Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Концерт у Мистецькому дворику на підтримку політв’язнів (фото, відео)Була вчора ввечері у Мистецькому дворику - на концерті на підтримку політв’язнів Макарова і Краснощока, які уже півроку сидять в Одеському СІЗО за підозрою у скоєнні страшного злочину - обляпуванні зеленкою дверей офісу українофобського телеканалу.
Співала Кет і молодий гурт з Броварів "Майстер". (Щоправда, дівчина Марго, яка виконала дві чи три пісні разом з хлопцями, пояснила мені, що це не зовсім гурт, бо один з хлопців - з її гурту, що зветься "Одна". ("Не одна я, а одна пісня", - пояснила вона). Голос у Марго дуже гарний, на жаль, співала чуже, цікаво стало, чи є в неї і власний репертуар).

Залишились ніби два пласти вражень. Перший - знайомий: це пісні Кет (вона співала майже весь свій звичний репертуар, нічого незнайомого мені не було) і тусовка слухачів. Автономи, мало не в повному складі "Братство" та інша радикально-революційна молодь. Я не знаю кожного з них в обличчя, але безпомилково впізнаю їхній стиль і дух.
Другий пласт - настільки забутий, що вже майже незнайомий: сам мистецький дворик, де я була вперше. Напівзруйнований старий будинок і стіна з цегли, дерев’яні сходи і металеві місточки, які утворюють такий багаторівневий неймовірний двір. Мені й на думку не могло спасти, що в центрі Києва (вулиця Грушевського, просто за Європейською площею) ще досі може існувати щось подібне. Раритет, привіт з минулого, як ті бомбосховища з моєї ранньої юності, де зараз давно офіси.

Звісно, цей беззахисний ласий шматок у центрі міста вже давно намагаються забудувати. Захисники створили там "Мистецьку платформу", побудували сцену для концертів, мало не щотижня проводили акції і творчі заходи, щоб зберегти дворик. Я, з моєю твердою звичкою не втручатися у будівельні конфлікти, на жодну з них не ходила. Так і не бачила дворика.

Коли побачила - стало сумно: адже що ви, хлопці, не робіть, яку увагу преси не привертайте, хоч депутатів і міністрів залучіть, якщо вдасться - а дворик приречений. Мабуть, я сама лягла б під бульдозер, щоб захистити це останнє deja vu зі своєї юності, якби вірила, що є бодай найменший шанс його зберегти. Але не може в центрі Києва, де маленький клаптик землі коштує мільйони і все навколо гламурно забудовано, залишатися нічийний дворик, де тусується творча молодь без гроша в кишені. Або знесуть і забудують, або, в кращому разі, зроблять там щось на кшталт охайного заповідника, куди "потусуватись" і на дух не пускатимуть.

Тому - насолоджуйтесь, поки є, але знайте, що скоро не буде. І лайте мене за "пораженческую позицию" скільки завгодно. Перемогти можна тоді, коли те, за що борешся, не суперечить загальній логіці розвитку подій. Можна відбитися на вулиці від хуліганів, відвоювати у конкурента фірму, у суперника дівчину, перемогти на інтелектуальному конкурсі чи спортивному змаганні - але не можна зробити так, щоб те, що має величезну матеріальну цінність, залишалося нічиїм. Хтось "положений" та накладе лапу. І прикметник "мистецький" тут не допоможе. Потрети Цоя і Морісона, намальовані кіптявою свічки на стелі того бомбосховища, були витворами мистецтва, бо їх зробив талановитий художник. І де вони зараз??

Я вам скажу, чому, скоріше за все, дворик досі не забудовано. Складний рельєф. Треба все зривати, рівняти і тоді вже будувати. А це трохи складно. І багато бабла треба. От і не дійшли поки що руки. А коли дійдуть - поставлять паркан, наймуть охорону, і буде, як всюди.
А може, той, хто лапу вже наклав, просто вичікує, поки ціни на нерухомість ще виростуть.
Сумно.

А поки що - враження феєричні: оці сходи і ці багаторівневі містки, на яких стоять і сидять слухачі... На стіні банер "Війна буржуям, мир трудящим!" (до речі, війна буржуям - це громадянська війна, який же тоді мир трудящим?), а за сценою - "Свободу політв’язням!" з портретами Макарова і Краснощока. Приємно трохи, що графічний портрет Макарова, який тиражується зараз на банерах і листівках і став вже мало не офіційним його зображенням, зроблено з моєї фотографії. Відчуваєш себе майже Альберто Корда :) (Хто не знає - то кубинський фотограф, автор знаменитого на весь світ портрету Че Гевари - того, що тепер на футболках :).

Світла у дворику так і не ввімкнули. Концерт почався у сутінках, фотографувати без спалаху вже було неможливо, а хвилин через 15 перестала щось бачити і відеокамера. Обклали виступаючих свічками і підсвітлювали їм обличчя ліхтариками з мобілок. Якщо не рахувати цих маленьких плям світла, весь концерт - у повній темряві. Це було круто.

Кет була на висоті, хоча темрява ускладнила їй підглядання у текст. Л. була за звукорежисера, чаклувала над пультом, який довго не хотів працювати, а потім сиділа біля Кет з ліхтариком :) У других виступаючих теж було кілька симпатичних пісень, але з першого прослухання особисто мені оцінити чиюсь творчість важко.

Макаров і Краснощок були на телефонному зв’язку, слухали і раділи підтримці.

Лідер захисників дворика виявився ультраправим (хто там був, той мене зрозуміє ;), читав свої патріотичні вірші українською мовою.

Коли вже залишилось кілька людей, які згортали банери і виносили колонки, прийшов наряд - четверо патрульних ментів. Вони довго розпитували, що тут було, чи є на це заявка, хто старший, що в коробці, чому у Лінукса перочинний ножик і хто такі буржуї. На що той пояснив, що ножик - різати скотч, а буржуї - всі, у кого більше грошей, ніж у нього. Дуже швидко менти відчепилися.
Здорово - а все одно сумно... Замкнене коло: поки не зможеш розмовляти з покидьками з позиції сили - нічого гарного зробити не дадуть. А поки видряпаєшся нагору, втратиш найкращі роки і спаскудишся...


Це початок концерту, коли ще бодай щось було видно:


А це шматок з середини - висвітлювала штучно, бо зовсім нічого не було видно.


(Для нелюбителів штучного втручання, серед яких, чесно кажучи, і я - оригінальний варіант, дуже темний):


А це закінчення виступу Кет, коли ми підсвічували її ліхтариком:


Tags: автономний спротив, братство, відео, кет, концерти, макаров, музика, фото
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 42 comments