Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Захисники Гостиного двору - про пожежу, що сталася цієї ночі

Gost.dvir_pozhezha У ніч з 8-го на 9-те лютого, близько другої години ранку, активісти Гостиного двору виявили факт пожежі на мансардному поверсі (на даху) будівлі. Пожежників викликав учасник акції на захист Гостиного двору Євген Парфьонов.

На жаль, активісти не мали доступу до мансардного поверху будівлі, і не змогли самостійно почати гасіння пожежи. Громадсько-культурний центр знаходиться зараз на першому поверсі Гостиного двору, другий поверх займає науково-дослідний інститут "УкрНДІпроектреставрація", пожежа ж сталася на третьому (мансардному) поверсі.

Станом на ранок суботи пожежу зупинено, проте пожежні ще продовжують роботу. Внаслідок пожежі завдано істотної шкоди даху будівлі, водою під час гасіння залито значні площі будівлі, зокрема, приміщення "УкрНДІпроектреставрації".У зв'язку з чим громадська організація "Контрактова площа - Гостиний двір" заявляє про наступне:

1. Демонтаж даху є частиною плану з реконструкції, котру зараз намагається здійснити компанія з кіпрським капіталом "Укрреставрація". Ця приватна корпорація має намір перебудувати мансардний поверх Гостиного двору, накривши його подвір'я скляним дахом і прибудувавши торгові приміщення на останньому поверсі.

2. Пожежа виникла якраз у той момент, коли "Укрреставрація" спробувала перейти від підготовчих робіт до капітального будівництва (реконструкції) Гостиного двору. Зараз будь-які капітальні роботи успішно блокуються активістами. Зокрема, на цьому тижні було заблоковано ввіз важкого будівельного обладнання.

3. Нищення даху означає необхідність відселення науково-дослідного інституту "УкрНДІпроектреставрація", та, можливо, архітектурної бібліотеки з Гостиного Двору. Ці два державні заклади, котрі знаходяться у Дворі, є найсерйознішою перешкодою для повномасштабної реконструкції та капітальних будівельних робіт.

4. "Укрреставрація" проводила роботи з підготовки капітального будівництва з рядом серйозних порушень вимог безпеки. Зокрема, активістами було зафіксовано здійснення бурових робіт нетверезими робітниками в нічний (!) час, в дні, що передували пожежі, а також в ніч коли сталася пожежа. Дрібні порушення - такі, як робота без касок та без будівельної форми, лише доповнюють картину. В цей час, зокрема, в будівлі "Укрреставрацією" проводиться демонтаж електрообладнання, зокрема, силових кабелів. Дисципліна серед робітників відсутня. За день до пожежі активісти в черговий раз попередили крадіжку високовольтного обладнання співробітниками, що виконують підготовчі роботи для "Укрреставрації".

5. Протягом майже 15 років оренди Гостиного двору "Укрреставрація" здійснила ряд незаконних реконструкцій будівлі, зокрема, добудову приміщень на мансардному поверсі та оснащення їх електричною мережею.
Свого часу Фонд держмайна намагався розірвати договір оренди на цій підставі. Ми звертаємося з заявою до правоохоронних органів, де, зокрема, просимо відреагувати на ці незаконні перебудови, зроблені "Укрреставрацією", та встановити, чи не стали вони безпосередньою причиною нинішньої пожежі.

Ми плануємо продовжувати мирну акцію на захист Гостиного двору. Громадсько-культурний центр продовжить свою роботу у Дворі, незважаючи на непрості обставини. УВАГА: У понеділок о 10-00 відбудеться прес-конференція захисників Гостиного двору, адреса Станіславського 3, офіс 50 (РІА "НОВОСТИ"). Слідкуйте за новинами та уточненнями на офіційній сторінці акції www.facebook.com/HostynnyiDvir

Владислава Осьмак (067-3992601),
Ігор Луценко (067-4676253),
Співголови ГО "Контрактова площа - Гостиний двір"

прес-служба
067 825 16 86

P.S. Велика подяка всім, хто телефонував мені цієї ночі і слав СМСки про пожежу. На жаль, працювала вчора до ночі, лягла дуже пізно і не прокинулась :(

