Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Музеї з Лаври можуть виселити у нікуди

(По-русски читать тут)
Сьогодні, 3 листопада 2010 р., у будинку Спілки письменників на Банковій проходила нарада з приводу виселення великої кількості музеїв з території Києво-Печерської лаври. Подейкують, що це пов’язано з тим, що у лаврі готують резиденцію для російського патріарха Кирила. Поки народні депутати, чиновники і керівництво музеїв проводили нараду, на вулиці стояв майже спонтанний пікет з громадських активістів та працівників цих та інших музеїв, які прийшли підтримати колег. Бачила кількох добрих знайомих з УНП (зокрема, Миколу Бичека), Тополю з УНСО, інших.

Проблема, наскільки я зрозуміла, ось у чому: існує постанова Кабміну про виселення музеїв з території Лаври. Директори музеїв не заперечують проти самого виселення, але наполягають на рівноцінних приміщеннях, а це організувати дуже складно, бо музейні фонди великі і потребують відповідних умов зберігання.

Через таку помірковану позицію музейних керівників більшість гасел теж були помірковані: "Церква і культура - не вороги!", "Зупинімо ворожнечу церкви і культури!", "Ні відселенню музеїв у нікуди!", "Любов до ближнього передбачає любов і до його культури!", "Янукович! Чи залишиться в Україні хоча б один музей до року музеїв у 2013 р.?", "Знищення історичної пам’яті - це культурний геноцид!" і лише одне прямолінійне гасло: "Московські попи! Руки геть від українських духовних цінностей!".
Навіть "Слава Україні! Героям слава!" скандували мало і якось мляво.


Прагнучи розібратись у ситуації, я взяла коментар у заступника директора з наукової роботи Музею Івана Гончара Ігоря ПОШИВАЙЛА.
Він пояснив, що музеї не проти відселитися, бо нинішні приміщення незручні, в підвалах, де знаходяться фонди, страшна вологість і вже років 10 триває боротьба з грибком. У пункті 3 постанови Кабміну написано: "Виселити за умови надання відповідних приміщень". Але Київрада збирається проголосувати за те, щоб викинути цей пункт і виселити музеї у нікуди. Проблема, сказав пан Ігор, не тільки у цьому конкретному випадку - це прояв культурної політики держави. У Києві - 30 музеїв, у Будапешті - 300, незважаючи на те, що нація набагато менш чисельна.

З музеїв, які знаходяться на території Лаври, пан Ігор назвав Музей народного мистецтва, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Музей театрального мистецтва, Музей книги і книгодрукарства, фонди Національного музею архітектури і побуту України.
"У нормальних державах, - додав колега пана Пошивайла, - музеї, які представляють народне мистецтво і культуру, знаходяться у палацах".
Я спитала, чи правда це, що відселення музеїв пов’язано із створенням резиденції для Кирила. Ігор Пошивайло відповів: "Багато вже говорять, що це нормальний варіант, що якщо Лавра належала церкві, хай їй і належить. Питання не до церкви, тут не є конфлікт між церквою і музеєм. Конфлікт у тому, що все-таки немає культурної політики держави, що ці рішення приймаються політично, на догоду якимсь окремим особам".


Старший науковий співробітник Музею народної архітектури і побуту Романа Романівна КОБАЛЬЧИНСЬКА сказала, що питання, що музеї будуть виселяти з території Лаври, вже вирішене, але що комісія, яка зібралася сьогодні, має прийняти якесь рішення щодо приміщень, у які виселяти, і передати його до Верховної Ради. "Це дуже складно. Наприклад, наші фонди, музею народної архітектури, це 70 тисяч експонатів, які потребують відповідних умов, це ж не можна просто згорнути і скласти у скрині, як музей історії міста Києва! Їм потрібен спецільний температурний режим, спеціальні стелажі - окремо для кераміки, окремо для тканини... Дуже прикро, фонди збиралися 40 років, серед них є унікальні речі, які більше ніде не знайдеш".


Поспілкувавшись із пікетувальниками, я побула трохи на самому засіданні комісії. Головував нардеп Яворівський, були також депутати Петро Ющенко, Михайло Косів з БЮТ і ще кілька. Були присутні, судячи з табличок, представники таких установ: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Музей книги і друкарства, Музей історії міста Києва, "Лаврські майстерні", Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей українського народного декоративного мистецтва, Державна історична бібліотека, Рахункова палата України, КМДА, Київрада (Бригинець), Державний комітет архівів України, Український фонд культури (Борис Олійник), Фонд державного майна тощо.


Яворівський сипав громи і блискавки на голову керівника Державної служби з питань національної культурної спадщини при мінкульті Андрія Вінграновського, казав, що той всього лише виконавець і має виконувати постанову Кабміну, де чітко сказано - знайти за 2 тижні відповідні приміщення, і взагалі поводився як самовідданий захисник музеїв :)


Михайло Косів взагалі був проти виселення музеїв з Лаври, порівняв її із Собором Паризької Богоматері, який одночасно є культовим місцем і музеєм. Ще один депутат сказав, що для таких фондів за 2 тижні нереально підшукати відповідне приміщення, і на практиці це означає, що музеї розділять долю Музею історії Києва - їх запакують у скрині, і будуть пояснювати людям: "В цій скрині - музей народного мистецтва, а в цій - Музей книгодрукарства, тощо".

Залишитись до кінця наради у мене не було можливості, тому не володію наразі інформацією, чи було прийняте якесь конкретне і чітке рішення, але щось мені підказує, що ні. Стежимо за розвитком ситуації.

Дуже цікавий плакат - на ньому перераховані українофобські вислови ТабачникаПетро Ющенко

Tags: гундяєв, київ, упц мп
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 44 comments