Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Наша прес-конференція в ОдесіВчора ми з Ярославцевим провели прес-конференцію в Одесі, на якій розповідали про милий моєму серцю законопроект про внесення змін до КПК з приводу захисту джерел інформації журналістів. Для постійних читачів цього блогу нічого нового ми не сказали, тому розписувати багато не буду, а для тих, кому цікаво, із чистою совістю ставлю реліз, відеозапис і кілька фото.


Прес-анонс

15 квітня в 12:00, в Одесі, в прес-клубі «Право»,
Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України,
відбулася прес-конференція «Про захист джерел інформації журналістів»17 березня 2011 р. у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 8256 «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації), представлений 11 народними депутатами.

Даним законопроектом до переліку професій - нотаріуса, лікаря, психолога, священнослужителя, адвоката - яких не можна допитувати як свідків з приводу інформації, що стала їм відома у процесі виконання їхньої роботи, додається професія журналіста.

Також законопроектом передбачається, що обшук і виїмка обладнання і носіїв інформації у журналіста можуть проводитися лише за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем проведення слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва або Севастополя). При цьому, у такому поданні обов'язково має бути зазначено, що йдеться про обшук у журналіста.

Новий законопроект - не просто ще один юридичний акт, що захищає права журналістів. Такі закони на сьогоднішній день вже існують. Зокрема - закон про державну підтримку та соціальний захист журналістів, закони про ЗМІ, що включають статті, які передбачають кримінальну відповідальність за перешкоджання їхній законній діяльності.

Однак, всі ці норми не є перешкодою для міліції, тому що представники правоохоронних органів заявляють, що у своїй діяльності керуються виключно Кримінально-процесуальним кодексом, де про журналістів нічого не сказано.

Даний законопроект є практичним результатом круглого столу «Журналісти і міліція: як уникнути протистояння?», проведеного в Києві активістами Київської незалежної медіа-профспілки та журналістами інформаційного агентства «Поряд з вами» за підтримки МГО «Інтерньюз-Україна».

До його підготовки були залучені юрист Інституту Масової Інформації Роман Головенко, представник неурядової організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк, відомі в Україні журналісти.

Ідея законопроекту була підтримана Київською незалежною медіапрофспілкою, громадською організацією «Новий громадянин», керівником парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Андрієм Шевченком, першим заступником голови комітету з питань правосуддя Юрієм Кармазіним, іншими народними депутатами України.

Даною прес-конференцією організатори - діючі журналісти - переслідують мету привернути увагу колег до проблеми, яка будь-якої миті може торкнутися кожної редакції, кожного журналіста. Приміром, проведені обшуки в Харкові та в Києві супроводжувалися вилученням редакційної техніки (всієї фото-і відеотехніки, комп'ютерів і архівів) на термін від місяця і більше. Таке втручання, по-перше, є серйозним перешкоджанням роботі редакції - одномоментно і на тривалий термін вилучаються всі напрацьовані матеріали, шаблони, службові дані і дороге обладнання, замінити яке за короткий проміжок часу найчастіше неможливо, а по-друге, підриває довіру до журналістів людей, що надають інформацію. Ніхто не може поручитися за те, що архівна інформація, зібрана редакцією за роки роботи, після такого вилучення не спливе у конкурентів або не буде використана як компромат проти самих джерел.

Автори та ініціатори законопроекту просять колег звернути увагу на важливість і необхідність запропонованих змін.
Домогтися прийняття цього закону Верховною Радою - наша спільна справа.


Голова НСЖУ Одеси Юрій Работін


Олексій Ярославцев, Олена Білозерська
Фото - Юлія Сущенко.UPD: Морально застарілий Кримінально-процесуальний кодекс необхідно адаптувати до нинішніх реалій. Зокрема, прийшов час всерйоз замислитись над захистом конфіденційної інформації, наявної в розпорядженні редакції – про це йшлося на прес-конференції, проведеній в одеському прес-клубі «Право», українськими журналістами за підтримки регіональної організації НСЖУ.

Читати далі на сайті ІА "Поряд з вами" (відкриється у новому вікні)
Tags: журналістика, одеса, прес-конференція
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments