Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Наш законопроект щодо захисту джерел інформації журналістів зареєстровано!

(In English)
Встрягла я вчора у "холівор" на одному з блогів, де мене, на хвилиночку, звинуватили у роботі на владу. Серед інших "гострих питань" було таке: "Олено, чи не твої фотографії активістів податкового майдану стали у нагоді для ментівських "орієнтіровок"? ".

А що я відповім? Може, й мої. Напевно, і мої теж. Всі фото, зроблені мною під час підприємницького Майдану, були вилучені під час обшуку.

І от для того, щоб журналісти більше не потрапляли у таке незручне становище, ми розробили спеціальний законопроект про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, який вчора зареєстрували у Верховній Раді. Його підписали 11 нардепів.
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=39929

У цьому законопроекті професія журналіста додається до переліку професій, представників яких не можна допитувати як свідків з приводу того, що їм стало відомо при здійсненні професійної дільності. У цьому переліку наразі є нотаріуси, лікарі, психологи і священнослужителі.
Також рішення про обшук і виїмку обладнання і носіїв інфомації у журналіста згідно законопроекту може приймати лише висока інстанція - голова апеляційного суду на підставі подання прокурора області.

Я ще не знаю, коли Верховна рада розглядатиме наш проект, але збираюся зробити все від мене залежне, аби він був прийнятий. І прошу вас поки що просто бути в курсі, а пізніше підтримати, якщо буде потреба. Дуже коротко пояснюю, для чого це потрібно:

1. Щоб інформація, повідомлена журналістам з умовою нерозголошення, не потрапляла до сторонніх осіб. Інакше журналістам ніхто нічого не повідомлятиме і не пускатимуть їх знімати.
2. Щоб кожного разу після того, як під час акцій траплятимуться порушення, у журналістів, які це знімали, не вилучали обладнання, зупиняючи їхню роботу.

Величезна подяка Київській незалежній медіа-профспілці, МГО "Інтерньюз", медіа-юристу Романові ГОЛОВЕНКУ, який сформулював положення законопроекту юридичною мовою, моєму адвокату Сидору КІЗІНУ, а також усім нардепам, які це підписали, а особливо Андрієві ПАВЛОВСЬКОМУ, Лесі ОРОБЕЦЬ і Андрієві ПАРУБІЮ - вони були у нас на круглому столі і "вели" цей проект від початку.

ПРЕС-РЕЛІЗ
Київської незалежної медіа-профспілки


ЗАКОНОПРОЕКТ ЩОДО ЗАХИСТУ ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ ЖУРНАЛІСТІВ ЗАРЕЄСТРОВАНО

11 народних депутатів зареєстрували у Верховній Раді проект Закону «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)»
(http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=39929).

У законопроекті професія журналіста додається до переліку професій, представників яких не можна допитувати як свідків з приводу того, що їм довірено або стало відомо при здійсненні професійної діяльності. У цьому переліку наразі є нотаріуси, лікарі, психологи, священнослужителі.
Також рішення про обшук і виїмку обладнання і носіїв інфомації у журналіста згідно законопроекту можуть проводитись лише за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем провадження слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва чи Севастополя), причому у такому поданні обов’язково має зазначатися, що йдеться про обшук у журналіста.

Це практичний результат круглого столу "Журналісти і міліція: як уникнути протистояння?", який два тижні тому провели активісти Київської незалежної медіа-профспілки та журналісти ІА «Поряд з вами» за підтримки МГО «Інтерньюз». До підготовки законопроекту були залучені юрист Роман Головенко з Інституту масової інформації та член Ревкому КНМП Юрій Шеляженко.

«Зараз журналісти не мають захисту від міліцейського тиску, хоча норми про захист джерел інформації існують. Але міліція посилається виключно на Кримінально-процесуальний кодекс, де таких норм ще немає. Останній сумний приклад – обшук та вилучення обладнання у журналістки Олени Білозерської», - каже голова комітету Київської незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов.

Головний редактор інформагентства "Поряд з вами" Олена Білозерська також брала безпосередню участь у розробці законопроекту. «Ми не пропонуємо зробити журналістів якоюсь привілейованою категорією громадян, наполягаємо лише на професійних привілеях, необхідних нам для успішного виконання своєї роботи. В силу професії у дуже багатьох журналістів зберігається конфіденційна інформація. Якщо вона не буде захищеною, джерела інформації не співпрацюватимуть із журналістами», – зазначила О.Білозерська.

КНМП закликає депутатів підтримати законопроект та висловлює подяку депутатам, які його зареєстрували. Ось ці 11 імен: Андрій Павловський, Юрій Кармазін, Леся Оробець, Андрій Шевченко, Олесь Доній, Володимир Ар'єв, Олександр Сочка, Сергій Соболєв, Лев Бірюк, Андрій Парубій, Андрій Шкіль.

Tags: журналістика
Subscribe

 • З приводу співпраці "Правого сектора" і ВО "Свобода"

  Нещодавно у деяких ЗМІ з'явилася інформація, що члени політичної партії "Правий сектор" нібито підуть на місцеві вибори по списках ВО "Свобода". З…

 • Дві історії про свободівців

  Перша про Юрка Сиротюка, якого суд відправив на 2 місяці у СІЗО за участь в подіях під Верховною Радою. Якось, коли Сиротюк був нардепом, зустріла…

 • Післясмак виборів

  Дуже цікаві речі спали мені зараз на думку, поспішаю з вами поділитися. Перше. Не можу нічим це довести, але вибори, що відбулися, справляють на…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 31 comments

 • З приводу співпраці "Правого сектора" і ВО "Свобода"

  Нещодавно у деяких ЗМІ з'явилася інформація, що члени політичної партії "Правий сектор" нібито підуть на місцеві вибори по списках ВО "Свобода". З…

 • Дві історії про свободівців

  Перша про Юрка Сиротюка, якого суд відправив на 2 місяці у СІЗО за участь в подіях під Верховною Радою. Якось, коли Сиротюк був нардепом, зустріла…

 • Післясмак виборів

  Дуже цікаві речі спали мені зараз на думку, поспішаю з вами поділитися. Перше. Не можу нічим це довести, але вибори, що відбулися, справляють на…