Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Інтерв’ю з Валентиною Бірюкович

(По-русски читать тут)
Пані Валентина - відомий на всю Україну іконописець, мешкає в Ірпені. Всі, хто регулярно читають мій блог, знають про ікону "Покров Богородиці Унсовської" - це її робота.
Інтерв’ю у неї я брала у 2005 р. для газети "Україна Християнська", яку редагувала тоді.
Вчора один знайомий нагадав мені про це інтерв’ю і попросив текст. Я й подумала, що це може бути цікавим не тільки йому...


Іконописець Валентина Бірюкович:
"В нашому колі всі або сиділи, або готувалися"


Валентина Бірюкович – чи не єдиний сучасний іконописець в Україні, яка пише у манері і техніці старовинних майстрів, використовуючи тільки яєчну темперу.
Ми зустрілися з пані Валентиною в її невеличкому будинку в Ірпені. Після смерті чоловіка, політв’язня радянського режиму, вона залишилася сама, з кішкою і кавказькою вівчаркою Асею. Каже, що зовсім відірвалася від політики, що рідко виходить з дому. Але з цією приємною, гостинною і мудрою жінкою можна легко розмовляти на будь-які теми – школа життя її багато чому навчила.- Пані Валентино! Наскільки я знаю, писання ікон почалося для Вас з реставрації... Ви за освітою художник-реставратор?
– За освітою я архітектор. Багато років, за радянських часів, я реставрувала ікони приватно, а потім почала писати. Коли відбулася незалежність, мене запросили у Львів. Перша виставка була у Львові, а потім пішли в Києві. Пишу ікони вже років тридцять, створила їх багато сотень, практично на всі сюжети. В мене кілька іконостасів за кордоном, купа виставок – у Франції, в Польщі. Зараз пишу – просто для себе – "Благовіщення".

– А картини малюєте?
– Ні, тільки ікони. Живопис – тільки для себе, для душі, я не професійний майстер.


– Розкажіть, будь ласка, про Вашу техніку.
– Темперою я оволоділа, коли вчилася реставрації, на старих іконах. Я повністю зберігаю техніку написання і канон старих ікон. Яєчна темпера, левкас, паволока, позолота, чеканка, різьба по левкасу... Але це не копії, а сучасні ікони.

– Я знаю, Ви пишете і "політичні" ікони...
– Так, у мене є ікона "Се ми, Господи", на якій вгорі зображено Богородицю, а внизу – видатних українських діячів минулого й сьогодення. (На іконі – гетьмани Сагайдачний, Дорошенко, Мазепа, Тарас Шевченко, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Роман Шухевич, Василь Симоненко, Левко Лук’яненко, Алла Горська, Іван Драч, Степан Хмара, Василь Стус, Патріарх Мстислав, Вячеслав Чорновіл, брати Горині та інші – прим. авт.). Тепер я думаю, що, можливо, живих людей і не слід було малювати на іконі...
Іншим разом прийшли до мене хлопці з УНСО і розказали, що семеро їхніх побратимів загинули в Абхазії, захищаючи відхід мирного населення. Ці хлопці просто поклали своє життя за когось, за ідею. В наш прагматичний вік таке чуєш не часто. Мене це вразило, я попросила фотографії загиблих і написала ікону Покрови, де під омофором Богородиці зображені ці семеро хлопців. Це характерно для України, для Покрови, коли на іконі малювали не святих, а світських людей. Тобто я не порушила традицію.– Ваш чоловік провів в ув’язненні 8 років. Йому "пришили" кримінальну справу за те, що спілкувався з дисидентами?
– Він не спілкувався, ми з ним були дисидентами все життя. Таке дисидентство з національною окрасою. Тавро було – "український буржуазний націоналізм". Чоловіка засудили за валютні операції, хоча перший долар він побачив, коли вже вийшов на волю, і я продала в Данію свою першу роботу.

– А що конкретно Ви робили з чоловіком, за що його потім посадили?
– Хори, коляди, самвидав... Вам зараз цього не зрозуміти. Говорити українською мовою – це був кримінал, читати самвидав, співати українські пісні – кримінал. Спілкуватися в певному колі, знати певних людей – кримінал. Те, що зараз смішно, молодь це не сприймає. Ми нічого не робили! Просто збирались, читали, обговорювали, передавали один одному. Я організовувала коляди... Хто такий дисидент? Це не той, хто щось робить, а інакомислячий.

– А де чоловік відбував покарання?
– АЕС Новоукраїнка. Там кар’єр, він повернувся хворий, тільки 7 років прожив після звільнення і 10 років тому помер. Ніяких пільг на зоні не мав. Відбув повний термін, бо політичних достроково не випускали. Якщо політичний виходив достроково – значить, пішов на поступки.


Жанна д’Арк - Іоанна Орлеанська

– Вибачте за незручне питання: у Вас діти є?
– Ні, я дітей не народила. Чоловік сказав мені: посадять тебе й мене, чи ти витримаєш, якщо в тебе дітей заберуть? Я потім зрозуміла, що цим можна зламати. І правильно зробила, що не народила. За себе боятися – це одне, це можна витримати, а боятися за дитину... А ми тоді всі були готові до арештів. В нашому колі всі або сиділи, або готувалися.

– Оце Ваша дитина, так? (показую на вівчарку Асю)
– Ні, це називається співмешканка.

– А як щодо сьогодення? Яке ставлення до того, що зараз відбувається, які плани?
– А що сьогодні? Сиджу, малюю, нікого не боюся – вік уже не той, щоб боятися.

Спілкувалася Олена БІЛОЗЕРСЬКА.
11 грудня 2005 р.


Я з вівчаркою Асею
Tags: християнство, інтерв’ю
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 37 comments