Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

«Вампірчики». Презентовано список ворогів преси-2013

IMG_7569

6 червня, у день журналістики, Інститут масової інформації та Незалежна медіа-профспілка України презентували щорічний рейтинг ворогів преси. В інформагенції РИА «Новости», за столом, прикрашеним плакатом, на якому десять найгірших ворогів преси були зображені у вигляді вампірів з червоними очима, сиділи представник «Репортерів без кордонів» Оксана РОМАНЮК, виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар, заступник голови Незалежної медіа-профспілки Андрій ЯНИЦЬКИЙ і член комітету НМПУ Ольга ПАДИРЯКОВА.

IMG_7568

Перша десятка ворогів преси, озвучена Оксаною РОМАНЮК, виглядає так:


1. Микола АЗАРОВ, Прем'єр-міністр України. Як голова уряду, відповідальний за штучне обмеження спілкування міністрів з журналістами. Як формальний голова Партії Регіонів, відповідальний за системний тиск на свободу слова, цензуру та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів з боку депутатів Партії регіонів всіх рівнях.

2. Віктор ЯНУКОВИЧ, Президент України. Відповідальний за «покращення» свободи слова в Україні, постійне зростання кількості нападів на журналістів та безкарність нападників, зачистку медіа-простору від критики влади та різких тем, розповсюдження різних видів цензури, падіння України в міжнародних рейтингах свободи слова та закритість влади від суспільства.

3. Віталій ЗАХАРЧЕНКО, Міністр МВС України. Відповідальний за участь міліції у перешкоджаннях законній професійній діяльності журналістів, за бездіяльність міліціонерів, присутніх на місцях скоєння злочинів, та за відсутність прогресу у розслідуваннях по фактах нападів на журналістів.

4. Віталій ЖУРАВСЬКИЙ, Народний депутат України. Ініціював повернення до репресивної практики кримінального покарання журналістів за наклеп, що передбачало ув'язнення на строк до п'яти років. Подавав судові позови до ЗМІ з вимогою спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди на сотні тисяч гривень.

5. Сергій АРБУЗОВ, Перший віце-прем'єр-міністр України. Відповідальний за повернення до практики темників з рекомендаціями ЗМІ щодо висвітлення газового конфлікту, системну "джинсу" та цензурування інформації у виданнях, які пов'язують з його ім'ям. Також на суботнику за участю Арбузова журналістам заклеювали фотокамери на мобільних телефонах скотчем.

IMG_7577

6. Валентин ЗАЙЧУК, Керівник Апарату Верховної Ради. Номінується за системні відмови в наданні журналістам інформації та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів у Верховній Раді. Зокрема, обмеження доступу журналістам до ложі преси у ВР, намагання позбавити окремих журналістів акредитації за виявлення своєї громадської позиції проти законопроекту про наклеп та ін.

7. Віктор ПШОНКА, Генеральний прокурор України. Відповідальний за відсутність прогресу в розслідуваннях побиттів журналістів.

8. Микола КНЯЖИЦЬКИЙ, Народний депутат України. Відповідальний за знищення репутації опозиційного телеканалу ТВі, введення цензури на телеканалі, відсутність реакції на протест колектив) журналістів, використання економічних важелів тиску на журналістів.
9. Сергій КУЛИК, Начальник Управління державної охорони України. Відповідальний за системні випадки перешкоджання працівниками Управління державної охорони виконанню професійних обов'язків журналістів.

10. Олександр ТКАЧЕНКО, Генеральний директор групи компаній "1+1". За дискредитацію агентства УНІАН публікацією фальшивих новин, за тиск на журналістський колектив, та за провокування ситуації, що могла призвести до закриття агентства.

Дев’ять із десяти, підкреслила О.Романюк, є діючими чиновниками або депутатами.

Друга десятка (всього до голосування експертів було запропоновано 20 осіб):

11. Віктор ПІНЧУК, власник медіа-холдингу StarLightMedia. Відповідальний за системне замовчування інформації і "джинсу" у ЗМІ, що входять до холдингу StarLightMedia.

12. Анатолій ШИШАЦЬКИЙ, голова Донецької облдержадміністрації. Назвав журналістів "профессиональные говнометчики" і так і не вибачився за цей інцидент. За словами місцевих журналістів, за час головування Шишацького у Донецькій облдержадміністрації триває реалізація "Інформаційної стратегії Донецької області", згідно з якою журналісти зобов’язані публікувати лише дозволені владою коментарі провладних експертів.

13. Анатолій МОГИЛЬОВ. Голова Ради міністрів АР Крим. Неодноразово дозволяв собі не надто коректні висловлювання щодо журналістів. Сприяє чиновникам кримського уряду в ігноруванні інформаційних запитів журналістів.

14. Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ. Власник медіа-холдінгу «Главред-медіа». Відповідальний за "зачистку" інформаційного агентства новин УНІАН, впровадження там цензури, фактичну здачу колись відомого агентства новин в оренду владі та за використання агентства для розповсюдження фальшивих новин.

15. Олексій КОСТУСЄВ, міський голова Одеси. Відповідальний за перешкоджання журналістській діяльності у виконкомі Одеської міськради. За словами одеських журналістів, міський голова Одеси не проводить прес-конференцій, уникає спілкування з пресою, та порушує Закон України про порядок висвітлення роботи органів місцевої влади, оскільки ввів протизаконний порядок доступу до мерії.

16. Микола МИРОНЕЦЬ, заступник голови Броварської райдержадміністрації. Зіштовхнув зі сходів районної державної адміністрації журналіста телеканалу «Інтер» Романа Бочкалу. Журналіст скотився сходами, а чиновник сказав, що не чіпав його. Бочкала разом з оператором знімали у Броварах сюжет про події про перешкоджання місцевими чиновниками роботі журналістів.

17. Олег БАБАЄВ, міський голова Кременчука. Систематично публічно ображає журналістів та погрожує їм, заявляє на прес-конференціях журналістам-жінкам: "Закрий рот, а то я сам тобі його закрию - і надовго", "Не звертайте на неї уваги, у неї мізків немає" (Юлії Билині, Людмилі Шаповаловій), "Пошел вон отсюда, мразь" (Олександру Курилову) і т.п.. Також 2 роки веде війну по знищенню всіх незалежних кременчуцьких ЗМІ, що критикують його діяльність.

18. Павло БУРЛАКОВ, Перший віце-прем'єр Криму. Подав до суду на інтернет-видання "Аргументи недели - Крьім" з вимогою вилучити з сайту видання статтю про нього "Гуртожиток як притулок для кримських VIPів. Історія Павла Бурлакова".

19. Петро СИМОНЕНКО, лідер Комуністичної партії України. Відповідальний за напад охоронців біля будинку Симоненка на знімальну групу програми "Гроші" каналу "1 + 1", а також заборону журналістці у Херсоні знімати заході кандидата в депутати від КПУ.

20. Марина МИРГОРОДСЬКА, керівник ТРК "Україна". Відповідальна за грубе порушення трудових прав журналістів ТРК "Україна" та відмову виконувати рішення суду щодо поновлення на роботі журналіста.


IMG_7571

Андрій ЯНИЦЬКИЙ розповів, що голосування відбувалося у 2 етапи. Спочатку було подано біля 100 кандидатів – від сільких чиновників до перших осіб держави. Далі з цих кандидатур оргкомітет відібрав найбільш значущі прояви. Наприклад, якщо чиновник просто один раз образив журналіста і не вибачився, він до цього переліку не увійшов.

Готовий список із 20 осіб розіслали 15 медіаекспертам, не повязаним з оркомітетом. І вони в анонімному порядку ранжували, виставляли бали номінантам - хто найбільше провинився.
Наприклад, Азаров набрав 111 балів, Янукович - 107. Решта – з великим відставанням: 70-80 балів.

IMG_7599

Вікторія СЮМАР пояснила, що самі організатори не голосували. Для нас це було дуже важливо, сказала вона, щоб нас не звинувачували, що ми самі собі призначаємо ворогів преси.
На сьогодні Кабмін - одна з найбільш закритих структур. Прем’єр може спокійно вигнати журналістів, вважаючи себе господарем, а не найнятим менеджером. Він не розуміє, що функція журналістів у Кабміні – інформувати суспільство, як саме менеджер виконує свою роботу.

Відповідальність, продовжувала В.Сюмар, повинна мати ім’я. Ми кажемо: «Українська влада залишається закритою», «не рослідує злочини проти журналістів», «не створює громадське мовлення» тощо – так ось, у кожного з цих порушень є окреме ім’я.

На потрапляння в рейтинги чиновники і політики реагують по-різному. Деякі кажуть: «Все, більше ніякої співпраці з вами» - нібито це нам потрібно, а не їм.
«Я сподіваюся, - зазначила В. Сюмар, - що антирейтинг – не спроба заявити, що хтось поганий чи хтось дурень, а спроба показати людям, що у чиновників немає якісної взаємодії з пресою, а значить, і з суспільством. І такий чиновник не має майбутнього.

На порушення треба реагувати. Вони мали б призводити до внутрішніх розслідувань всередині ПР.

Також об’єктивно дуже мало покарань за злочини проти журналістів. Це породжує безкарність. Те, що при такій кількості фото і відеодоказів Вадим Тітушко на волі – це відповідальність голови МВС. Якщо міліція захищає «спортсменів» більше, ніж звичайних громадян і журналістів - довіри до міліції нема.

IMG_7591

Ольга ПАДИРЯКОВА з НМПУ привітала колег з професійним святом і закликала солідаризуватись і не здавати професію. Адже безкарність за злочини проти журналістів і відсутність захисту призводить до того, що журналісти залишають професію і йдуть у прес-служби.
О. Падирякова сказала, що оперативна реакція на побиття журналістів 18 травня продемонструвала здатність українських журналістів солідаризуватися, виходити на мирні акції протесту тощо.

IMG_7596

Вона продемонструвала спеціальні «Дипломи ворогів преси» для переможців конкурсу і конверти, у яких вони після прес-конференції з поштамту будуть відправлені адресатам.

Хтось із журналістів поставив питання, чи впливає цей рейтинг, чи люди виправляються, чи є покращення? (тут всі засміялися)

IMG_7570

Вікторія СЮМАР відповіла, що це дієвий інструмент. «От, наприклад, сьогодні Янукович у нас не на першому місці, а на другому. Висновки були зроблені – уникати прямих конфліктів з пресою, раз на півроку він виходить до преси. Сподіваюся, що з’являється розуміння, що такі конфлікти не сприяють репутації політика... Це просто питання чутливості українського суспільства. Бо воно реагує не на другий день, а в день виборів».

Далі В.Сюмар зазначила, що це по-своєму суб’єктивний рейтинг, бо журналісти, голосуючи, висловлюють своє ставлення до певних людей – але це реакція на закритість влади.

Ще було питання, чому до антирейтингу потрапив Княжицький, який створював робочі місця, і не потрапив Хорошковський, який їх закривав?
Андрій ЯНИЦЬКИЙ відповів, що це щорічний рейтинг. Журналісти оцінювали те, що відбулося з 6-го по 6-е. Хорошковський за цей час не проявив себе активно.
А Княжицький колись був журналістом, а зараз є політиком, так само, як пані Герман. І до нього, я так розумію, було відношення як до політика, який своїми діями нашкодив журналістам.

IMG_7576

Ольга ПАДИРЯКОВА: «Ми навіть думали для Княжицького зробити окрему номінацію – «Зрада Року», бо від нього, на відміну від представників влади, ніхто такого не очікував».

Оксана РОМАНЮК додала, що влада сприймає журналістів як свій інструмент або обслуговуючий персонал. Про це свідчить навіть сьогоднішнє привітання Януковича, яке продемонструвало повне нерозуміння сутності журналістської роботи.
Зараз відбувається масштабна зачистка медіапростору. Зникла критика з СТБ, 20% телеканалу «Іінтер» купив голова президентської адміністрації, і там теж відбулася зачистка, плюс події навколо УНІАН... Навіть такі серйозні видання, як журнал «Форбс», почали дозволяти собі цензуру (на минулому тижні видалили зі статті ім’я сина президента).
Найгірші регіони в плані свободи слова, згідно з рейтингом, - Донецьк, Одеса і Крим.

Також Оксана Романюк зазначила, що українська журналістська спільнота є унікальною, у нас дуже розвинена журналістська солідарність. Наприклад, колеги з Росії заздрять нам у цьому плані.

Андрій ЯНИЦЬКИЙ розповів про незаконне звільнення співробітниці ТРК «Україна», яким зараз займається профспілка.

В кінці журналістам роздали плакати і наліпки з портретами ворогів преси. Також на прес-конференції розповсюджувалась «Хроніка свободи слова – 2012», де зібрано всі випадки порушень прав журналістів за минулий рік. Я доволі пильно стежу за ситуацією, але про добрячу третину випадків, які згадуються у цій 180-сторінковій книжці, дізналася вперше.
Добре, що є хтось, хто це моніторить. Вода камінь точить.
Tags: журналістика, прес-конференція
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 30 comments