Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Професія - промисловий альпініст

Усім мешканцям великих міст доводилось бачити дядьків, які, зависнувши на мотузці на чималенькій висоті, миють вікна або фарбують фасади будинків. Чи сильно вони ризикують? Чи багато заробляють? Де навчаються і взагалі, що уявляє з себе їхня робота?

IMG_7532

Цих двох молодих чоловіків звати Віталій і Женя. Один з них вже вісім, а другий десять років професійно займаються промисловим альпінізмом.
Спеціально для ІА "Поряд з вами" хлопці погодились розповісти про тонкощі своєї професії.


IMG_7497

Промисловими альпіністами часто стають просто альпіністи - ті, що ходять зі спорядженням у гори, але ні Віталій, ні Євген раніше цим не захоплювались. Женя приїхав до Києва у 2003 році з Дружківки, що на Донеччині, а Віталік у 2005-му з Олександрії Кіровоградської області. Через знайомих хлопців знайшли роботу, один з одним познайомилися вже в бригаді. Зараз вони удвох самі є бригадою.

Промислові альпіністи використовують практично таке саме спорядження, що й звичайні. Такі самі карабіни, "кроль", "жумар", "шант". Але є і нюанси: якщо в горах головне - легкість спорядження, і карабіни роблять з алюмінію і дюралю, то для промислових альпіністів головне - надійність, і карабіни у них важчі, зі сталевих сплавів, переважно російського виробництва. На Печерську є Інститут проблем міцності, а при ньому - ТОВ "НСЦ Стандарт", яке щопівроку тестує все спорядження альпіністів і наклеює на нього відповідну бірку (на фото).

IMG_7537

Обладнання, яке на хлопцях, належить фірмі. Раніше, коли "самі займалися", використовували власне, зараз воно лежить у них вдома.

У Києві є учбові центри, де готують промислових альпіністів. Навчання триває два тижні, після закінчення учні складають екзамен і отримують документ, що дає право працювати "на висоті". Щороку треба проходити переатестацію.

- Але ж там на курсах, - кажуть хлопці, - тільки висіти вчать. Але просто висінням на фасаді нічого не заробиш. Треба вміти і фасади фарбувати, і труби міняти, і робити дрібний ремонт, утеплення різне...

Віталію і Євгену доводилось усім цим займатися. Але останні 4,5 роки вони працюють на клінінгову компанію - тобто, переважно займаються миттям і чисткою. Взимку також чистять сніг, збивають бурулі.
Втім, робота у хлопців сезонна, взимку її мало, бо холодно і слизько. Підробітки бувають, але в цілому - за півроку треба заробити на весь рік.

Фірма знаходить об’єкти, а хлопці самі оцінюють роботу, яку треба зробити. У них є невелика ставка (взимку вони теж її отримують), а решту грошей беруть або як плату за квадратний метр, або як суму за весь об’єкт. "Фасади ж різні бувають. Одне діло, якщо як цей готель - суцільне скло, тут за квадратний метр можна брати менше, але охопити більше. А бувають звичайні вікна у будинку".

IMG_7514

Об’єкти, з якими вони переважно працюють - це 5-зіркові готелі (наприклад, "Інтерконтиненталь", готель "Опера"), Чернігівський пивоварний завод, завод "Сармат" у Донецьку... "У нашої фірми в усіх містах-мільйонниках є відділення. Так що ми не лише в Києві працюємо. От нещодавно їздили у Донецьк... Якщо серйозний об’єкт, то у фірми обов’язково має бути ліцензія і має бути протестоване все обладнання".

IMG_7501

Хлопці скаржаться на те, що їхня робота все більше знецінюється.
- Раніше, - розповідає Віталій, - у Києві було декілька бригад, людей по 10, всього біля 50 промислових альпіністів на Київ. Їх усі знали, і у них завжди була велика потреба. Вони могли півроку працювати, а півроку відпочивати, наприклад, ходити в гори. А зараз людей стало дуже багато. Роботи теж багато, але працівників ще більше. А чим більше людей, тим нижчі ціни. От припустимо, раніше за квадратний метр брали 20-25 гривень. А зараз 6 гривень - це вже добре. А бувають люди, які і по 3, і по 4 гривні працюють.
Приїздять із місць, де зовсім немає роботи, живуть по 8 чоловік у кімнаті, сплять по три яруси. Приїхали, попрацювали за копійки, збили всім ціни - і додому. Їм же не треба ні утримати ціни, нічого. А роботодавцю вигідна низька ціна, на решту - в тому числі і на знання, і на безпеку людей - йому плювати.

Якщо ви пройдете по Києву і побачите людей, які висять на фасадах, у половини ж - та що там у половини, у 90% немає ліцензій. Ми в учбовому центрі отримали "корочку", а багато хто її купує. Можу навіть розказати, скільки це коштує: нова - 500 гривень, а продовжити існуючу (щороку) - 300 гривень... Звичайно, людині зовсім з вулиці не продадуть. Ти прийдеш до них, вони тобі пару питань поставлять - наприклад, "на чому висиш?" - і зразу побачать, якщо людина цим не займається. А якщо бачать, що займається - продадуть.

IMG_7526

Бути промисловим альпіністом, кажуть хлопці, досить важко. Влітку спека, взимку холод. Ще одна проблема - небезпечність роботи.

- На Печерську взимку минулого року розбився альпініст. Він мив житловий будинок, внизу був банк - і впав. Хто винен, чому впав? Хто йому підписував наряди - ніхто не знає. Зазвичай роблять крайнім того, хто загинув.
Тому ми дбаємо про свою безпеку. От, наприклад, французький шант.

IMG_7539

Він коштує більше 700 гривень. Але жити захочеш - заплатиш, бо це твоя безпека.

Нас примушують працювати у касках, і це правильно, бо різне буває - наприклад, п’яний з верхнього поверху викине у вікно пляшку, а пляшка з висоти в голову - це... Були випадки, коли обрізали мотузки. Один альпініст працював, потім на одному з поверхів присів відпочити - а повз нього вниз летить його мотузка. Хтось вгорі обрізав, щоб у хазяйство собі забрати. Пощастило йому просто, що не висів на ній.

Ще є проблема - металеві карнізи. Вони як леза, об них під вагою альпініста може перетертись мотузка. Щоб цього не сталось, ми їх іноді плоскогубцями загинаємо, молоточками розвальцовуємо. Життя дорожче за ті карнізи. А іноді мотузку вставляємо у шланг...

Віталій і Женя вже мають власні сім’ї. Обоє знімають житло на Харківському масиві. Скільки ж їм треба заробляти на місяць, щоб прогодувати родини?

- В середньому можна заробити десь тисяч 7-8 на місяць. Але для цього треба працювати повний світловий день - з 8-ї до 8-ї, а іноді й більше...

IMG_7529

Олена Білозерська
ІА "Поряд з вами"
http://www.poryad.com/?p=20732
Tags: історії з життя
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 17 comments