Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

МВС, ГПУ і свобода слова


(По-русски читать тут)
Сьогодні у приміщенні Національної спілки журналістів України відбулася прес-конференція на тему «Українська журналістика: між служінням суспільству і тиском влади».
У ній взяли участь голова НСЖУ Ігор Федорович Лубченко, перший заступник начальника одного з Головних управлінь ГПУ Володимир Павлович Гузир і заступник голови МВС Василь Іванович Фаринник.


Подаю конспект прес-конференції з деякими своїми ремарками.
Очікуючи посадовців, Ігор ЛУБЧЕНКО розповідав про поточну ситуацію зі свободою слова. Він згадав, що з приходом до влади помаранчевої команди було звільнено з посад 18 тис держслужбовців, і дуже багато звільняли редакторів. Зараз людей теж намагаються звільняти.


Є й інші проблеми. Ми, казав І.Лубченко, вже тривалий час воюємо з одеським губернатором. Він, зокрема, хоче за свої гроші заснувати газету облдержадміністрації, державну газету, що незаконно і безглуздо. Ось переведуть кудись губернатора – і що робити новому? Десь шукати гроші і створювати вже свою газету?
В Одесі виходять обласна і міська газети Партії регіонів. В кожній від 8 до 10 фотографій губернатора. Добре, що президент такий спокійний у цьому відношенні, бо якби побачив, що на один його портрет 10 портретів губернатора, то, мабуть, зняв би його.

В Херсонській області редакторам розіслали листи, що вони мають погодитись, що разом з їхніми газетами до виборів має роздаватися обласна газета Партії регіонів. Редактори проти, їх ламають через коліно.

В Кіровоградській області редакторів примушують вступати до Партії регіонів. І таких проблем у нас на обласному рівні дуже багато.


У Гадячі Полтавської області на районному радіо (там працюють десь 5 людей) поміняли директора і редактора, і ще когось. Звільняють, щоб набрати нових. Редактора не мають права звільняти, бо вона одна виховує маленьку дитину. Кажуть: щоб не звільнили, маєш вступити до ПР.

«Ось що мене дивує, сказав І.Лубченко. – На трьох виборах поспіль, починаючи від Леоніда Даниловича, на президентських виборах перемагає людина з опозиційних сил. І як тільки приходить його команда, починають діяти в гірших традиціях своїх попередників».


Далі слово взяв Володимир ГУЗИР:
171 стаття Кримінального кодексу захищає права журналістів. Відтоді, як вона була введена, органами прокуратури порушено більше 30 кримінальних справ по цій статті, з них 17 знаходяться в суді.
2 особи засуджені до позбавлення волі, інші – до іншого покарання.
«Коли я працював над цими темами, - сказав В.Гузир, - у мене виникло питання: хто може бути журналістом? Прокурором, зрозуміло, - людина з юридичною освітою і певним досвідом. А журналістом, виявляється, може бути особа, яка входить до первинної організації (спілки) і систематично платить внески. Це ж КПРС!»
Тобто, продовжував він, журналістом може бути особа, яка до журналістської діяльності не мала жодного відношення. Назвався журналістом і благополучно процвітає, і робиться піар навколо сенсацій, часто пов’язаних з криміналом.Моя ремарка: В Законі України «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні» чітко сказано, хто є журналістом: «Журналістом редакції друкованого засобу масової інформації відповідно до цього Закону є творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює і займається підготовкою інформації для друкованого засобу масової інформації та діє на підставі трудових чи інших договірних відносин з його редакцією або займається такою діяльністю за її уповноваженням.
Належність журналіста до друкованого засобу масової інформації підтверджується редакційним посвідченням чи іншим документом, виданим йому редакцією цього друкованого засобу масової інформації».

Тобто: для того, щоб бути журналістом, обов’язково укласти (у будь-якій формі) договір з редакцією офіційно зареєстрованого ЗМІ і мати посвідчення цього ЗМІ. А спеціальну журналістську освіту, наприклад, мати не обов’язково – цього не вимагає ні закон, ні специфіка професії. Треба вміти виконувати свою роботу – і все. Це так само, як у плиточника не питають, яке училище він закінчував, чи, може, його сусід навчив – дивляться лише, як він кладе плитку.
І якщо вже починати порівнювати специфіку професії журналіста і прокурора, то я, наприклад, можу вигадати таке порівняння: хто частіше бере хабарі – журналісти чи прокурори??


Справа по зникненню редактора газети Кліментьєва в Харкові порушена, як по вбивству – ст. 115, продовжив пан Гузир. Щоб можна було використати весь правовий інструментарій для встановлення, що з цією людиною сталося. Над цією справою працює 8 слідчих, проведено більше 30 експертиз.
Взагалі, по журналістах розслідується більше 50 справ, 3 з них по вбивствах.


Далі слово узяв заступник голови МВС пан ФАРИННИК:
- Якщо сюди на вашу прес-конференцію прийшов заступник міністра, то це означає, що колегія МВС дуже серйозно ставиться до заходів, які ви проводите.

З перших днів міністр Могильов і я як член колегії робимо все, щоб робота МВС була відкритою, і підтверджуємо це нашими вчинками.
28 травня, зачитав він, було підписано наказ 210 про створення інформаційної ради для взаємодії зі ЗМІ. Вже затверджено її особовий склад. Зокрема, туди входить Ігор Федорович - знаєте, хто це. (Лубченко, голова НСЖУ – О.Б.).

До складу колегії входить правозахисник Едуард Багіров. Тому не можна сказати, що ми обмежуємо журналістів в інформації.
Ми робимо все, щоб не було порушень з боку особового складу і т.д.
Я особисто прийшов і готовий вам надати всю потрібну інформацію. І по кримінальних справах в межах дозволеного, і загалом.


Далі виступив гість з Черкас – Михайло Михайлович КАЛІНІЧЕНКО. Він багато років працював генеральним директором Черкаської обласної телерадіокоманії, зараз власкор газети «Дзеркало тижня» по Черкаській і Полтавській областях.
- Мене звільнили з роботи за те, що викладаю у вузі політологію і журналістику на 0.25 ставки, що дозволяється законом. Причому тоді, коли я перебував у відпустці. Насправді звільнили через конфліктні ситуації з губернаторами.

Одна журналістка дуже довго – не менше 10 хвилин – емоційно говорила про псевдогосподарські суперечки, через які закривають ЗМІ і звільняють журналістів з роботи, і про побиття журналіста під час рейдерського захоплення підприємства, за яке охоронець поніс мінімальне покарання (якщо не помиляюся, штраф). Це ніби сигнал для всіх: бийте журналістів, нічого вам за це не буде. Відповідь посадовців почалась словами про те, що треба уникати зайвої категоричності, і закінчилась порадами писати офіційні звернення. Також заступник голови МВС порадив скаржитись на всі порушення з боку працівників міліції, і на них буде накладено дисциплінарне стягнення.

Я задала питання: чому МВС, замість покарати міліціонерів, які порушують закон, і прославити тих, які роблять хороші вчинки, щоб підняти імідж міліції, покривають своїх, і чому прокуратура у будь-якому конфлікті людини з працівником міліції автоматично звинувачує того, хто виступає проти працівника міліції. І викладаю історію про той незаконний обшук у мене, про мої наступні і майбутні дії, і т.д.
Заступник міністра сказав, що чув про мій випадок, але не володіє достатньою інформацією. Пообіцяв розібратися :) А заступник директора Департаменту зв'язків з громадськістю МВС України, полковник міліції Повх Юрій Дмитрович записав мої координати і пообіцяв за кілька днів перетелефонувати.

(Тут маю ще раз пояснити, чого я, власне, добиваюся. Я не садист і не сутяга, нічиєї крові чи навіть сильно поламаної кар’єри мені не треба - так само, як і грошових компенсацій. А треба мені, щоб дії слідчого були офіційно визнані незаконними. Щоб не створювався небезпечний прецедент стосунків міліції з журналістами).


Також пан Фаринник сказав, що щодо того, що міліція вигороджує «своїх», я не права. Довго наводив статистичні дані:
«За 8 місяців цього року до Міністерства надійшло 658 повідомлень про події, пов’язані з особовим складом. З початку року порушено 462 кримінальні справи стосовно 409 осіб. Під вартою знаходяться 57. Засуджено за цей рік вже 238 колишніх працівників міліції, з них 116 скоїли злочини у минулому році, 105 – у 2008-му, і 17, які скоїли злочини цього року.
З початку року органами прокуратури розслідувалося 1760 кримінальних справ стосовно 1663 осіб. У провадженні прокуратури та суду зараз знаходяться 1355 кримінальних справ стосовно 1289 працівників міліції, 168 з них заарештовані».

Цифри, мушу погодитись, справляють враження, ще й неабияке. Якби не одне «але»: як і за що покарані ці міліціянти, я не знаю і перевірити не можу. Сподіваюся, що покарані справедливо. Може, вони людей грабували. Може, хабарі брали. Але ж може і за те, що цими хабарями з начальством не ділилися? Чи, наприклад, відмовлялися вступати до Партії регіонів? :)
А ось там, де я володію інформацією (а це випадки, що стосуються мене особисто плюс гучні випадки, типу справи Індила) – я бачу, що злочинців і порушників у погонах не карають. Це насторожує.Потім було питання про розслідування справи Гонгадзе, також Віктор Трегубов з «Главреду» попросив прокоментувати ситуацію з істориком Забілим. Пан Гузир відповів, що може лише повторити повідомлення прес-служби СБУ, бо це не їхнє відомство, саме СБУ є власником державної таємниці.

Коли посадовці, що взяли участь у прес-конференції, проходили на вихід повз мене, заступник міністра весело запитав: «Ви ж, здається, не один раз, а декілька встигли там фотоапаратом поклацати?» (Мав на увазі кілька акцій). «Багато разів!» - так само весело відповіла я. «От у міліції і виникли питання, як ви про них дізнаєтесь!». – «Та так само, як і ви. У вас свої джерела інформації, у нас свої. Робота така», - кажу. Питання можуть виникати, але закон порушувати зась.

Розміщую відео – моє питання і відповідь на нього – зафіксую в Інтернеті про всяк випадок. За існування цього відео щиро дякую правозахиснику Едуарду БАГІРОВУ. За штатив для моєї камери правив край столу, але висоти трохи не вистачало, і він, рятуючи ситуацію, забезпечив відповідний нахил камери, підклавши під неї власний паспорт :)

Tags: відео, прес-конференція, спроби припинити мою діяльність, фото, я
Subscribe

Recent Posts from This Journal

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 9 comments