Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Чи потрібна нам смертна кара?

Сьогодні київські свободівці пікетували Генпрокуратуру, вимагаючи якнайсуворішого покарання мажорів, які у Миколаєві згвалтували і намагалися спалити живцем 19-річну дівчину, а також припинити загальноукраїнську практику "відмазування" мажорів. Скандували "Мажори - діти олігархів", "Зло потрібно карати!" і "Оксано, живи!".

Голова Київської "Свободи" Андрій Іллєнко казав про те, що їхня політсила виступає за відновлення смертної кари, бо безкарність тих, хто має гроші і зв’язки, породжує нові злочини. Але для цього треба спочатку змінити систему і моральні цінності суспільства.


До того, як я почала займатися правозахистом, я теж була за відновлення смертної кари, а наявність такого покарання, як довічне ув’язнення, вважала неправильним. Бо навіщо ціле життя годувати злочинців, які ніколи вже не стануть повноцінними членами суспільства, і навіщо молодих здорових хлопців, які могли б працювати, тримати в якості охоронців - на жахливій роботі, яка робить з людей нелюдей?

Я була за смертну кару для тих, хто скоїв (не вперше) тяжкі злочини і за радикальне зменшення кількості ув’язнених шляхом заміни для тих, хто скоїв майнові, фінансові і не дуже тяжкі силові злочини, тюремного ув’язнення економічним покаранням. Простіше кажучи, роздягати до нитки, а якщо людина нічого не має - влаштувати на суспільно корисну роботу з відрахуванням грошей на користь потерпілого.

Зараз я лишилася тієї ж думки щодо необхідності "економічних покарань", але не хочу давати державі право вбивати людей.

Скептики кажуть: "Більше спілкуйтеся з ув’язненими та їхніми родичами - якщо їх послухати, то в тюрмах лише невинні й сидять". Невинні там, звісно, не всі, але, як написав у законпроекті про амністію Яценюк, у сучасній Україні з тисячі судових вироків лише два виправдальні. Це означає, що невинних у тюрмах ДУЖЕ багато.

Тож хай засуджені за вбивства відбувають свої терміни ув’язнення, а їхні близькі крутяться по судах і правозахисних організаціях, доводячи невинуватість своїх синів і чоловіків. Хто виявиться невинним, вийде із тюрми і отримає компенсацію. Слідчих і суддів у таких випадках суворо карати. А хто винний - буде сидіти далі.
Таким чином, засуджені матимуть надію. Їхні близькі - стимул для життя і діяльності. А якщо людину стратити, а вона потім виявиться невинною - вже нічого назад не повернеш.

Тому для убивць краще за все запровадити можливість офіційно відкупитися від покарання, заплативши родичам жертви - якщо ті, звісно, погодяться взяти гроші в обмін на м’яке покарання для вбивці. Умовно кажучи: якщо родичі беруть гроші - убивця платить, сидить два роки і виходить на волю, якщо не беруть - сидить 10-15-20 років - як суд присудить. У разі доведеної скарги родичів, що їх залякують і примушують взяти гроші - сідає на пожиттєве.

Я розумію, що смертну кару планується запровадити не зараз, а у майбутній справедливій державі. Але якщо сьогоднішня система вся побудована на корупції і зловживаннях, то у майбутній справедливій системі теж можливі слідчі і судові помилки, без них не буває. Тому, вважаю, не треба нам смертної кари.

А таких, як ці конкретні мажори з Миколаєва, таки треба без зайвих розмов саджати на довічне з конфіскацією всього майна на користь жертви і частково держави. Такі не повинні мати можливість відкупатися. Чим вони гірші за решту убивць? Спробую пояснити. Одне діло - убивство з необережності (наприклад, водій збив пішохода). Інше діло - у бійці, навіть якщо вбито кількох людей. Ще буває убивство з помсти (згідно закону тяжкий злочин, але зрозуміти можна). Буває убивство з фінансових міркувань. Але те, що зробили ці покидьки, не можна робити навіть з твариною, призначеною на забій. Своїм вчинком вони вивели себе за межі людей і проходять по категорії скажених собак. Тож хай все життя сидять і страждають. Це буде справедливим, бо їхня жертва, навіть якщо виживе, все життя буде страждати від каліцтва. А якщо помре - страждатиме мати, бо це її єдина дитина.
Tags: миколаїв, уроди
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 49 comments