UPD. Деталізоване відео пожежі:


UPD. Голова правління ГО "КУПР" пише на своїй сторінці у Фейсбук:

"Про займання будівлі мені телефоном повідомили активісти КУПР, - які цілодобово чергують там. Приблизно о 2-й годині ночі активісти почули, як працює в підвальному приміщенні бурова машина забудовника. На прохання припинити роботи будівельники відмовилися, мотивуючи це тим, що мають наказ начальства і для його відміни їм потрібна вимога міліції. Активісти підійшли до постового сержанта, що ніс чергування на об'єкті. У цей час вони відчули запах диму. Уважно оглянувши дах Гостинного двору, активісти помітили, що з горища будівлі йде дим. Вони вирішили зателефонувати до пожежної, але працівник міліції почав їм перешкоджати та погрожувати. При цьому він заявив, що це його робота, і щоб активісти не втручалися.

Однак Олександр Місюра (заст. голови КУПРу) відмовився виконувати його вимоги та зателефонував до пожежної. Десь за три-чотири хвилини приїхали дві пожежні машини з бійцями 14-ї команди. Однак потрапити до середини горища пожежним не вдавалося, оскільки всі входи були заварені. Тим часом полум'я починало стрімко поширюватися. Буквально за годину пожежа охопила четверту частину горища Гостиного Двору.
Від керівництва пожежних вдалося довідатись, що локальні загорання відбувалися одночасно в трьох місцях. Однак пожежні пояснюють це тим, що при їхній спробі проникнути до горища, поширилось повітря, що і призвело до нових загорянь.

На цей час на місці працює слідчо-оперативна група ГУ УМВС в м.Києві та експерти-криміналісти.
Під час спілкування з різними очевидцями та безпосередньо з активістами вдалось довідатися про наступне:
Приблизно о 24 годині деякі з активістів відчули запах горілої деревини. Однак значення цьому ніхто не надавав, оскільки подумали, що це може бути запах від мангала з якогось ресторану поблизу. До того ж на об'єкті постійно проводяться різного роду будівельні роботи, у тому числі зварювальні.
Правда, специфічного запаху, характерного для паливно-мастильних матеріалів (які б могли бути використані для підпалу) відчутно не було.

Від мешканців сусідніх будинків, які вийшли на пожежу, стало відомо, що вдень (до пожежі) робітники чистили від снігу крівлю Гостинного Двору.

Є кілька цікавих фактів, які передували цим подіям.

За кілька днів до події Дмитро Ярич, директор ПАТ "Укрреставрація" (саме це акціонерне товариство проводить будівельні роботи в Гостиному дворі), радив учасникам акції забрати особисті речі, щоб не втратити їх, і покинути приміщення, бо можуть бути великі проблеми.

До того ж, пророцькі настрої мали працівники міліції: три дні тому міліціянти натякали на те, що імовірна пожежа, і в такому випадку роботі пожежних заважатимуть заблоковані в’їзди в арки будівлі.

Також дивним є той факт, що займання відбулося безпосередньо над тим місцем, де була дислокація активістів.

Не тяжко спрогнозувати подальший розвиток подій навколо проблеми Гостиного Двору.

Мотивуючи аварійним станом будівлі, забудовник вживатиме заходів для виселення («евакуації») активістів, що тримають оборону Гостинного Двора, - це по-перше. По-друге, отримавши відповідні висновки про вже тепер аварійний стан будівлі, забудовник, нібито з мотивів свого громадянського обов'язку, швидкими темпами приступить до реконструкції ГД. При цьому буде абсурдно виглядати будь-яка спроба активістів завадити йому в цьому. Як так, мовляв, це ж з метою зберегти та відновити пам'ятку... У надбудову третього поверху, як того хоче забудовник, знищення частини даху ще і як вписується. Як і не заважає планам створити торгівельний центр на Подолі.

Далі годі вже прогнозувати. Гадаю, всім і так зрозуміло, що буде далі...
Однак хто до нас з мечем прийде, той від нього і...
Хочу лиш офіційно поспівчувати тим, хто стоїть за цим підпалом та хто цим в подальшому скористається..."
Tags: гостиний двір
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 3 comments