Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Післясмак 9 травня

9.05.13.KPU Коли я була маленькою, 9 травня було справжнім святом.
Обидва мої дідусі воювали в Червоній армії, обидві бабусі пережили війну.
Я знаю, що мене досі багато хто вважає "понаїхавшою західнячкою", але я корінна киянка. Якби була родом з Франківська чи Тернополя - мої дідусі, певно, воювали б в УПА. Але склалося так, як склалося.

Один дідусь не дожив до мого народження - але залишились родинні спогади, фронтові фотографії і листи з фронту, речі, привезені ним з війни. Другий дід прожив довго, про війну розповідати не любив і ніколи не ходив на паради. Але все одно - на вулицях у травневі дні було завжди багато ветеранів, і це були ще міцні, гарні люди, які справді пережили жахіття війни і були нашими героями і об’єктами таємних дитячих заздрощів. Згадати - як я боялася, що на мою молодість може не припасти війна! Або її не буде зовсім, або ж вона трапиться тоді, коли я вже буду старою і не зможу піти на фронт чи в партизани.
Звісно ж, радянська книжково-кінематографічна брехня, якою нас тоді годували по вуха, сприймалась як істина в останній інстанції.

Тоді - була атмосфера свята. Просто не було інших "народних" свят та інших героїв. Це свято організовувала партія, яка так і називалася - Партія, бо інших партій не було. Під червоним прапором - і не було тоді іншого прапору, бо республіканський теж був переважно червоним.

Зараз ці ветерани давно померли. Залишилися одиниці, такі вже старі й дряхлі, що якимось знущанням виглядає виводити їх на паради. Плюс - ті, хто за віком міг воювати, але, м’яко кажучи, не воював.
На паради й урочистості у ці дні переважно виходять люди - на вигляд однолітки моїх батьків, які народилися через 5 років після закінчення війни.

Багато чого змінилося за ці 30 років, друзі.
Ветерани померли. З’явилася власна держава і багато партій, обирай - не хочу.
З’явився власний прапор. Батьківщина змінилася! І захід цей з патріотичного став антидержавним. І проводять його - антидержавні сили. При цьому людей, для яких це справді святе - бо вони причетні до війни і перемоги, а не просто їм радянською пропагандою мізки промили - з кожним роком стає все менше. А люди з покоління моїх батьків, які пишаються подвигом своїх батьків, замість того, щоб просто згадати їх удома, розповісти про них онукам і правнукам - підіграють цим силам.

Під червоним прапором, який зараз виносять на вулиці комуністи - не тільки перемогли фашистів, а й знищили мільйони українців і захопили пів-Європи, завдавши людям багато лиха.

Вважаю, що у наш час цей прапор доречний в музеях та на військово-історичних реконструкціях. От реконструкції - дуже корисна річ, те, що треба для молодого покоління. А також просвітницькі передачі на тему Другої світової.
Хай молодь знає правду. Хай пишається прадідами. Але ж не Радянською імперією.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 30 comments