Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Батіг для Януковича (фото)

(По-русски читать тут)
Сьогодні, 1 листопада, громадські організації та журналісти влаштували біля офісу Партії регіонів у Києві, що на вул.Липській, театралізовану акцію з вимогою ухвалити законопроект "Про доступ до публічної інформації". Його мала завтра розглядати Рада, але, як стало відомо вже після акції, законопроект знову зняли з порядку денного.

Акція була дуже креативно зроблена - не акція, а справжній повноцінний спектакль на кілька дій. Можна було б аплодувати - якби не кульмінація, яка мене, чесно кажучи, обурила. Всі ж знають, що запам’ятовується останнє слово. Так ось, в кінці Януковичу подарували батіг. Щоб порядок навів. Згідно сценарію, цим батіжком Янукович бив своїх депутатів, запряжених у візок.
Негарно це, щось у цьому є від великоросійського імперського підлабузництва до царя-батюшки.
Всі знають, що батіг для бидла. Підлеглі, якщо вони не бидло, не повинні дарувати своєму керівникові батіг, бо на своїх спинах його й відчують. Як треба було зробити - скажу в кінці.

Суть така: апелюючи до відомого вислову "а віз і нині там", активісти (організатори - рух "Стоп цензурі" і кампанія "Новий громадянин") поставили перед офісом ПР символічний віз, на боці якого було написано "Обіцянки по закону "Про доступ до публічної інформації", а на торці - "Віз Партії регіонів". Двох задніх коліс не було, замість передніх - гарбузи (скоріше, данина Хелоуіну, ніж дарунок Януковичу :(.Не тому, до речі, на мою думку, не рухався візок, що батогу не було, а тому, що не було коліс. Без коліс (законів) батіг не допоможе.

Отже, дія 1 (плакат з номером дії проносила через "сцену" одна з учасниць).
Спочатку на сцені з’явився "Ющенко" у вишиванці, згинаючись під вагою величезного мішку, на якому було написано "Обіцянки". Ледь-ледь доперши його до "президентського крісла", він упав у це крісло і заснув. Спав доти, доки Янукович не попросив його звільнити місце.

Ведучий тим часом коментував, що ще у 2006 році Ющенко взяв на себе зобов’язання прийняти цей закон, але віз не зрушив з місця. У 2008 р. експерти знову піднімали це питання, але нічого не змінилося, аж доки не відбулася зміна влади.

Отже, Ющенко звільнив місце і передав Януковичу мішок обіцянок. Новий "президент" наголосив, що "демократія це порядок, влада має бути прозорою і підзвітною народу, мають відбутися демократичні зміни, і зараз я запряжу своїх коней, які будуть ці зміни впроваджувати".
На "сцену" підскоком вибігли двоє "коней", на грудях у яких нечитабельним зеленим контуром було написано "Єфремов" і "Чечетов". Янукович запряг їх у візок, узявся за віжки, коні застрибали, але віз з місця не рушив.


- Так депутати вперше підвели свого Президента. Занавєс!

Дія 2. З’явилися "представники ОБСЄ" і звернули увагу "Президента" на необхідність прийняття закону про доступ до публічної інформації, адже це потрібно самій Україні, щоб стати демократичною державою. "Янукович" з усім погодився і зробив заяву (вимагаючи, щоб усі журналісти його конспектували), що "невід’ємною частиною курсу на модернізацію України є зміцнення демократії. Україна була, є і буде складовою європейського демократичного простору", бла-бла-бла... "Ми обов’язково приймемо закон про доступ до інформації".

Після чого він знову взявся за віжки і почав підганяти коней, але віз з місця не зрушив.
При цьому абсолютно незрозуміло було, чому він не їде - чи то "коні" неслухняні, чи то візниця придурюється замість їх по-справжньому поганяти...

Дія 3. До "Януковича" приїхали представники ПАРЄ і закликали Верховну раду ухвалити законопроекти, які знаходяться на розгляді в парламенті, "Про конфлікт інтересів та етику на публічній службі", "Про декларування майна державними посадовими особами" та "Про доступ до публічної інформації".

