Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Післямова до статті про Майдан

(По-русски читать тут)
До моєї статті "Чому програв Майдан, і як можна було не програти" надійшло дуже багато коментарів. Були відгуки на неї і поза моїм блогом.
Коментарі були і схвальні, і критичні, і різко негативні - різні. Я, наскільки могла, відповідала на них, але оскільки всі ці відповіді вишукувати людям важко, вирішила винести найважливіше в окремий пост. А то бачу, що дехто мене навіть просто неправильно зрозумів.
Побудую пост так: узагальнене критичне зауваження (бо у багатьох коментарях вони повторювались) - відповідь.


1. Щоб об’єднати людей, потрібна була не Юля, а інший політик з незіпсованою репутацією (наприклад, Гриценко).
Такий політик або не є народним депутатом, або, якщо є, це лише один народний депутат. Я запропонувала Юлю лише тому, що у неї є велика фракція і вона могла б організувати присутність великої кількості нардепів, які по черзі буквально охороняли б периметр наметового містечка. А один би не впорався.

2. Шефство над Майданом або просто присутність на ньому Тимошенко, а також деяких інших політиків відштовхнула б від Майдану людей через дискредитованість цих політиків.

Тимошенко зараз зазнає кримінального переслідування і тому дуже зацікавлена у перевиборах, щоб отримати недоторканність. З цієї причини їй можна було висувати умови, і вона багато б на що змушена була піти.
Отже, умови співпраці з Тимошенко (щоб не відштовхнути людей):

По-перше, ніякої брехні про "нашу Юлю". Публічна угода і заява для ЗМІ і народу, яка розповсюджується через офіційні сайти акції і неодноразово зачитується зі сцени. Суть угоди: у підприємців - економічні вимоги, у БЮТ - політичні. Підприємці підписуються під політичними вимогами, Тимошенко під економічними. Вони пускають її виступати зі своєї сцени, коли вона хоче і скільки хоче, вона надає нардепів для охорони акції.
Сказати чітко і ясно: ми не лягли під Юлю, у кожного з нас свої політичні уподобання, а з Тимошенко - тимчасовий ситуативний союз.
А зі сцени сказати ще простіше: "У нас свої цілі, у БЮТ свої, вони користуються нашою сценою і кількістю людей, а ми їхніми депутатськими ксівами, щоб нас не розігнали". Підприємці не такі вже наївні і романтичні люди і прекрасно зрозуміли б таку мову.

По-друге, прапорів БЮТ не повинно бути багато, щоб це не виглядало, як мітинг БЮТ. Один прапор біля сцени, кілька у натовпі, плюс, так само у невеликій кількості, прапори інших опозиційних політсил, а решта прапорів - державні і підприємницькі.

3. В Україні немає недискредитованого політика, який міг би усіх об’єднати.
Справді, немає. Значить, поки він не виросте, треба якось обходитись без нього.

4. Підприємцям варто було не покладатися на діючих політиків, а створювати свою партію на чолі зі своїми лідерами.
Хай створюють. Непогана ідея. Але ця партія - а) не мала б своїх нардепів, які б захистили цей Майдан, і б) не потрапила б до ВР під час перевиборів, яких слід було вимагати (бо для участі у виборах партія має проіснувати рік).
До того ж, я спілкувалася і з нардепами, і з лідерами цього Майдану, і не скажу, що побачила між ними велику різницю в плані моральних якостей. І там, і там, зокрема, є сміливі люди, готові ризикнути, але ніхто не робитиме це абсолютно безкорисно.

5. Прапори "Свободи", якби вони там були, відштовхнули б людей, особливо східняків.
Звісно, якби на Майдан прийшли всі свободівці, що є, і кожен приніс би з собою по прапору в кожній руці, а прапорів інших політсил не було б - це дуже б нашкодило. А от якби по кілька прапорів багатьох опозиційних партій, і "Свободи" в тому числі - це пішло б на користь. Месідж: "Нас підтримують всі опозиційні сили".

6. Навіть якщо добитися відставки уряду і перевиборів - на місця усунутих прийдуть такі самі покидьки і загальна ситуація в державі не зміниться (поки народ не знатиме законів/не навчиться відстоювати свої права/пересічні громадяни не стануть небайдужими (потрібне вставити).
У мене (гадаю, що не тільки в мене) конкретна і зрозуміла мета: усунути цю владу від влади. Бо занадто хамська. Хто прийде на її місце? Ті, хто зараз мають на це шанси. Іншого не дано. Сподіваюся, що гіршими за цих вони не будуть.
Я не маю ілюзій щодо "чесних депутатів". Їх практично немає і ще довго не буде. Але: якби були перевибори, тушки не потрапили б до Ради, бо ніхто би їх, зрадників, до своїх списків не взяв. І наступні подумали б десять разів, перш ніж ставати тушками.
Литвин не був би головою ВР, бо його партія до Ради б не пройшла.

Якби вони, коли вели передвиборчу агітацію, повідомили б людям про усі ці кодекси, за них ніхто б не проголосував. Вони не виконали передвиборчих обіцянок і мають за це бути покарані. Якщо будуть - наступні вішатимуть людям на вуха трохи менше лапші. Вже непогано.

Ті, хто займається просвітництвом, пояснюють людям їхні права і т.д. - роблять дуже корисну справу, хай роблять її і надалі. Але революційна ситуація склалася саме зараз, і ту владу, що є, треба скидати за допомогою тих людей, що є, і приводити замість неї тих політиків, що є. Нові хай підростають, але поки вони підростуть, може бути пізно.

7. Підприємці - бариги, яких цікавлять виключно інтереси власної кишені.
99% людей цікавить виключно те ж саме. Але підприємці, як найбільш ініціативна частина населення, довели, що поки інші лають владу, сидячи перед телевізором, вони за власну кишеню можуть вийти на вулиці. І цим треба було скористатися. Ця влада має піти геть.

8. Тепер народ розлютився (зокрема, через знесення містечка) і наступний раз вийде, коли прийматимуть Житловий і Трудовий кодекси. І вже не тільки підприємці, а всі разом.
Не певна, що за Житловий чи Трудовий кодекс буде ще один Майдан.
По-перше, ним цієї зими вже перехворіли.
По-друге, що таке підприємці? Це ж базари піднялися. Вони ж там усі разом і спресовані. Кинути гасло: "А ну поїхали, бо нас грабують!" - і поїдуть. А як ти, наприклад, пенсіонерів збереш? У зберкасі їх збирати, під час отримання пенсій? :)
До того ж, підприємці - люд активний, ініціативний і не злиденний. Заблокують і арештують автобуси - доберуться своїм ходом. Пересічні мешканці невеликих міст і сіл, наприклад, у більшості на це не здатні. А студенти розбещені платою за участь в акціях.

Можливо, я не на всі зауваження тут відповіла, але і так, дивлюсь, пост вже довгий :)

P.S. Кілька френдів попросили мене повідомити про заклик О.Данилюка до загальної мобілізації на Майдан у понеділок, 6 грудня, на 9 ранку. Вимоги акції суто політичні - негайні вибори Президента і ВР, відставка Кабміну Азарова. "Знімаються будь-які обмеження щодо присутності політиків та використання партійної символіки. Час залишити чвари в минулому".

Схоже, мої тези починають здійснюватись :) Боюся тільки, що запізно, і людей збереться значно менше, ніж потрібно.
Tags: майдан, підприємці, статті мої
Subscribe

 • Сільвер Кусака, блакитнооке дитя

  Щось я давно вам не показувала свою малечу. Їх у мене двоє - Ефка і Сільвер. Оцьому малому ще немає трьох місяців. Як і Ефка, він сильно хворів,…

 • Ефка хвора

  Ефка важко хвора. Діагноз - вірусний ентерит. Шанси вижити - приблизно 50/50. Ввечері вона була ще нормальна - може, трохи менше їла, ніж…

 • Купання Ефки Собакіної, собачої дочки

  З Ефкою Собакіною, сподіваюся, ви уже знайомі? Зараз до вашої уваги відео, на якому двоє бійців з мого підрозділу (обоє, до речі, з нами з перших…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 86 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →

 • Сільвер Кусака, блакитнооке дитя

  Щось я давно вам не показувала свою малечу. Їх у мене двоє - Ефка і Сільвер. Оцьому малому ще немає трьох місяців. Як і Ефка, він сильно хворів,…

 • Ефка хвора

  Ефка важко хвора. Діагноз - вірусний ентерит. Шанси вижити - приблизно 50/50. Ввечері вона була ще нормальна - може, трохи менше їла, ніж…

 • Купання Ефки Собакіної, собачої дочки

  З Ефкою Собакіною, сподіваюся, ви уже знайомі? Зараз до вашої уваги відео, на якому двоє бійців з мого підрозділу (обоє, до речі, з нами з перших…