Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Проблеми на Полтавському ГЗК(По-русски читать тут)
Вчора, 6 липня, в Інформаційному агентстві УНІАН Всеукраїнська профспілка "Народна солідарність" провела прес-конференцію на тему "Ferrexрo проти робітників: порушення прав працівників Полтавського гірничо-збагачувального комбінату". У ній взяли участь голова профспілки Олексій Кляшторний, голова ГО "Союз жінок України за майбутнє дітей" Валентина Семенюк-Самсоненко, і троє працівників Полтавського ГЗК - Ігор Божко, Сергій Бурлака та Антон Беркута. Всі троє - водії вантажівок, які вивозять з кар’єру руду, і представляють, за їхніми словами, більше 200 інших водіїв ГЗК, кожен свою зміну.

Трохи інформації з прес-релізу:
"Сьогодні працівники одного з найбільших на Україні виробників залізнорудного концентрату ВАТ “Полтавський гірничо-здагачувального комбінату”, що належить Компанії Ferrexрo, контрольованій народним депутатом України Костянтином Жеваго, зазнають протиправних утисків з боку власників. Компанія Ferrexрo, всупереч законодавству, намагається позбавити своїх працівників пільгового статусу, який дає їм право на достроковий вихід на пенсію, щоб у такий спосіб знизити свої витрати. Зокрема, близько 200 водіїв вантажівок, які доставляють з кар’єру видобуту там руду для її подальшого збагачення, були нещодавно попереджені про втрату ними гарантованих законодавством пенсійних привілеїв під загрозою звільнення у двомісячний термін. Водночас, у навколишніх містах ведеться активна вербовка і підготовка штрейкбрехерів.Працівники кар’єру працюють у надважких умовах: перепад висоти при спуску в кар’єр сягає близько 300 метрів, має місце висока запиленість і загазованість СО2, підвищений радіаційний фон, дія потужних ектромагнітних полів та викиди маловивчених газів, у тому числі із вмістом фенолу і т. д. За законодавством власник копальні несе витрати, пов’язані із достроковим (на п’ять років раніше звичайного) виходом на пенсію працівників, котрі мають достатній стаж роботи в шкідливих умовах".

В самому кінці прес-конференції показали відео про умови праці водіїв.


Ігор БОЖКО розповів, як водіям збільшили робочий день з 8 до 12 годин і збільшили норми, що призвело до високої аварійності. Хочеш працювати 8 годин - будь ласка, але на якій-небудь машині для сміття.
Стали позбавляти премій за аварії, у яких, за словами Божка, був винен сам роботодавець, бо економив, наприклад, на гумі. Платили мало - "було таке, що жінка заробляла більше чоловіка".
Один раз працівники спробували бастувати - "встали на пару годин, щоб їх провчити". Це, звісно, начальству не сподобалось, тиск посилився. Багато хто, не витримавши, поїхав заробляти гроші до Красноярську.
Начальство набрало пенсіонерів, які вже отримують пенсію, тобто, їм все одно, і вони "переголосовують" будь-яку ініціативу водіїв. Врешті-решт їх заставили підписати, що вони згодні з переведенням їх у "2-й список".


Олексій КЛЯШТОРНИЙ:
- Вони возять по 150 тон рудної маси на БЕЛАЗах з кар’єру глибиною 300 м. Тому, за законом, вони повинні працювати за 1-м списком шкідливості, який передбачає дострокову пенсію. Там, де глибина більша за 150 м - це вже 1-й список. Хоча б за рахунок перепаду тиску. Плюс радіоактивність і загазованість. Адміністрація змінила їхній статус просто "по бєспрєдєлу", прикрившись підписами людей.

Сергій БУРЛАКА: 1-й список забрали, бо провели переатестацію робочих місць. Заміряли глибину і гази і сказали, що все в нормі. З 50 до 60 років нам платили пенсії, а зараз цього не буде.

Він розповів багато подробиць про працю водіїв. Що за технікою безпеки швидкість не повинна перевищувати 32 км/ч, але якщо її не перевищувати, не встигнеш виконати норму і нічого не заробиш. Звідси й аварії.

На питання, що за структура проводила експертизу, водій відповів, що це була якась лабораторія і Харківський інститут гігієни праці. Взагалі, проведення атестації умов праці покладається на самі підприємства.


Ігор БОЖКО: Ніхто з 4-х змін не знає, коли проводили цю атестацію. Автомобіль для неї обрали найновіший - 2,5 роки, хоча у нас є й автомобілі, яким по 8 років. Моєму, наприклад, 6 років, він іноді ламається двічі на день. Довжина маршруту була обрана півтора кілометри, на яких машина себе не покаже, а не всі сім. Якась жінка проїхала 15 хвилин і "состряпала" бумаженцію.

Антон БЕРКУТА: Ми хочемо створити комісію, провести переатестацію. Щоб була людина, яка знається на цих приборах, бо ми у цьому не розуміємось.

Сергій БУРЛАКА: Колектив звернувся до суду. Кременчуцький міський суд виніс рішення, щоб Полтавський КЗК передав йому документи атестації. Той відмовився це зробити. Через це кінцевого рішення суду нема. А людям вже погрожують звільненням. Суди можуть тривати скільки завгодно, а людей можуть викинути з роботи вже за місяць.


Валентина СЕМЕНЮК-САМСОНЕНКО: Дуже приємно, що нарешті з’явилися незалежні профспілки, які захищають права працівників, а не власників.
Люди пішли у суд, бо профспілки на підприємстві не захищають їхні права.
Зменшили кількість відрахувань до пенсійного фонду. Збільшили навантаження і нормативи.


Валентина СЕМЕНЮК-САМСОНЕНКО пообіцяла: "Я піду з вами в суд, як по "Криворіжсталі". У нас буде можливість через Генпрокуратуру витребувати ці документи. Ми будемо не лише пікетувати Генпрокуратуру, а звернемось до контролюючих органів з приводу нормативів, які не відповідають міжнародним угодам.
Те, що відбувається з працівниками Полтавського ГЗК, вона назвала першою ластівкою перед введенням нового трудового кодексу, який є поверненням до рабовласництва - адже навіть у царській Росії робочий день був лише 10,5, а не 12 годин.

Олексій КЛЯШТОРНИЙ пообіцяв, що працівники, якими опікується його профспілка, звільнені з роботи не будуть.Я звернула увагу на упереджено-негативне ставлення до організаторів прес-конференції двох журналістів. Один з них у майже не завуальованій формі звинуватив їх, що їх, мабуть, насправді 5 чоловік на величезне підприємство, які мутять воду задля матеріальної вигоди.

Насправді тут все дуже складно. В те, що олігархи-власники намагаються висмоктувати своїх працівників - навантажувати побільше, а платити поменше, я не сумніваюся ні хвилини. Але мені, наприклад, так і хочеться спитати: "Якщо ви самі підписали, що згодні з тим, що вас переводять у 2-й список шкідливості, чого ж тепер бідкаєтесь?".
З іншого боку, якщо якомусь водію 30 років, і йому погрожують, що вже завтра звільнять з роботи, він хіба буде думати, що отримуватиме пенсію не у 55, а у 60 років? Про майбутнє у нас не думає майже ніхто, а хто думає - ті кладуть гроші на різноманітні пенсійні рахунки, де вони пропадають.


Ігор Божко демонструє графіки зарплат

*****************************************
Інформаційні пікети з приводу Полтавського ГЗК, організовані "Народною солідарністю", пройдуть:
7 липня, 9:00 - біля Міністерства праці і соціальної політики
8 липня, 9:00 - біля входу у Кабінет Міністрів України з вул.Садової
9 липня, 9:00 - біля Генеральної прокуратури України.
12 липня, 14:00 - пікетування Адміністрації Президента України.

****************************************
UPD: Журналістка olena_risu просить допомогти поширити інформацію про міліцейське свавілля:
http://olena-risu.livejournal.com/335036.html
Tags: народна солідарність, полтава, прес-конференція, робота
Subscribe

 • Пам'яті капітана Сєви Воловика...

  Завтра друга річниця від загибелі нашого друга і командира, Розвідника з великої літери - Сєви Воловика... Після війни про його життя обов'язково…

 • ЗСУ + УДА насипають "сепарам" (сектор "М", кінець серпня 2016)

  А в мене вже готовий свіженький відеозвіт (знімався десь позавчора) про те, як ми проводимо вечори :) Він набагато яскравіший за попередній. Знову…

 • Коли нам дзвонять...

  Один мій давній знайомий, київський спелеолог, придумав був собі підробіток: знімати з дерев котів, які видряпались нагору і бояться злізти.…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 29 comments

 • Пам'яті капітана Сєви Воловика...

  Завтра друга річниця від загибелі нашого друга і командира, Розвідника з великої літери - Сєви Воловика... Після війни про його життя обов'язково…

 • ЗСУ + УДА насипають "сепарам" (сектор "М", кінець серпня 2016)

  А в мене вже готовий свіженький відеозвіт (знімався десь позавчора) про те, як ми проводимо вечори :) Він набагато яскравіший за попередній. Знову…

 • Коли нам дзвонять...

  Один мій давній знайомий, київський спелеолог, придумав був собі підробіток: знімати з дерев котів, які видряпались нагору і бояться злізти.…