Янукович подякував за слушні слова, знову пообіцяв і викликав до себе Ганну Герман.
- Ганнусю! Ми обов’язково маємо прийняти закон про доступ до публічної інформації! Це моє слово, це мій авторитет! Це моя позиція! Я так вирішив, і так буде. Президент сказав - президент зробив!
- Шановні громадяни! - сказала "Герман". - Президент просив передати, що ми зробимо все, щоб закон про доступ до інформації якнайшвидше був ухвалений в парламенті.
"Янукович" знову узявся за віжки... Тут вбігла "чергова обіцянка" у вигляді "Льовочкіна" з мішком - 21 жовтня Литвин поставив законопроект на голосування, але Партія регіонів віддала за нього лише один голос...

Дія 4.
- Чи вдасться Януковичу зрушити віз з місця? Чи стануть слухатись його його однопартійці? - азартно виголошував ведучий. - Ми маємо допомогти Президенту. Ми подаруємо йому інструмент для вирішення проблеми!
І представники різних громадських організацій і міжнародних структур сказали: "Все у ваших руках" і подарували Януковичу батіг і список тих, до кого треба його застосувати."Не словом, а ділом!" - сказав "Президент" і взявся до справи.
Як тільки "Янукович" цвьохнув батіжком, "коні" зірвалися з місця і побігли, тягнучи за собою віз без коліс - так побігли, що аж затягнули нашого воза до пам’ятника радянському державному і партійному діячеві Мануїльському...
Насамкінець "Янукович" і "представники європейських структур" залишили батіг і список неслухняних однопартійців біля офісу ПР. Після чого всі поскандували: "Слухайте Президента! Прийміть закон про інформацію!", і на цьому акція завершилась.

Спитаєте, як би зробила я? А дуже просто. Прийшли б представники громадськості і міжнародної спільноти і показали б Януковичу батіжка... Після чого він як миленький впрягся би сам у віз, посередині між своїми "кіньми", і віз любенько поїхав би, куди треба.
Не до Мануїльського, звісно. А у протилежний кінець алеї, де стоїть камінь, на місці якого заплановано збудувати пам’ятник автору першої української конституції Пилипу Орлику...


***************************************************************
А наостанок - трохи документів:

Уривок з прес-релізу:

"Громадські організації та журналісти звернулися до Партії Регіонів із закликом підтримати свого лідера – Віктора Януковича й ухвалити Закон «Про доступ до публічної інформації». Президент неодноразово публічно обіцяв, що робитиме все можливе, аби проект був якнайшвидше ухвалений у парламенті.

Громадські діячі наголошують, що цей закон сприятиме прозорості й відкритості влади перед суспільством та обмежуватиме корупцію. Чинний Закон України "Про інформацію" залишає багато можливостей чиновникам приховувати дані, які становлять публічний інтерес".Заклик про підтримку законопроекту
«Про доступ до публічної інформації» (№2763)


В Україні наразі чинний закон «Про інформацію» (1992), норми якого фактично дозволяють державним службовцям зловживати правом на обмеження доступу до інформації.
2005 року Україна зобов'язалася ухвалити закон, який би полегшив доступ до офіційної інформації. Приблизно у 70 країнах світу існують окремі закони про доступ до інформації. На пострадянському просторі відповідні закони досі не прийняті лише в Україні та Білорусі. Крім того, ухвалення закону до доступ до публічної інформації є однією з вимог Ради Європи до України.

Зараз на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект «Про доступ до публічної інформації» (№2763), внесений народним депутатом України Андрієм Шевченком 11 липня 2008 року. У підготовці цього документа взяли участь представники семи громадських організацій.
Торік законопроект був проголосований у першому читанні, але 9 липня 2010 року Верховна Рада не підтримала його у другому читанні та в цілому.

Нещодавно, 22 жовтня 2010 року, цей законопроект знову винесли на голосування у Верховній Раді України, проте він не набрав необхідної кількості голосів, тож розгляд перенесли на 2 листопада. За результатами «сигнального голосування», законопроект не здобув необхідної кількості голосів, незважаючи на позитивне рішення профільного комітету. Більшість членів профільного парламентського комітету підтримують цей законопроект, однак у залі депутати від владної коаліції отримують вказівку не голосувати - і законопроект провалюється. Проте за інформацією з різних джерел фракція Партії регіонів поки налаштована не голосувати за законопроект «Про доступ до публічної інформації».

