Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Не закликайте вбити Януковича, не підставляйте блогосферу

(По-русски читать тут)
Друзі, ви добре знаєте, що я завжди намагаюся захищати невинних або не дуже винних людей від великого чи не дуже свавілля з боку влади.
Так ось, сьогодні я цього робити не буду.
Йдеться про подію дня - виклик до СБУ блогера і письменника Олега Шинкаренка.
Коротко, якщо хтось ще не чув: людину викликали до СБУ і "відпустили після письмового свідчення, що я більше не буду у різкій формі критикувати владу у своєму ЖЖ".
З того, що він написав у своєму блозі, не зовсім зрозуміла суть претензій СБУ-шників. Що таке "критика влади у різкій формі"? Може, це "наша влада нікуди не годиться"?
Переглянувши блог пана Олега і не знайшовши серед кількох останніх постів типових блогерських радикалізмів типу "мочіть уродів", я вирішила, що десь так воно і є.

Однак, інтерв’ю з Олегом Шинкаренком і коментар прес-секретаря СБУ на "Телекритиці" та кеш Яндекса прояснили ситуацію.

Блогер запостив фотку із серії "Янукович і вінок" і написав дослівно таке: "Яке тупе та гидотне рило!
От цікаво, є хоч один справжній український радікальний націоналіст, що міг би вбити Януковича? Думаю, що це не дуже небезпечно - після зміни влади він обов'язково отримає звання Героя України.
Хоча, звичайно, одним Януковичем тут не обмежитись - треба вбивати також Ганну Герман і ще десь біля 50 вищих посадовців з Партії регіонів".


При цьому у своєму блозі, навмисно чи ні, він створив таке враження, що "пресують" його за пост про вінок, а не за заклики до вбивства, які заборонені законом. І вже народ в Інеті обурюється, вже пропонують робити флешмоби з тим вінком і відповідними "убивчими" тегами.

По-перше, перепрошую за мою французьку, нєфіг балаболити. Вбивство - річ серйозна.
По-друге, блогер зробив велике зло: дав СБУ-шникам підстави втрутитися у блогосферу. Мине трохи часу, і за що "пресанули" саме цього блогера, забудеться. Але створено прецедент: блогера тягали на допити за те, що він написав у своєму блозі. Наступних можуть спробувати тягати за "влада нікуди не годиться".
Також не зрозуміло, що саме пан Олег пообіцяв СБУшникам у своїй розписці - не закликати публічно до убивства високопосадовців чи "не критикувати владу у різкій формі". У своєму ЖЖ і в інтерв’ю на "Телекритиці" він каже про це по-різному, а це дуже важливо.

На свій захист Шинкаренко каже, що блог - це особистий щоденник, який він ніяк не популяризував, - отже, мав право писати у ньому що завгодно.
На жаль, друзі, це не так.
Блог, навіть якщо він нерозкручений і з дуже особистим змістом - це НЕ особистий щоденник.
Припустимо, ви тримаєте у себе вдома прапор зі свастикою (зрозуміло, тільки тому, що він потрібен вам для історичної реконструкції :). Нічого вам за це не буде. А тепер припустимо, що той самий прапор ви
вивісили на балконі (звичайно, тільки для того, щоб він просох після прання :) Матимете неприємності з законом.

Панове блогери, зрозумійте дві прості речі.
Перше: Інтернет та соціальні мережі розвиваються так швидко, що законодавство за ними не встигає. В результаті - цікава ситуація: блогер має можливості власника ЗМІ, але права автора особистого щоденника.
І оскільки прав журналістів і власників ЗМІ ми не маємо (хіба що паралельно працюємо десь як журналісти), нам дуже невигідно нести відповідальність на рівні з власниками ЗМІ.


Друге: СБУшники, як і більшість інших людей, не хочуть надто багато працювати. І якщо ви напишете, що когось слід "дваркувати влендишним способом" (с), слідчому доведеться добряче попрацювати, щоб довести, що це не означає "обрати на другий термін". Тим більше, якщо ви напишете, що дваркувати влендишним способом слід не когось конкретного, а невказаного викрадача головних уборів.
Повірте, усі зрозуміють, кого саме ви критикуєте. Але до чого причепитися, не буде.

З вищевказаної причини СБУшники, у яких є завдання і яким треба відзвітувати за його виконання, зазвичай реагують на конкретні слова - "убити", "теракт" тощо. Не так давно вони закрили сайт "Чорного комітету" за фразу "теракт у свідомості", після якої ще й стояв смайлік, а їхні російські колеги ніяк не дадуть спокою блогеру і автору текстів пісень у стилі реп Володимиру Волкову за назву книги і ЖЖ "Радикальний погляд". (Наступний мій пост буде про нього, бо там таки дійсно проблема і дзвіночок для всіх нас).

І по барабану, що справжній терорист ніколи не назве теракт терактом. Колись давно я листувалася через Інет з людиною, у якої за кордоном не було кириличної розкладки клавіатури, і він писав мені по-українськи, але латинкою. І якийсь там пильний англомовний робот вирізав і замінив зірочками слово "друг", бо для нього це "драг" - наркотики :) Хоча, знов-таки, жоден наркоман чи наркоторговець не вживе слова "наркотики", коли є так багато інших гарних слів: план, драп, дурь, ганжибас, кокс, кислота, вінт, ширка і т.д. :)

Не можна підставлятись, не можна давати владі можливість пресувати нас, маючи на це законні підстави. Якщо пресуватимуть - хай роблять це по бєспрєдєлу, ні за що - тоді ми гвалт на цілий світ здіймемо. А зараз доступний усім кеш Яндекса не дає можливості звинувачувати у чомусь СБУшників. Де-юре вони мають рацію.

Коротше, панове, не вживайте певних ключових слів, не підставляйте себе та інших, і буде вам щастя.
Tags: жж, журналістика, сбу, янукович
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 149 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →