Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

"Справа запорізьких паламарів": мати заявила, що з двох синів тортурами вибили зізнання

Вчора, 16 червня, за участі правозахисника Володимира Лесика та бюро «Свідомо», біля Адміністрації Президента відбулася прес-конференція з приводу так званої «Справи паламарів». У ній взяли участь Ольга Дьоміна, мати ув’язнених братів Антона Харитонова і Сергія Дьоміна, та захисники Олександр Шацький та Олег Веремієнко.

Нагадаю суть справи: 28 липня 2010 р. у Свято-Покровському храмі м.Запоріжжя (УПЦ МП) прогримів вибух. Загинула людина.
Президент наказав знайти винних протягом тижня. І їх «знайшли». У підриві звинуватили паламаря храму Антона (хлопця, що відстав у розумовому розвитку), іншого паламаря Євгена Федорченка та Сергія, брата Антона. Вони вже майже рік сидять у СІЗО.

За версією слідства, Сергій виготовив вибухівку, а Євген її встановив. Навіщо? Бо Антон (організатор) хотів помститися за те, що йому за дрібну провинність на півтора місяці заборонили входити у вівтарну частину.

З хлопців жахливими катуваннями (побиття, плюс три доби не давали їсти, спати і пити при сорокаградусній спеці) вибили явки з повинною. Причому Антон написав таких явок чотири, і всі вони протирічать одна одній. Прізвища катів мати озвучує на відео.

Сергій начебто узяв рецепт вибухівки з Інтернету – а вдома у нього взагалі немає комп’ютера. У своїх показах про те, як він «виготовляв» вибуховий пристій, хлопець заплутався настільки, що слідство змушене було поміняти версію – тепер він начебто не виготовив його особисто, а купив у невстановленої особи :( Тепер міліція залякує свідків, які можуть підтвердити алібі хлопців.

Братам інкримінують статтю 115 «Умисне вбивство», покарання згідно якої – пожиттєве ув’язнення. Захисники кажуть, що статтю обрано адекватну вчиненому – тільки от всі троє хлопців до злочину непричетні.

Олександр Шацький припускає, що йдеться про чиїсь фінансові інтереси, адже зруйнована вибухом церква, по-перше, мала вигляд сараю, і комусь могло хотітися отримати гроші на побудову нової, що й відбулося, до речі. (Тим більше, що вибух стався у день, коли в Україні перебував російський патріарх Кирил). А в планах місцевої влади взагалі було побудувати на цьому місці якусь зовсім іншу споруду.

Скажу з цього приводу ось що. У наш час через моральну образу або незначні матеріальні збитки ніхто нікого не вбиває. Вбивають і взагалі організовують серйозні злочини за попередньою змовою, з можливими людськими жертвами (такі, як підрив, наприклад) – виключно за велике бабло.

Припустимо, Антон – не зовсім такий, як решта людей, і здатен на неадекватні вчинки. Але сам виготовити чи купити вибухівку він був неспроможний, а здорові брат і товариш не стали б йому через такий незначний привід допомагати у страшному злочині.

Чи міг хтось багатий і впливовий, зацікавлений у знищенні храму, використати паламарів для пронесення вибухівки у храм? Міг, але це дуже малоймовірно. Адже на допиті вони все розкажуть, хто і навіщо їх найняв. І взагалі, які гроші треба заплатити віруючим людям, щоб вони пішли на вбивство невинних? Та й за себе злякалися б, якби їм запропонували за великі гроші залишити у храмі якийсь пакет. Зрозуміло ж, що це вибухівка.
Припустимо навіть на хвилину, що Антона надурили. Але причому тоді тут решта двоє?

Це ж не режимний завод, це храм, відкрита для людей будівля. Хто завгодно, яка завгодно жінка у хустці могла зайти з пакетом і «забути» його у храмі. Але ментам було сказано: зловити за тиждень. Як завжди, пішли найлегшим шляхом – зловити того, хто не ховається, і вибити з нього зізнання.

P.S. Як оголосив Володимир Лесик, відтепер прес-конференції на правозахисну тематику відбуватимуться біля Адміністрації Президента щотижня.


Володимир Лесик


Олександр Шацький


Ольга Дьоміна


Олег ВеремієнкоTags: бєспрєдєл, запоріжжя, церква
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 2 comments