Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Відкриття пам’ятного знаку Олевській республіці (фото, відео)

У неділю 21 серпня у місті Олевськ, що на Житомирщині, було відкрито пам’ятний знак, що має вигляд великої камінної брили із написом на прикріпленій до неї металевій табличці "Встановлено з нагоди 70-річчя проголошення Олевської республіки "Поліська Січ", 21.08.1941-15.11.1941 рр. під командуванням засновника Української Повстанської Армії (УПА) Тараса Бульби-Боровця".

Одним з ініціаторів встановлення пам’ятного знаку став місцевий свободівець Віктор Коц, а профінансував це, зокрема, голова Житомирської "Свободи" і найвідоміший в Україні адвокат політв’язнів Сидір Кізін. Конструкцію (чи зовнішній вигляд) монумента він називає "антивандальною". Хоча у місцевої влади ідея його встановлення спротиву не викликала - Сидір розповів мені, що, як не дивно, міська рада проголосувала "за" майже одностайно - проти були лише два депутати-комуністи.

Сам захід мені надзвичайно сподобався, тому що не був нудним (хто знає, подібні відкриття усіляких пам’ятних знаків і меморіальних дошок, як правило, надзвичайно нудні). Лише міський голова читав свою дуже сміливу (як для регіонала) промову з папірця - про те, що Олеська республіка - це було класно, і Бульба-Боровець не може нести відповідальності за те, хто з його бійців потім куди пішов воювати, бо була війна, і брати стріляли у братів, головне - зробити висновки і не повторювати цих помилок. Потім вони удвох з Олегом Тягнибоком зняли з пам’ятника біле покривало. Пролунав державний гімн, під час якого, а також після виступів особливо шанованих промовців козаки стріляли з гармати.

Присутність Тягнибока, майстра вуличної політики і професіонала в ораторському мистецтві, врятувала захід від нав’язливого маргінального присмаку. І Тягнибок, і Сидір Кізін казали про те, що створення Олевської республіки, коли наші хлопці-українці повиганяли зі своєї землі червоних і коричневих окупантів, створили свою повноцінну маленьку державу з усіма її атрибутами і зажили як люди, - засвідчило споконвічне прагнення українців мати свою державу. Закликали не впадати у відчай - Україна неодмінно буде українською.

Було багато виступів свободівців і представників братніх партій та організацій. У проміжку між ними кобзар з Рівного Назар Волощук виконав пісню про Поліську Січ:

Ой не журися, рідная мати,
Ще нам не кінець.
За рідну волю кличе до бою
Бульба-Боровець.

Ми ще розвієм чорнії хмари,
Безпросвітну ніч.
Вся наша сила, наша надія -
Це Поліська Січ.

Ой, не загине вічная слава
Про нашу УПА.
Рухне навіки вража комуна,
Червона Москва.

Ой не забудуть нашої Січі
Німці й москалі.
Ми ще поставим жовто-блакитний
На самім Кремлі!

Чи треба казати, що пісня викликала у присутніх шалені оплески? ))

Співав жіночий хор "Журавка", ще кілька людей. Юні козаки продемонстрували дещо зі своїх умінь, зокрема, один розбив цеглину, що лежала на животі в іншого. Завершилось все, як мало бути: державним гімном і пострілами з гармати.

P.S. Поки я була на відкритті, прийшла мені СМС, у якій повідомлялося: "Сьогодні у м.Зборові (Тернопільщина) відкрили пам’ятний знак "Борцям за волю України". Це вже восьмий пам’ятний знак, зведений зусиллями або за сприяння благодійної ініціативи "Героїка".


Олег Тягнибок, Сидір Кізін та мер Олевська Анатолій ПоварОсвячення


Прилад для зйомки стереофото


Виступ Олега Тягнибока

Виступ Сидора Кізіна


Назар Волощук виконує пісню про Поліську СічСпіває Олександр Задорожний
Сашко Задорожний "Очерет мені був за колиску"


Tags: житомир, кізін, пам'ятник, свобода, тягнибок
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 5 comments