?

Log in

No account? Create an account
квітень 2018   01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Фронт зима

Виставка "Народна війна" у Могилянці

Posted on 2011.04.06 at 01:12
Tags: , , ,


5 квітня 2011 р. у Києво-Могилянській Академії відбулося відкриття виставки «Народна війна», присвяченої національно-визвольній боротьбі українців у 1920-х роках. Вона триватиме у Могилянці до 15 квітня.

Виставка є результатом більш ніж дворічної праці науковців київського "Меморіалу" в архівах 18-ти областей України. Вона являє собою плакати з інформацією – портретами повстанців і отаманів, фотокопіями унікальних документів… Плакатів багато, вони займають цілий довгий коридор. Наскільки я знаю, відкриття цієї виставки - результат домовленості патріотичної молоді з мережі "Український студент" з ректором. Приємно, до речі, бачити таку виставку саме у Могилянці, яка останнім часом зажила "лівацької" слави.

Зал під час відкриття був повний, у залі – дуже багато студентства, деякі люди навіть приїхали з інших міст.


Голова Київського «Меморіалу Роман КРУЦИК багато розповідав про повстанський рух на східній і центральній Україні. Він казав про те, що повстання, які охопили у 20-і роки Центральну Україну, були навіть масштабніші, ніж бої УПА. Розповідав про унікальні документи, знайдені в архівах, зараз багато що з них готується до видання. Наприклад, «Меморіал» готує до видання автобіографію отамана Гордалевича. Взагалі, в архівах стільки документів, що можна написати десятки таких книг, як «Чорний Ворон» і бойовики знімати, щоб не про Зою Космодем’янську і Павлика Морозова діти читали.

«Незадовго до зміни влади, - каже Роман Круцик, - ми забрали у Наливайченка і зовнішньої розвідки копії всіх розсекречених документів. Всі вони – 80 Гб - зараз доступні у «Меморіалі».

У 1946 році роках згори прийшов наказ створити паспорти районів. Там серед національностей навіть не згадувалося слово «українці», зате була чудова статистика про повстанський рух у даному регіоні. По всьому сходу України створювалась ОУН. Частина була знищена німцями, частина пішла в підпілля.

Не було такого регіону України, де не було повстань. Кількість їх була приблизно однаковою, 30-40 повстань в середньому. На Одещині було 57 повстань. І цей рух не був стихійним, він координувався через штаби.

Деякі йшли до більшовиків, брали у них гроші на створення більшовицького полку – а в результаті це ставав повстанський полк.Вінницька область, Зміївський район, 1929 рік. Вчитель і студенти технікуму створили підпільну організацію, зі своїм статутом, і згідно статуту вихід з організації карався смертю. Що їх примусило?

В одному селі неграмотний дідусь писав вірші, 16-річний хлопчик їх записував, і вони розклеювали їх у вигляді листівок. І в них вже тоді було слово «Голодомор».

Родина отаманів Соколовських – 3 брати, коли вони загинули, повстанський загін перебрала на себе їхня сестра Маруся.

У Хмельницькому архіві є акти, що палили документи часів УНР. Тут все підчищалося, щоб люди нічого не знали. Всі ті архіви, що нам залишили наші колонізатори - вони ніколи не писали про нас позитивно, завжди висвітлювали все негативно, але в їхньому бахвальстві завжди можна знайти зернину правди.

Будьонний і Денікін робили єврейські погроми, а згори була настанова списувати все на українців.

Радянською владою готувалося виселення з України до Сибіру всіх, хто вже відсидів у таборах.

В Інтернеті вся ця інформація є, а нам зараз треба думати, як довести цю інформацію до села, щоб у людей пробудилася національна свідомість.


Письменник, автор роману «Чорний ворон», заступник голови НСПУ Василь ШКЛЯР подякував Романові Круцику, як великому знавцеві війн, Круцик був його першим консультантом при написанні роману. Він, зокрема, особисто зустрічався з Дудаєвим, посприяв звільненню з полону Алли Дудаєвої, через що він персона нон-грата в Росії, що є найвищою похвалою для українця (бурхливі оплески).

Це не громадянська, а українсько-російська війна, сказав Шкляр. Як правильно: українсько-російська чи російсько-українська?
«Правильно - російсько-українська, бо вони перші напали», - підказав хтось.

Холодноярівці казали: «На запитання російською мовою відповідь може бути тільки постріл!» (оплески) Війна точилася око за око, зуб за зуб, але наших героїв нарекли бандитами. Гляньте на їхні просвітлені обличчя, на красиве обличчя головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки. Його брат закінчив консерваторію. Всі отамани були вчителями, офіцерами, це була інтелігенція, це був цвіт нації, і всі вони поклали своє життя за долю України.

Ця українсько-російська війна триває і досі (бурхливі оплески). Вона не закінчена, бо досі хочуть довершити тодішню мету, як у хвилину розпачу чи просвітління Фрунзе сказав мудру фразу: «Ми ніколи не переможемо цей народ, поки не вирвемо у нього мову». Через що й сьогодні точиться така битва за мову, і боротьба це тяжка.

В.Шкляр процитував блискучу фразу Миколи Міхновського – про те, що нація, яка не визволить себе до настання демократії, має дуже мало шансів, бо коли один голос мають і патріот, і загарбник (чи його нащадок), боротися тяжко. Але все одно ми переможемо.

Роман Коваль у Холодному Яру сказав Ющенкові: «Біля могил холодноярців ієрархії немає, і якщо ви запізнитесь бодай на хвилину, слова вам ніхто не дасть!» (бурхливі оплески). Зустрінемось на вшануваннях у Холодному Яру!


Президент Могилянки Сергій КВІТ казав про Миколу Міхновського, як про «найбільш поетичну постать українських визвольних змагань». Його роль була винятково важливою. Спочатку він був єдиним студентом університету, який завжди у вузі розмовляв українською. Його «Самостійна Україна» мала винятковий вплив на творчість Франка, хоча той був поколінням старший.
На Байковому цвинтарі знайшли, дуже імовірно, його могилу. Його поховали за межами цвинтаря, як самогубця, хоча це майже напевно було убивство. Чоловік, який бачив його повішеним, звернув увагу, що ноги його були дуже високо від землі, і внизу не було нічого, на що можна було залізти.


Мовознавець, доктор філологічних наук професор НАУКМА Лариса МАСЕНКО від імені викладачів кафедри української мови подякувала тим, хто у часи наступу на все українське створив таку виставку, яка показує потужність повстанського руху на східній Україні. Пані Масенко підтримала пропозицію зібрати кошти на екранізацію роману «Залишенець». І, мабуть, не випадково з вуст цієї зрілого віку інтелігентної жінки не один раз пролунало слово «опір».


Депутат Київської облради Андрій ІЛЛЄНКО:

Величезна цінність цієї виставки полягає в тому, що вона допомагає відроджувати пам’ять про визвольні змагання. 1917 рік, з якого все почалося – до цього більше 100 років українська нація була розірвана між двома імперіями, її навіть не визнавали нацією, а якоюсь субетнічною групою більших націй. Народження нації у її сучасному розумінні виявилося невигідним усім європейським гравцям, не тільки Москві. Антанта теж робила все, щоб існувала панська Польща, а українці були розірвані між різними державами. Німці використовували Україну як сировинну базу. Проти українців воювала вся тогочасна Європа – більшовики, білогвардійці, поляки, і не було зовнішніх сил, на які можна було спертися. Ілюзія, що хтось нам допоможе, українців багато чому навчила. У другу світову ми робили ставку лише на власні сили.

Усілякі Табачники нав’язують нам думку про існування двох Україн: патріотичної Галичини і совкової інертної решти. Ця виставка - потужний удар по такому уявленню. Вона свідчить, що боротьба за незалежність України почалася з центру і сходу.

Причому якщо боротьбу бандерівців вороги очорнювали (але не замовчували), то боротьбу мешканців сходу і центру приховували, замовчували, про це багато років нічого не було відомо. Коли розказуєш про це східнякам – що ці отамани – їхні односельці і предки, у людей відкриваються очі, і вони починають усвідомлювати обсяг навязуваної їм брехні.
Коли кажеш, що ОУН-УПА – це продовження їхньої боротьби, у людей теж відкриваються очі. У кожній оунівській хаті-читальні, у кожному осередку, основна книга, яку читали і передавали з рук в руки, був «Холодний яр» Горліса-Горського.

Правда про повстанців не залишає Табачникам жодного шансу. Не дарма повстанці називали себе отаманами і козаками – це було відродження національної памяті, повноцінне відродження України у її найкращому вияві. На жаль, політичний провід виявився недостойним цих отаманів і козаків. Це нам наука на майбутнє.

Ця народна війна не була програна. Бо це була лише дуже велика, масштабна і розтягнута у часі битва величезної війни, яка триває досі. Її переможним завершенням буде наповнення української держави українським змістом, і утвердження її на вічні віки. Слава Україні!


Політолог Юрій НОЄВИЙ:
«В Україні так склалося, що історія - це політика, а політика – це історія. Людина, яка втратила память, не може навіть чітко ідентифікувати себе і своїх родичів. Без усвідомлення минулого ми не визначимо свій інтерес. Тому українські політики так сильно концентруються на минулому. Ця виставка – черговий крок до того, щоб сказати, що Україна єдина, і її розірваність – організована антиукраїнськими силами, і питання стоїть лише у поширенні інформації.

Коли ми говоримо про історію – говоримо про майбутнє.
Ми змогли організуватися (повстанські загони), національно солідаризуватися, поставили мету (незалежність України), Україна є, але вона є українською лише формально і повинна наповнюватись українським змістом.

Також не треба забувати, що колоніальною адмінстрацією були здобуті політичні й економічні посади. Коли настала незалежність, вони, не зумівши зупинити цей процес, вирішили його очолити, приватизовуючи на себе державне майно і землю.
У майбутньому нас чекає революція і соціальна справедливість. Бо обійти це питання ми не зможемо. Національна ідея для нас – повновладдя української нації на своїй землі. А оскільки спільнота повинна бути власником, отже – соціальна революція.

В кінці слухачам представили 2 книги Круцика – путівник по експозиції і працю «Дем’янів Лаз» про геноцид Галичини – звірства радянської армії з 1939 по 1941 роки.


P.S. Цю керамічну тарілочку з портретом Степана Бандери, виготовлену майстрами з Черкас, подарував мені сьогодні, під час відкриття виставки, пан Олександр Басараб з черкаської організації «Воля». У майбутньому вони планують зробити тарілочки з портретами Тараса Шевченка, Лесі Українки тощо, але почали вони – черкащани – зі Степана Бандери. Ця маленька тарілочка – живе і матеріальне свідчення правоти сьогоднішніх промовців.

Comments:


Pamerast
22he_travnya at 2011-04-05 22:25 (UTC) (Посилання)
Маю надію, що цей ваш запис буде продубльований у російськомовній версії вашого блогу.
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Анонімно) at 2011-04-05 22:32 (UTC) (Посилання)
Дякую, як і завжди, інформативна жива натхненна розповідь. Якщо сам не дійду, то зашлю знайомих. Справді цінна подія. Я колись читав мемуари Нестора Махна, книжку Субтельного про ті роки.. А зараз гортаю товстенну хрестоматію "Розстріляне відродження", тут і Хвильовий, і молодий Яновський, і Антоненко-Давидович...
Щастя, що тема жива. Правди забагато не буває
(Анонімно) at 2011-04-05 23:04 (UTC) (Посилання)
http://www.narodnaviyna.org.ua/

Дякую за цікавий репортаж. Керамічну тарілочку слід показати депутату Олійнику, який запевняв, що для його земляків-черкащан Бандера не Герой.
В.Маковій
kostyantyn1979
kostyantyn1979 at 2011-04-06 13:53 (UTC) (Посилання)
А Залізняк і Гонта для нього герої?
Нащо йому щось показувати й доводити? Таких репресовувати треба. Років двадцять таборів покажуть краще і Олійнику, і поету Олійнику, і Попеску, і Бокому, і Морозу, і Вітренко, і Сидору. Хай потім москалі скиглять, що Олександр Мороз сконав у волинських концтаборах...
stepan53
stepan53 at 2011-04-06 02:51 (UTC) (Посилання)
Дякую за цікавий репортаж.
http://starog1.ucoz.ru/
yuri_p999
yuri_p999 at 2011-04-06 06:29 (UTC) (Посилання)
Дякую за цікавий репортаж!
Galina
ojos_sin_fondo at 2011-04-06 09:34 (UTC) (Посилання)
Ох, де ж купа "націоналістів-патріотів", які не далі, ніж недавно розказували про те, що Могилянка - розсадник лівацтва, я прям всілась з чіпсами і кока-колою і чекаю на наєзди. ггг
sribna_kulja
sribna_kulja at 2011-04-06 10:03 (UTC) (Посилання)
недоторканність Олі Брюховецької, яку кришує корупціонер-татусь - вельми ізвєсний демократ))))) - явище тимчасове. Жити на євро із Заходу довго не можна - народ не зрозуміє)

