Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Справа Рафальського - під контролем Amnesty International


Хеза МакГіл і Олександр Рафальський. Зустріч у вінницькій тюрмі

22 квітня 2011 р. я зустрічалася з дослідницею Міжнародної Амністії по Україні, Білорусі і Молдові Хезою МакГіл (Heather McGill).
Також на зустрічі була присутня Тамара Михайлівна, мати Олександра Рафальського, засудженого на довічне ув’язнення за вбивство чотирьох людей. Вже більше десяти років мама доводить, що її син невинний, і змогла зібрати чималеньку доказову базу.

Міжнародна Амністія вже давно займається справою Рафальського, адже ця організація, передусім, бореться проти катування людей у тюрмі та під час слідства - а Рафальського нещадно катували. Незважаючи на це, він не підписав зізнання і був засуджений на підставі показів інших осіб, яких, за словами матері, теж катували і шантажували тим, що хтось із них упіймався на криміналі. Тепер це в дечому ускладнює справу Рафальського. Бо якби було доведено, що він зізнався під тортурами - це означало б, що зізнання недійсне і справа потребує перегляду. А оскільки зізнання нема - вочевидь, необхідно буде доводити, що катували і тих людей, на підставі свідчень яких він був засуджений.

Подробиці про справу Олександра Рафальского:
http://hr-lawyers.org/index.php?id=1265991952
http://bilozerska.livejournal.com/276683.html
http://bilozerska.livejournal.com/415261.html
http://bilozerska.livejournal.com/415867.html

Нещодавно Хеза МакГіл зустрічалася з Рафальським у вінницькій тюрмі, де він відбуває покарання. Про їхню зустріч і взагалі про те, як Amnesty International опікується долею цього та інших засуджених, ми з нею і розмовляли.

Пані Хеза розказує, що побачення у них було не через скло, як вона боялася, а в кабінеті начальника тюрми, і тривало майже дві години. Олександр розповідав, яку величезну кількість листів отримує від активістів Аmnesty International з усього світу. Каже, що ці листи відкривають для нього вікно у світ і дозволяють думати про майбутнє. І взагалі, такі листи від незнайомих людей - це колосальна підтримка. За їхньою допомогою Олександр і його співкамерник вдосконалюють свої знання англійської. Не пишуть, каже, тільки з України, Молдови і Росії, це як "чорна діра".
Міжнародна Амністія вимагає перегляду справи Рафальского - оскільки його катували. "Для нас успіх у цій справі буде дуже значним кроком вперед до зміни практики в Україні. На жаль, це дуже складний процес", - каже Хеза МакГіл.

Адміністрація тюрми, за словами пані Хези, дуже здивувалася, що до Рафальського приїхали аж із Лондону. Тепер варто сподіватися, що ставлення до нього буде як до людини, що перебуває під захистом міжнародної організації.

Нещодавно справу про катування Рафальського розглянули на засіданні Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. У цьому засіданні теж взяла участь Хеза МакГіл.

"Я ще у березні розмовляла із судмедекспертом у Харкові, - каже Хеза, - і він мені сказав, що за 40 років роботи він не бачив такої справи, як справа Рафальського - наприклад, щоб зовсім не звертали уваги на результати судмедекспертизи, яка доводить, що вбивство не могло відбутися на території магазину, як вони сказали в суді".

"Виходить, що покази свідків, яких вони допитали, повністю протирічать результатам судмедекспертизи", - додає Тамара Рафальська. Вона читає вголос уривок з рішення Верховного суду від 24 березня, яким скасовано постанову апеляційного суду про відмову в порушенні кримінальної справи проти катів у погонах.

Хеза МакГіл сподівається, що якщо вдасться добитися перегляду справи, це стане першою ластівкою, після якої злочинці в погонах почнуть боятися катувати людей.

Було в нашій розмові і ще багато цікавого, і не лише про Рафальського - це, хто захоче, подивитесь на відео. На завершення пані Хеза сказала, що, на жаль, міжнародна спільнота реагує на порушення прав людини в Україні не так охоче, як на аналогічні випадки у Білорусі - бо в Україні у багатьох є фінансові інтереси...Tags: бєспрєдєл, правозахист
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 15 comments