Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Придністров’я. Як ми жили у Миколи Мельниченка

Продовжую мемуари про Придністров’я (див. початок і продовження) .

Отже, Кам’янка. Перший день минає у зустрічах. Мер Кам’янки Зелінський. Голова місцевого товариства українців Стасішен. Інші потрібні люди.

Розказують багато чого.

Лише одна українська газета. Мер вже чотири роки не може пробити автобусний рейс до Вінницької області, де багато придністровців мають родичів.
Загальне враження від місцевих можновладців: всі українці. Всі скаржаться на нездорові перепони в стосунках з Україною, але всіх влаштовує статус кво.
Громадяни з придністровським паспортом – „невиїзні”, їх не пускають ні в Україну, ні в Росію, тільки на той бік Дністра до Молдови. Тому кожний придністровець прагне отримати друге громадянство (переважно російське, бо їздять туди на заробітки).
У ПМР ходять наші гривні, молдавські леї, російські рублі, долари, євро. І їхній придністровський рубль, що зовні схожий на наші колишні купоно-карбованці. На кожній купюрі – Суворов (щоб усі думали, що їх захищають російські війська :). На монетах – серп і молот, як і на державному гербі.

Проблему з ночівлею ми вирішили з самого ранку. Прийшли на берег Дністра і побачили там хату з вікнами без скла, затягнутими драною плівкою ще з війни. Туди й постукали.
Господаря нашого звали Микола Мельниченко. Цей збіг нас дуже веселив. Колишній десантник, а зараз гіркий алкаш. Все життя прожив у Росії і тому вважає себе росіянином. Дружина, тьотя Поля – українка. Так і спілкуються – вона по-українськи, він по-російськи. Хата живе за московським часом. Там у кожній хаті свій час.

Дядя Коля і тьотя Поля

В хаті немає світла й опалення – крім маленької грубки, на якій вони готують. Вечеряють при каганці. Але все це дрібниці. Головне, що люди хороші. Пустили нас жити за просто так.
По той бік – Молдова. Хазяйка сказала, що влітку в Дністрі можна плавати. Але тільки до середини. Далі починають стріляти. Пожартувала, мабуть. Бо потім, влітку, ми плавали на той бік, і ніхто нас чомусь не застрелив :)

Ввечері, залишивши двох хлопців «на господарстві», втрьох ідемо в село Кузьмин. Недалеко, кілометрів сім-вісім, але круто і слизько. Пішки ідем, бо кілька водіїв, яких ми намагалися зупинити, побачивши нас, повертали назад. Ох, і наспівалися ж ми тоді повстанських пісень! Аж тут перестрівають нас місцеві мєнти – двоє хлопів на білому „Москвичі”.
Вони ніяк не могли зрозуміти, що ми троє у повній темряві робимо в горах у незнайомому селі за багато кілометрів від Кам’янки. Не вірили, що ми збираємось купляти тут хату. Врешті-решт захотіли нас обшукати і наказали сідати в машину.
Була – не була, хлопці стали у бойову стійку. І мєнти збавили оберти.
Коротше, поїхали вони, а ми, коли вже повертались назад, зупинили у темряві випадкову машину – виявляється, тих самих мєнтів. Підвезли нас до Кам’янки і не хотіли брати гроші за провіз. Таке теж буває.

Ще вранці Стасішен запевняв нас, що міжетнічних конфліктів у Придністров’ї нема. Вночі того ж дня, коли ми відпочивали після походу біля грубки із пляшкою придністровського вина – про це вино можна робити окремий пост – знадвору почулися вигуки: «Колян, виході». Шестеро п’яних молдаван з ножами прийшли розбиратися з нашим господарем…
Tags: придністров’я, історії з життя
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 4 comments