки – на голові хіджаб, а на ногах – обтягуючі джинси, я такі не надіну :)

IMG_5544

IMG_5559

Сфотографовані крізь скло тістечка з цінниками

IMG_5566

Продають овочі

IMG_5568

Урна. Більшість урн у Брюсселі чомусь переповнені, і навколо валяється сміття

Дуже багато сміття і бруду – думаю, більше, ніж у нас. Незважаючи на те, що всюди стоять сміттєзбірники для роздільного збору сміття. «Вочевидь, - кажу собі, - до сміття тут теж толерантність».

IMG_5564

Мусульманка

IMG_5570

Іду далі...

IMG_5571

IMG_5596

Бульвар Болівара

IMG_5599

Квартал офісних будівель – такі чорні і страшні хмарочоси, не хотіла б я у такому працювати.

IMG_5605

Рідний каштан і голуби під ним

IMG_5619

IMG_5625

Ще брюссельці...

IMG_5637

На взятих в оренду велосипедах

IMG_5642

IMG_5643

IMG_5648

Парковка для мотоциклів. Мотоциклістів, як і велосипедистів, у місті багато

IMG_5656

Якась вулична техніка

IMG_5662

Погнутий знак - виявляється, в Європі теж таке буває :)

IMG_5663

Автомат для продажу квитків на проїзд

IMG_5653-1

Продавчині у магазині солодощів

IMG_5661

Молоді брюссельці

IMG_5682

Син дуже схожий на батька

IMG_5689

Подруги

IMG_5716

А це на місточку, з якого вже Лакенський храм видно

IMG_5721

IMG_5723

Це, вочевидь, ресторан арабської їжі

IMG_5727

Це просто сміття :)

IMG_5728

А це щось будується

IMG_5806

Ось і Собор Лакенської Богородиці, в якому знаходиться могила короля Альберта. Подробиці – в окремому пості:
http://bilozerska.livejournal.com/732892.html

Назад іду повільніше, є час все фотографувати.

IMG_5809

Це валялося під отим мостиком, який видно на попередньому кадрі, за яким храм

IMG_5812

Вертаюся знову через мостик, де багато голубів, качок і чайок:

IMG_5819

IMG_5820

IMG_5821

IMG_5836

IMG_5841

Трамвайчик

Бачила ось такі світлофори:
IMG_5810

Бачила світлофори, які по-різному пищать в залежності від того, червоне чи зелене світло.

IMG_5846

Пішоходам і велосипедистам - червоне світло

IMG_5847

Зелене світло

IMG_5849

Контейнери для роздільного збору сміття. Їх повно по всьому Брюсселю.

IMG_5852

А це - розумні бельгійські діти. Займаються тим, що ганяють м’яча через проїжджу частину. Особливий шик - перекинути його через автівку, коли вона проїджає :) Побачили, що я їх знімаю - втекли.

IMG_5853

Ремонт автівки

IMG_5854

Будинків з такими трубами бачила дуже багато

IMG_5855

Дорожні знаки

IMG_5858

Знову брюссельці

IMG_5860

IMG_5865

IMG_5871

IMG_5873

IMG_5875

IMG_5876

Ішла темношкіра сім’я...

IMG_5882

Дівчатка, побачивши, що я їх знімаю, одразу ж кинулися позувати

IMG_5884

Взагалі, бачила багато сімей з дітьми, більшість – неєвропейської зовнішності.

IMG_5893

Дитячі забави

IMG_5897

Поїла у цій забігайлівці. Господаря (склалося враження, що це господар, а не найманий працівник) звати Юнус. Поїла на 10 євро - з’їла курячу гомілку з рисом, велику порцію спагеті, салат з огірків і помідорів і чай. З недорогими забігайлівками, до речі, трохи проблеми: у неділю багато з них закриті, а в тих, що відкриті, важко знайти меню англійською мовою чи англомовний персонал. Реальний вихід – шукати такі, де страви або їхні фотографії розташовані на вітрині. Такі трапляються.
Дієтичної їжі або бодай віддалено схожої на нашу домашню не зустрічала. Як і в нас, багато барів, де можна тільки випити і трохи закусити. У деяких дозволяється палити, у деяких ні.

Взагалі, поїсти у Брюселі (маю на увазі забігайлівки, а не ресторани) коштує від 8 до 20-25 євро.

У центрі, ближче до готелю, людей значно більше. Оскільки це центр міста, хто місцевий, а хто турист, сказати дуже важко.

IMG_5908

IMG_5911

IMG_5912

IMG_5914

IMG_5906

Повернулася я до готелю, підзарядила акумулятор від фотоапарату і пішла нарешті дивитися брюссельські пам’ятки й визначні місця. Пішла на площу Гран-Плас, дорогою знову знімала все, що бачила.

IMG_5915

IMG_5929

IMG_5938

Ось і я, нарешті :)

IMG_5939

IMG_5941

Музиканти грають, люди слухають...

IMG_5952

П’яничка танцює...

IMG_5955

IMG_5958

Таких фонтанчиків багато у центрі Брюсселю

IMG_5974

Треба обов’язково помочити у ньому руки :)

IMG_5967

Видування велетенських мильних бульбашок

IMG_5977

Чого тільки не побачиш на туристах

IMG_5978

Магазин сувенірів

Ось, нарешті, Гран-Плас:
IMG_5989

IMG_6002

IMG_5986

IMG_6027

На Гран-Плас цієї неділі стоїть сцена, грають музиканти.

IMG_6004

Трохи послухала...

IMG_6006

IMG_6009

IMG_6014

IMG_6018

...трохи познімала і пішла шукати Хлопчика Піса. (Не люблю шаблонів і думала спершу до нього не йти, а потім думаю: "А раптом шкодувати буду, що не побачила?" :)

IMG_6026

IMG_6031

Такі самі приколи, як в нас - приклеєна монетка

IMG_6033

А ось нарешті і Manneken Pis. Думала, біля нього буде натовп туристів, не проштовхаєшся і не познімаєш. Але їх зовсім небагато.

IMG_6036

IMG_6041

IMG_6050

IMG_6054

IMG_6055

IMG_6059

Якщо сам Хлопчик Піс не позбавлений певного шарму, то велетенська кількість його нездарних копій у сувенірних магазинчиках - це тихий жах.

IMG_6060

IMG_6062

Оте все дрібне, що за вітриною - хлопчики піси :)

Вертаюся назад у бік Гран-Плас...

IMG_6064

IMG_6065

IMG_6067

IMG_6072

IMG_6076

Це, наскільки я зрозуміла, стіна солідарності з ВІЛ-інфікованими

IMG_6093

На Гран-Плас триває концерт. Співачка співає, танцюрист візуалізує пісню :)

IMG_6101

Знову посиділа, послухала. Ввечері вітер влягся, теплу хустку вже можна зняти.

IMG_6116

Захід сонця

IMG_6121

Вертаюся додому

IMG_6128

IMG_6134

Вже зовсім майже без сил сиджу на лавці перед готелем

Враження, з яким я закінчила мій перший день у Брюсселі, було приблизно таким: щось занадто багато пієтету цій хвальоній Європі. Тут, звісно, багато що є цікавого, чого немає у нас – але приїхав, подивився і поїхав додому. Вдома краще.

Далі буде…
(Не бійтеся, наступні частини будуть значно коротші... :)
Tags: бельгія, брюссель, подорожі, я, європа
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 55 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →