Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Комітетські слухання проти міліцейських катувань

1 грудня у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності були проведені слухання на тему: "Про дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ". У них взяли участь народні депутати, правозахисники, в т.ч. міжнародні, керівництво МВС та ГПУ, громадські діячі, журналісти і, зокрема, я.

Довжелезний конспект з усіма подробицями під катом. Кого подробиці не цікавлять – для тих цей вступ і висновок.

Слухання тривали більше трьох годин. Біля конференц-залу була підготовлена виставка документів про жертв катувань і загиблих в міліції. Присутнім роздавали товсті книжки, видані правозахисниками, про ситуацію в Україні з дотриманням прав людини, і звіт про діяльність МВС за минулий рік.

Заслухали керівництво МВС та ГПУ (ні Могильова, ні Пшонки не було, були заступники), вони зачитали статистику, яка мала дуже благополучний і втішний вигляд, а всі недоліки пояснювали поганим фінансуванням МВС.

Нардепи, правозахисники і, зокрема, омбудсмен Ніна Карпачова казали про прямо протилежне, наводячи конкретні приклади.
Народний депутат Ірина Геращенко, голова ТСК зі свободи слова, зокрема, підняла питання, чому «не діє» ст.171 КК, яка має захищати журналістів.
Дуже слушну думку висловив Едуард Багіров: що він відвідує подібні зібрання вже років 20, і вони мають той самий вигляд - незадоволення і взаємне обливання один одного брудом, змінюються лише прізвища.

Висновок: Багіров має рацію. Але чому так?
Тому що не карають винних.
У кращому разі, якщо вдасться підняти неабиякий розголос і вийти на рівень нардепів і впливових правозахисників, можна врятувати від переслідувань жертву (якщо, звісно, вона ще жива). Це дуже багато, але цього мало.
Покарати ж не про людське око винних майже нереально.
Така ситуація і спричинює регулярність подібних засідань. Є що обговорювати, є на що витрачати час та кошти.
Тоді як усім відомо, що існують випадки, коли провина конкретних злочинців у погонах доведена і всім відома. Якщо їх покарати – не за «перевищення» чи «зловживання», а за убивство чи катування людей, тобто посадити на багато років і добре поширити цю інформацію, тоді відповідні слухання збиратимуться рідше і на них обговорюватимуть, наприклад, негарний вчинок ДАІшника, який обматюкав водія.

КОНСПЕКТ СЛУХАНЬ:

Заздалегідь приношу вибачення за можливі неточності, зокрема, з цифрами. Я не писала слухання на диктофон, перед вами – конспект, зроблений на слух, тому у ньому можливе всяке. Якщо знайдете якісь помилки – пишіть у коментарі або приватку.


Слухання почав голова комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор ШВЕЦЬ. Казав про велику кількість порушень законодавства з боку міліції, зокрема, про те, що відбувається відчуження громадськості від діяльності правоохоронних органів. Часто простий громадянин не може зайти у відділок міліції, який для цього і існує і утримується на його податки.
Намагалися зобов’язати Могильова прийти особисто, але той не прийшов.


Заступник міністра МВС Василь ФАРИННИК:
Ведеться робота з очищення від тих, хто зраджує інтереси служби і компрометує звання працівника міліції.
Почав зачитувати статистику за рік: зокрема, виявлено 246 фактів торгівлі людьми, ліквідовано 12 ОЗГ…

Найважливіша оцінка діяльності міліції – позитивне ставлення до неї громадян, тому працюємо над цим.
Що для цього треба зробити?
- виключити гонитву за валовими показниками,
- реформувати кримінальне судочинство
- допрацювати КПК, поданий до ВР ще у 2007 р., ми надали до ВР свої напрацювання.
Вважаємо, зокрема, що дослідча робота має бути спрощена.
Ведеться робота на запобігання хабарництву та іншим протиправним діям – для цього створені спеціальні мобільні групи. Всі документи передаємо до прокуратури.
4107 результатів перевірки, по них прокуратурою порушено 478 кримінальних справ. 26 осіб було виправдано.

Казав, що проводять навчання працівників МВС, намагаються співпрацювати з громадськістю.
У заходи політичного, спортивного, релігійного характеру було задіяно 820 тис. працівників міліції.

Особлива увага – запобіганню насильства в сім’ї і захист прав неповнолітніх.
72 тис. попереджень, величезна кількість сімей взяті на облік. Навчання, семінари, як організувати цю роботу.
Статистика по кількості кімнат для затриманих і скільки там за рік перебувало осіб.

21 у минулому році і 16 у цьому самогубств і раптових смертей у відділках міліції.
127 міліціонерів притягнено до відповідальності.

МВС отримує фінансування 40% від необхідного. На 121 млн зменшено бюджет наступного року.


Заступник генпрокурора Євген Миколайович БЛАЖІВСЬКИЙ навів статистику по розкриттю злочинів.
Прокуратура – єдиний компенсатор обмеженої судової системи по вирішенню конфліктів між громадянами і працівниками правоохоронних органів. Часто вирішує конфлікти без судового втручання.

Було виявлено понад 20 тис. порушень, в т.ч незаконні затримання, опротестовано понад 11 тис. постанов про накладення адміністративних стягнень.
Понад 5 тис. працівників міліції притягнено до відповідальнсті.

Казав про насильство працівників міліції до дітей, незаконне поміщення дітей до розподільників для дорослих.
Призупинили діяльність деяких установ ІТТ, де не було належних умов.
3 тис. заяв розглянуто про порушення прав громадян працівниками міліції.
641 кримінальних справ вже порушено за результатами цих заяв, понад 430 з них вже передано до суду,

Зокрема, порушено справу проти працівника міліції, який тортурами вибив у м.Кролевець зізнання, внаслідок чого людина 4 міс. пробула під вартою.


Уповноважена ВР з прав людини Ніна КАРПАЧОВА:

Особисто направила 17 звернень до Президента, 10 до ГПУ – статистика її діяльності.
Смерть Індила (явне вбивство), брутальне затримання 30 лікарів у білих халатах, смерть Федаса – ці і подібні випадки кидають тінь на всю міліцію.
Мірошниченко, голова Шевченківського РУВС, де стався не один злочин, не покараний, а благополучно пішов на пенсію.

Згадала, що є і чесні, порядні працівники міліції. Подякувала Фундації регіональних ініціатив.
У Деснянському районному суді триває суд по Індилу, там є її представник.
По цій спрві ми провели провадження, опитали більше 300 осіб – працівників міліції, студентів, вихователів, лікарів.

За аналогічних обставин у Тернополі побили помічника нардепа Івана Стойка Віталія Сиротюка. Його затримали о 23 год. біля власної домівки на очах дружини і дітей. Як і Індило, він не чинив спротиву і добровільно поїхав до райвідділу.

У серпні ц.р. у Борисполі на приватній присадибній ділянці у рамках операції «Мак» працівники міліції заподіялти тілесні ушкодженні сім’ї лікарів, в т.ч. вагітній жінці. Завезли невідомо куди і прикували наручниками до батареї.

У Львівській міліції помер 31-річний чоловік.
На Хмельниччині двоє дільничних побили 40-річного чоловіка, помер у лікарні.
У Сумській області на смерть покалічили при затриманні Григорія Бондаренка.

У 2001 р. вперше з’явилася стаття за катування. Але її зміст спотворили у ВР – виключивши з неї як спеціального суб’єкта працівника правоохоронних органів. Якщо раніше за катування давали від 10 р. до по життєвого, тепер від 2 до 5 років. Це 127 ст. КК.

Але практика застовування покарань до міліціонерів за катування не змінилася, їх судять зазвичай за перевищення повноважень.

2 млн. нерозкритих міліцією злочинів.

Умови тримання затриманих дещо покращились, але все одно не витримують жодної критики, особливо у Євпаторії, Саках, Симферополі, Одесі, тощо. Найгірші умови тримання у ІТТ Севастополя..

Справа 62-річного Олександра Котельникова у червні ц.р. Саме затримання потребує перевірки у сакському міськвідділі міліції.
У камері не було жодного віконця. Шалена спека, а тут почали фарбувати двері. Отримав ішемічний інсульт. Доставили до лікарні, але він був прикутий наручниками до свого ліжка. Навіть тоді коли миколаївський суд постаеновив, враховуючи вік, стан здоров’я людини і народження у нього двійні, звільнити його на підписку, у цю ж хвилину, коли він покинув Сімферопольський слідчий ізолятор, біля виходу з приміщення він був вдруге затриманий працівниками кримської міліції, звинувачений вже в іншому злочині і знову взятий під варту.
Це нагадує початок 2000-х років.

Ми унеможливили шляхом конституційного подання частину ст.11 Закону про міліцію, де за підозрою у бродяжництві кожного можна було затримати на 30 діб.

Казала про незаконні звільнення, в т.ч. працівників міліції.

Закликала: це спільний біль і подолати його можна лише спільно.Перший заступник голови комітету Юрій КАРМАЗИН почав з того, що всі ці парламентські комітети виконавча влада не слухає, на пропозиції і подання не реагує.
Він подав пропозиції – почати з того, що забезпечити нормальне реагування.

Повністю виступ Кармазина я не чула – виходила давати коментар для радіо «Свобода» - О.Б.Заступник міністра юстиції Юрій ПРИТИКА казав, зокрема, про порушення Україною міжнародної конвенції – у статтях, які стосуються заборони катувань, права на юридичний захист, права на свободу і особисту недоторканність, права на життя, на розумні строки кримінального провадження.

Причини – неналежні умови тримання, ненадання мед.допомоги, відсутність на національному рівні механізмів юридичного захисту, тощо.

Далі казав про неналежні умови тримання осіб (попереднє ув’язнення), і чого не вистачає в ізоляторах.Співголова Харківської Правозахисної групи Євген ЗАХАРОВ перший сказав, що цього року міліція використовується як інструмент політичної боротьби проти громадян – зупинення автобусів, які їдуть у Київ, в т.ч. не лише на політичні заходи, але й на релігійні – згадав, як влітку людей не пропускали до Києва на святкування хрещення Русі.

Порушення свободи мирних зібрань – за перші 6 міс. нової влади кількість публікацій на цю тему - 350, а кількість самих порушень більша, ніж за 3 попередні роки.
Раніше таких порушень було 1-3 на рік, зараз вони системні і масові.

Порушення права на приватність – примусове дактилоскопування всіх затриманих, хоча ця операція може бути застосована лише до тих, кому пред’явлене звинувачення або хто отримав адмінпокарання. Дактилоскопують і фотографують навіть викликаних свідків.

Збільшення незаконних обшуків без санкцій, перевірка документів у іноземців тощо.

Причини цього - органи МВС працюють на виконання показників.
Наприклад, треба затримати незаконних мігрантів не менше, ніж минулого року, а кількість мігрантів зменшується. Що робити – хапають всіх кого попало.
Через вимагання показників міліція змушена їх фальсифікувати. Не менше 62% таких справ – фальсифікації.

Не можна вимагати від дільничних розкривати не менше 5 злочинів за місяць. Не можна вимагати виконання показника – кількість порушених кримінальних справ. Орієнтація на цей показник і призводить до катувань і «раптових смертей і самогубств».
У тому році їх 21, у цьому – більше 40.Василь КОСТИЦЬКИЙ, голова всіма улюбленої комісії з питань суспільної моралі:
«Я категорично проти порнографії, але боюся, що через це будуть порушення прав людини».
Згадував про відому справу Гройсмана.
Комісія поки що не отримала на дослідження продукцію, що була у компі Гройсмана.
«Мені видається, що всі погоджуються з тим, що оцінка діяльності міліції – оцінка держави в цілому, тому від них треба вимагати дотримання морально-етичних засад».

Головне: закон - рівна міра для всіх, і відповідальність також для всіх.Народний депутат, голова ТСК, яка, зокрема, займається проблемами перешкоджання професійній діяльності журналістів Ірина ГЕРАЩЕНКО:

«Вже півроку існує наша комісія. Я казатиму про тиск, не про цензуру, про справи, які перебувають на нашому особистому контролі і які резонансні не тільки в Україні, а набули міжнародний резонанс».
Розслідування справи зниклого журналіста Климентьєва – розслідуються 4 версії, досі немає успіху.

Ми заслуховували колег зниклого журналіста, зокрема, Петра Матвієнка. Не відчуває захищеності з боку правоохоронних органів, а скоріше тиск – в ході обшуку відібрали всю техніку і досі не повернули і невідомо коли повернуть.

Силові структури брутально тиснуть на журналістів, а інші силові структури, зокрема, прокуратура, ніяк на це не реагують.

Серед резонансних справ, які на нашому особистому контролі:
Охорона президента побила журналіста СТБ Андрушка – жодної реакції.
27 листопада на Майдані УДО розбили камеру дівчині, журналістці 5 каналу.

Абсолютна безкарність працівників міліції і хибна корпоративна етика.

Ще кілька прикладів – ланцюгова реакція йде з Києва до регіонів:
Дементій Білий зХерсону отримав тілесні ушкодження під час прес-конф.мера, 171 статтю не застосували. За нею майже не відкриваються справи.

Якщо міліціонера поб’ють, буде відповідна стаття про напад на міліціонера під час несення ним службових обов’язків, а про журналіста – ні. В кращому разі, порушують кримінальну справу за просте побиття, а не за при виконанні ним службових обов’язків.
Можливо, ця стаття недосконало виписана, треба знайти рішення.

Скарга від білоруса з газети «Народна воля» – незаконний обшук.

Закликала більше шанувати професію журналіста, а також до більшої відкритості МВС
і щоб розбиралися, а не давали відписки.
Олена Білозерська десь тут ходить – не можемо захистити, бо отримуємо відписки, що вони десь там діяли не як журналісти.

Після втручання ТСК вдалося добитися вибачень перед журналісткою, якій розбили диктофон.

Пам’ятайте, що ваші відписки б’ють не по парламенту, а по репутації силових структур
Давайте разом подумаємо, чому так недосконало працює 171 стаття.


Керівник міліцейського підрозділу з Долинського райвідділу на Івано-Франківщині – Орест ПАНАСІЙЧУК, якого незаконно звільнили, щоб взяти «свою» людину, в т.ч. незаконно відкрили його кабінет, вилучили особистий телевізор.
Скаржиться на працівників внутрішньої служби безпеки.Катерина ЛЕВЧЕНКО, нардеп 5 скликання, попросила взяти на контроль ще кілька справ.
Доповідь Фаринника, сказала вона, - ще один крок до введення в оману всіх, бо за гарними цифрами стоять факти брутального порушення прав людини, які ми спостерігаємо, як громадськість і правозахисники.

МВС породжує і розповсюджує міфи про діяльність громадськості і моніторинг дотримання прав людини. Зокрема, що система моніторингу дотримання прав людини в МВС не зруйнована, а вдосконалюється і стає більш ефективною.
Другий міф – що до початку 2010 р. існуючі напрацювання про дотримання прав людини були неефективними і некорисними.
Міф про те, що контроль за діяльністю міліції має бути лише громадським. Відомчого контролю не повинно бути. Тут міліція протирічить сама собі.
Нещодавня постанова Кабміну про створення громадських рад при виконавчих органах є профанацією, бо їх швидко не створиш.
На жаль, через перенесення місця і часу слухань ми не змогли заслухати жертв катувань, потрібну інформацію нададуть правозахисники.Олександр ГУДИМА, нардеп 1 скликання:
«Я на підписці про невиїзд вже більше 8 міс. У Печерському райсуді розглядається моя справа, яка є замовною. Ніхто цих документів не відправляв на перевірку. Там навіть в імені моєму є помилка – мене названо Анатолієм».

Стверджує, що його переслідують за громадську діяльність – боротьбу з рейдерством. Міліція на Печерську отримує додаткову зарплатню у рейдерів і кришує рейдерство.
Всі справи сфальшовані.
Стаття, яку інкримінують О.Гудимі, – спочатку «хуліганство», потім перекваліфікували на «опір міліції з мотивів злісної неповаги до суспільства».
«Ми до смерті стоїмо в обороні, щоб не допустити крадіжки – а міліція допомагає красти». Існують ОЗГ, які на замовлення відкриють кримінальну справу проти кого скажуть.
«Поруч зі мною сидить жінка, яка вже 7 років фактично бомжує – квартиру вартістю більше мільйона відібрали рейдери».

Едуард БАГІРОВ почав з пропозиції проводити такі слухання кожний квартал.
Тематика подібних зібрань не змінюється – незадоволення і взаємне обливання один одного брудом. За останні 18 років змінилися лише прізвища.
Щоб цього не було, необхідно підсилити роль не лише прокуратури як надзорної інстанції, а громадських організацій, ЗМІ і профспілок.
Я відмовився від пропозиції мати службовий кабінет і автомобіль – задля незалежності.
Я був першим, хто вийшов на захист Гройсмана, і ніхто в міліції не казав мені, щоб я не виходив на той пікет і не ганьбив тим міліцію.

Чи будуть порушуватись права людини, залежить лише від нас – комунікаторів між громадськістю і владою.
Я один з найзапекліших критиків нового міністра.
Продемонстрував підготовлену пам’ятку затриманим.


Виконавчий директор «Міжнародної амністії» в Україні Тетяна МАЗУР:
Мої питання не є виключно переліком занепокоєнь.
Перше – катування. У 2005 р. «Міжнародна амністія» опублікувала доповідь про катування в міліції в Україні, які є дуже поширеним явищем. Дуже рідко винні у катуваннях бувають покарані, а жертви отримують відшкодування.
Тамаз Кардава, хворий на гепатит С, помер унаслідок катувань.
Олександра Рафальського катували в райвідділі у 2001 р. (справа убивство) – протигазом і електричним струмом. Засуджений до довічного ув’язнення, винним себе не визнає.

Серед пропозицій запобігання катуванням – несподівані перевірки у місцях тримання під вартою.
Заснувати незалежний орган по розслідуванню порушень прав людини з боку працівників міліції.
Згадала про кілька випадків переслідування правозахисників.Керівник департаменту з питань діяльності правоохоронних органів апарату РНБО, член-кор. Академії правових наук України Олександр ЯРМИШ.
У 73% (біля 2 млн. людей) відмовили у порушенні кримінальної справи.
Лише по 14% звернень (1 з 7 людей, які звернулись) порушені кримінальні справи.
У радянські часи співвідношення було 50:50, ну, 40:60.
Все це негативно впливає на ставлення людей до МВС.
Далі казав про відкритість МВС.Нардеп Володимир ОЛІЙНИК, 1-й заступник голови Комітету:
«Звідки у них така жорстокість, що іноді пригадується слово «фашизм»?»
Казав, що коли не фінансують паливо для міліцейського автопарку, цим штовхають до корупції.Анатолій ОНИЩУК – голова профспілки атестованих працівників МВС.
«У якій країні Європи фінансують 2 функції, а вимагають виконувати 5? Ми знищили моральний і професійний стрижень МВС, і ще чогось хочемо».

«В реалі існують два відомства - одне відомство МВС, а друге професіонали, які працюють проти МВС».
Треба казати всю правду, а не її частину.
Я порахував: в результаті звільнень, які відбулися, держава втратила більше 60 млрд. гривень, бо професіонали пішли з системи. 6 рішень пенсійного суду про недотримання прав працівників міліції.


Андрій ДІДЕНКО з Харківської Правозахисної групи:

Людина у нашій державі не може почувати себе захищеною.
Згадав про справу Індила. Імовірності потрапити у таку ситуацію дуже багато.
Представники ініціативної групи шляхом безперервних вуличних акцій привернули увагу влади до справи Індила, але навіть у цій справі, коли всі знають, як він загинув, прокуратура порушила справу за зловживання владою і перевищення службових повноважень. А це ж зовсім інша стаття.
До працівників міліції закон має бути більш прискіпливим, ніж до звичайних громадян.

Фото з моргу Олега Пархоменка – перетворився на суцільний синець від катувань. Кати сміються над родичами загиблих.
Якби це зробила звичайна людина, сидів би під вартою і відповідав за законом.
А затриманому Карпиленку відбили селезінку – а винних немає.
Інші випадки - у Харкові менти вдерлися вночі у дім Якова Строганова, вивезли в ліс, катували електричним струмом. Прокуратура відомвила у порушенні кримінальної справи.

Дмитро Ящук повісився – за версією міліції, від абстиненції, хоча вже півроку не вживав наркотиків. У Антона Жигінаса відбита селезінка. Злочин хотіли повісити на Ящука – можливо, через це він і наклав на себе руки.
Справа Климентьєва не просунулася ані на крок.

Олександр Рафальский – катований, відбуває довічне ув’язнення.
Жертвою катувань може стати кожен. А безвідповідальність влади за це перетворилася у державну небезпеку.
Вінницький правозахисник Дмитро ГРОЙСМАН:
Прокуратура вже понад встановлений час не реагує на заяву з приводу незаконного обшуку у приміщенні Вінницької правозахисної групи.

Скасували частину ст.11 Закону про міліцію – тримання у розподільниках за підозрою у бродяжництві. Дякую за це омбудсмену і звертаюся до депутатів: цей закон можна було змінити простим голосуванням у ВР.

Назвав управління моніторингу – «штучний і безглуздий орган, створений Луценком, у Вінницькій області він точно не допоміг нікому».

Чому ми приймаємо у КПК такі поправки, які погіршують становище і свідка, і обвинуваченого?
Наприклад, було заборонено адвокату здійснювати запис кількох свідків або свідка і обвинуваченого. Чому не можемо ухвалити закон про безкоштовну правову допомогу,
чому не діє конституційна норма про вільний вибір захисника?

Потрібні слухання про діяльність адвокатури. Цей орган теж вражений величезною кількістю хвороб, і людина, якщо вона дієздатна, повинна звертатися до тих захисників, яких вона сама собі обирає.
Як можна зрозуміти ситуацію, коли сьогодні жоден адміністративний окружний суд не обладнаний приміщенням для привезення підконвойних людей. Людина не може брати самостійну участь у судовому процесі, бо суди необладнані.


ШВЕЦЬ: вся правова система, а не тільки міліція, побудована так, що порушує наші права.

Пообіцяв, що комітет все врахує. Розшифрують стенограму, і комітет затвердить відповідні рекомендації про найбільш важливі аспекти діяльності органів МВС, проінформує уряд і прем’єр-міністра, а якщо цього буде недостатньо – і Президента.

ФАРИННИК: Почувши всіх, кажу відверто: мені дуже важко було все це сприймати, але дякую, що прийняв участь і почув. Хоча я не перший день працюю в міліції, мені є про що говорити. Я знаю, як будувати роботу і мені легше дивитися на роботу міліції, бо попрацював адвокатом і суддею.
Знаю, як ставляться до міліції, і знаю ступінь, яку в ієрархічній драбині займає міліціонер. Але працюючи над викоріненням порушень, треба бути об’єктивними і розуміти, що міліція може належно виконувати свої обов’язки, коли вона забезпечена усім необхідним. Тоді з неї можна питати. Якщо роботодавець не забезпечує належні умові праці, він не може і питати з підлеглого.
Порадив чути не тільки себе і бути об’єктивними. Особливо шановному пану Ярмишу.

ШВЕЦЬ нагадав, що лише завдяки Комітету бюджет МВС був збільшений на 2,5 млрд. гривень.
Але це означає, що права і свободи людей можна порушувати, тому що у міліціонерів маленька зарплата. Давайте розглядати це окремо. Але я погоджуюсь, що голодний і погано вдягнений міліціонер – це серйозна небезпека.


Ігор Гурчик (праворуч) і один з братів загиблого у міліції Дмитра Ящука

Ігор ГУРЧИК (об’єднання «Співзахист»). Ми пропонуємо ввести особистий номер, нашитий на грудях міліціонера, щоб в разі чого можна було ідентифікувати порушника.

Адвокат, який вів справу Рафальського, підготував звернення про притягнення до відповідальності людей, які його катували. Просить розглянути його на комітеті.


Нардепи Еліна Шишкіна та Ірина Геращенко


У центрі - представник "Репортерів без кордонів" в Україні Оксана Романюк

Виставка, присвячена жертвам міліцейських катувань
Tags: бєспрєдєл, верховна рада, мєнти
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 8 comments