1 вересня активісти-правозахисники провели біля стін навчальних закладів у багатьох містах України акцію «Захисти себе сам!», основна мета якої – підвищити рівень знань молоді щодо захисту своїх прав при контакті з працівниками міліції.
Наприклад, у Києві на площі Знань (біля НТУУ "КПІ") облаштували камери символічного СІЗО, до яких силою поміщали студентів, які не знають свої права і не здатні захиститись від розлючених міліціонерів :) Усім роздавали картки-пам’ятки - права затриманого і обов’язки міліціонера при затриманні.
У кожному місті акція пройшла по-різному. Подробиці і фото на сайті ІА "Поряд з вами":
http://www.poryad.com/?p=4397
Я з цього приводу думаю, що ініціатива ця, без сумніву, корисна, але знання своїх прав - це тільки половина справи. Бо всі чудово розуміють, що у відповідь на статті законів можна почути: "Ты шо тут, самый умный? А ну пошел, пока не...", а то й отримати по голові.
Тому я вважаю, що для "груп підвищеного ризику" бути затриманими (наприклад, для громадських активістів) слід регулярно проводити тренінги, де вивчати не лише право, але й "ліво", тобто реальні правила гри у нашому суспільстві, не з законів узяті, а з власного колективного досвіду. Кому зателефонувати в разі чого, як триматися, що казати, чого не казати, на кого послатися і т.д.- коротше, не що в законі написано, а що насправді діє :)