ми ж не сектанти і тому ми прийдемо до сектантів і попросимо їх розкаятися)))

Охос, ти головне споживай більше чіпсів і коли, скоро станеш трансгендерним бісексуалом-анархістом-мігрантофілом, може інколи отримаєш грошей від Олі з фонду Бьоля, ну а якщо ще поїси чіпсів, то може тебе надрукують на форумі анархо сайту яко великого лібертарного ідеолога і борця з етнічною свідомістю)))
ivan_911
ivan_911 at 2011-04-06 10:20 (UTC) (Посилання)
***Холодноярівці казали: «На запитання російською мовою відповідь може бути тільки постріл!» (оплески) Війна точилася око за око, зуб за зуб, але наших героїв нарекли бандитами***

людину, що може вбити за те, що інша людина говорить на іншій мові - інакше як бандитом і вбивцею назвати не можна
biryuk_tmb
biryuk_tmb at 2011-04-06 11:09 (UTC) (Посилання)

Выставка "История бандитизма на Украине"....

--- вот так переименовать и возить по всей Украине...
А слова про выстрел в ответ на русскую речь взять ее слоганом... Страна должна знать своих героев!
(Deleted comment)
ivan_911
ivan_911 at 2011-04-06 11:45 (UTC) (Посилання)
А там слухачів хоч сотня є? :)
fett_messer
fett_messer at 2011-04-06 17:02 (UTC) (Посилання)
коли тебе Олена вже забанить, трололо?
ivan_911
ivan_911 at 2011-04-06 12:23 (UTC) (Посилання)
Шановне товариство - допоможіть знайти інформацію - чи можна ознайомитись з біографіями людей на першій світлині?
Колишній офіцер Гавриленко, Вакуленко і Коваленків, особливо К.Д.

Дякую.
ivan_911
ivan_911 at 2011-04-06 12:34 (UTC) (Посилання)

ps

Наприклад-
читаємо - місцевий повстанський загін хутір Демянівка Кириківського р-ну Харківщина 1930,
Але читаємо - http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%96%D0%B2%D0%BA%D0%B0

Восени 1928 року постановою Президії Харківського окружного виконавчого комітету Кириківський район був ліквідований, а його територія включена в Охтирський район.Трудову початкову школу перетворили на семирічну.1935 року на базі семирічки почала працювати середня школа. Наприкінці 30-х років у ній 42 вчителі навчали і виховували понад 1 тис. учнів. Були в Кириківці ще 2 початкові школи, які відвідувало майже 500 дітей. Грамоти їх навчало 12 учителів.

тобто в 1930 ніякого Кириківського району не могло бути.
Думаю, якщо заглибитись, вивчити біографії і історію Харківщини, від "героїв" залишаться рожкі да ножкі.
Самі того не бажаючи, такі презентації стимулюють поглиблене вивчення історії рідного краю, і таке вивчення аж ніяк не буде на їх користь :)
(Deleted comment)
kostyantyn1979
kostyantyn1979 at 2011-04-06 15:22 (UTC) (Посилання)
Оленочко, а батько наш, Роман Коваль був?
(Deleted comment)
biryuk_tmb
biryuk_tmb at 2011-04-06 18:42 (UTC) (Посилання)

Мыкола -- ты у нас просто волшебник, мастер слова..

*цитирую цитированную цитату* -- я такого еще ни разу не встречал!!!:):):)
А следовать истинам Михновского стремно -- как их усвидомишь, так и захочется в петлю на гилляке:)
(Анонімно) at 2011-04-06 18:28 (UTC) (Посилання)
Дякую за репортаж, Олено.
Дивно, що така виставка можлива в кодлі українофобії. (Маю на увазі: Українофобія лібералів полягає не в ненависті до українців як до конкретних людей, але в ненависті до українців як нації. Тобто: шароварщина? -будь ласка, а от керувати в своїй хаті - ні! Ми за вас покеруєм)
(Анонімно) at 2011-04-06 18:35 (UTC) (Посилання)
Сірий
(Deleted comment)
biryuk_tmb
biryuk_tmb at 2011-04-06 21:42 (UTC) (Посилання)

Re: Браво, політолог Юрій Ноєвий!

Мыкола, так тебе ж Юрко уже все объяснил -- революцию нужно делать... :)
nikolauskass
nikolauskass at 2011-04-12 17:27 (UTC) (Посилання)
отаман може Мордалевич?
Previous Entry  Next Entry