На голосування 2 листопада буде винесений той самий текст, за який депутати від Партії регіонів не віддали своїх голосів цього разу. Адже після погодження профільного комітету, відповідно до регламенту, правки до законопроекту вносити заборонено.
21 жовтня, напередодні поточної сесії парламенту, учасники громадського руху «Стоп цензурі!» вдруге звернулися з листом до голови Верховної Ради України Володимира Литвина та голів депутатських фракцій із закликом ухвалити законопроект «Про доступ до публічної інформації» (№2763). Під зверненням підписалися 450 журналістів та представники 150 громадських організацій, котрі підтримали заяву журналістського руху «Стоп цензурі!», однією з вимог якої є ухвалення такого закону. Два тижні тому ПАРЄ ухвалила резолюцію, у якій закликала українську владу прийняти закон про доступ до публічної інформації. Заступник глави Адміністрації Президента України Ганна Герман запевнила, що буде зроблено все, аби цей законопроекту Верховній Раді ухвалили.

«Ми будемо робити все, щоб проект закону про доступ до інформації, який був розглянутий Радою Європи, якнайшвидше був ухвалений у парламенті. <...> Президент дуже стурбований тими випадками, які трапляються з журналістами в Україні, й просив мене ще раз передати вам, що всі випадки насильства проти журналістів і випадки перешкоджання роботі журналістів він буде тримати на особистому контролі і зробить все, щоб винні в цьому були покарані», - запевнила заступник глави Адміністрації Президента України Ганна Герман.
У разі повторного провалу голосування у Верховній Раді, яке залежить винятково від Партії регіонів, почесним лідером якої є президент України Віктор Янукович, а головою - прем'єр-міністр України Микола Азаров, закон про доступ до інформації буде фактично похований.

Чому Україні потрібен Закон «Про доступ до публічної інформації»?

Тому що:
• на офіційних сайтах центральних органів виконавчої влади розміщується тільки 58% необхідної інформації1;
• тільки 55% органів публічної влади відповідають на інформаційні запити громадян ;
• досі значна кількість рішень уряду і президента «закрита» незаконними грифами "Опублікуванню не підлягає", "Не для друку", "Для службового користування".

Окремі закони про доступ до публічної інформації захищають права громадян в таких країнах як: Великобританії, Данії, Норвегії, США, Австрії, Франції, Нідерландах, Італії, Угорщині, Португалії, Бельгії, Ірландії, Латвії, Естонії, Словаччині, Словенії, Болгарії, ФРН, Польщі тощо.

Ми пропонуємо: ,
Законопроект «Про доступ до публічної інформації» №2763 спрямований на вирішення основного завдання - недопущення безпідставного і незаконного обмеження доступу до публічної інформації і, у зв'язку з цим, усунення можливостей для зловживання службовців. Законопроект отримав позитивні висновки Ради Європи, ОБСЄ та громадськості під час публічних обговорень.

Ухвалення законопроекту „Про доступ до публічної інформації"" в цілому дасть можливість:
- отримувати відповіді за інформаційними запитами протягом 5 днів, а не ЗО;
- надсилати інформаційні запити не тільки офіційним листом, але й факсом, електронною поштою;
- зобов'язати органи місцевого самоврядування надавати запитувану громадянами інформацію;
- зобов'язати усі органи влади розміщувати на своїх сайтах інформацію про свою діяльність;
- встановити відповідальність державних службовців за ненадання відкритої інформації тощо.


(1) За даними дослідження Українського незалежного центру політичних досліджень щодо стану виконання вимог Постанови КМУ „Про порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади" №3/2002 від 04.01.2002 (станом на травень 2007 року).
(2) За даними моніторингу Харківської правозахисної групи, протягом 2005, 2006, 2007 років до органів влади було спрямовано 1528 інформаційних запитів, на які отримано 846(55%) відповідей.
Tags: акції, журналістика, фото, янукович
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 15 comments