Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Прес-конференція про вбивства у київській міліції(По-русски читать тут)
У п’ятницю 18 червня в РИА «Новости» відбулася прес-конференція на тему “Нові вбивства в київських РУВС: версії батьків та МВС”.
У ній взяли участь:
Василь та Юрій ЯЩУКИ – брати загиблого у Святошинському управлінні міліції Дмитра Ящука, а також їхній батько, який сидів у залі, але потім спонтанно узяв слово.
Володимир ПОЛІЩУК – голова ЦГЗ МВС України в м. Києві,
Едуард БАГІРОВ – голова робочої групи журналістів з розслідування смерті Ігоря Індила,
Дмитро ГНАП – журналіст, автор паралельного розслідування у зв’язку зі смертю в Шевченківському РУВС студента Ігоря Індила,
Олександра ВЕСНИЧ – журналіст, член робочої групи з розслідування смерті Ігоря Індила
Валентина АСКЕРОВА, член ініціативної групи матерів, жертв злочинних дій міліції (вимагання, наркорекет)
Юрій КАРМАЗІН – народний депутат.

Викладаю конспект прес-конференції.


Першим дали слово Володимиру ПОЛІЩУКУ. Він виклав версію міліції з приводу загибелі Ігоря Індила:
перебуваючи в кімнаті для оформлення документів, хлопець упав, отримав черепно-мозкову травму, яку не помітили лікарі швидкої і не забрали його до лікарні. Був доставлений до кімнати для тимчасово затриманих, де десь о пів на п’яту помер.
Перші висновки швидкої були, що він захлинувся рвотними масами, але під час експертизи з’ясувалося, що від черепно-мозкової травми. Приїхав начальник київської міліції Крикун і працівники прокуратури.
Наступного дня уся чергова частина була відсторонена, а згодом на час проведення досудового слідства, яке здійснює прокуратура, було відсторонено голову Шевченківського УВС Мірошниченка, який був у ту ніч в райуправлінні.

Всі матеріали начальник київської міліції передав у прокуратуру, пообіцяв мамі загиблого неупереджене розслідування. Чекаємо рішення прокуратури. Хоча це не привід для спекуляцій у ЗМІ і під стінами Шевченківського РУВС. Треба дочекатися рішення прокуратури, і якщо воно комусь видасться неправильним, тоді вже вимагати створення спеціальної комісії по розслідуванню, і тоді вже влаштовувати акції протесту.

Випадки смертей у міліції вже були, в т.ч. у Києві. У 2007 р. було 2 смерті, у 2009 р. – 4 смерті. Але останнім часом ми бачимо, що цими проблемами починають спекулювати громадські організації і політичні сили. Я сам був, сказав пан Поліщук, під час акції протесту під райуправлінням і бачив там прапори деяких політичних сил, на цьому вони заробляють собі піар.
Якщо дільничний Сергій Приходько хоч у чомусь винен (можливо, Приходько штовхнув Індила, і той упав і отримав цю травму), ніхто цього старшого лейтенанта захищати не буде.
Міністр Могильов обіцяв, що якщо людина в погонах виявиться винною, вона буде відповідати вдвічі серйозніше, ніж цивільний.

Щодо ситуації у Святошинському РУВС. Ми моніторимо ЗМІ та Інтернет-видання. Перед самою прес-конференцією мені принесли повідомлення з однією інформаційної агенції. У КМДА надійшла заявка про пікетування Святошинського РУВС, в якому покінчив з собою через повішення затриманий.
Нагадаю, що (зачитує) «13 липня працівники міліції задержали Дмитра Ящука, бо в його квартирі були знайдені шприци з наркотичною речовиною. Раніше проти Дмитра вже порушувалися кримінальні справи - у 2005 і 2008 р. Незважаючи на обшук, проніс у камеру шнурок від шортів, на якому того ж дня і повісився. Незважаючи на прохання моргу, родичі самогубці відмовляються забрати тіло з моргу. Джерела в міліції повідомляють, що родичів загиблого бачили в офісі однієї з політичних партій, де вони отримали нібито 10 тис. доларів. В ході мітингу організатори принесуть під стіни главка міліції труну».


Дмитро ГНАП сказав, що його обурює фраза «Потерпіть 2 місяці, поки слідство в прокуратурі закінчиться, а тоді вже виходьте на акції протесту. «Мені це дивно, і смішно, і соромно чути. Міліція хоче, щоб пар схлинув, щоб у людей емоції вийшли? У людей є священне, законне право протестувати тоді, коли вони бачать, що їхні права порушені, одразу, моментально».

«Я дуже тісно спілкуюся і зі співробітниками прокуратури, і зі співробітниками міліції, і з провідними київськими адвокатами. Так вони кажуть, на рахунок слідства у прокуратурі: «Дай Боже, щоб прокуратура вела це слідство об’єктивно. Але є дуже серйозні підозри, що рішеня прокуратури, особливо по Індилу, буде необ’єктивним, що ворон ворону око не виклює. Свідки хотіли ходатайствувати, хоч і не мають такого права, щоб змінили слідчого районної прокуратури, бо він, замість розпитувати, що трапилось з Індилом, приходив і казав: «Які ж ви негідники безсовісні, що виселили дільничного з гуртожитку!».
Будемо сподіватися, що київська прокуратура буде об’єктивнішою.

Керівництво київської міліцї після публікації мого розслідування, де були лише припущення, а не звинувачення, бо є певні факти, мені телефонувало і звинувачувало в заангажованості.
Я кажу: добре, доведіть, де в нашому журналістському розслідуванні неправда, в чому ми припустилися помилки.
Аргументи міліції: «Ви не написали у розслідуванні, що не міліція вбиває. Горілка вбила Індила».
Я питаю цього керівника міліцейського: «А ви горілку пили коли-небудь у житті?».
Він каже: «Ну, пив».
- Тоді чому ж Ви досі живі? Тому, що в міліцію не потрапляли?
Далі він каже: «Чому не пишете, що його не били?»
Міліція намагається загнати суспільство і журналістів у парадигму «били – не били».
Так зрозуміло уже, що його не били. За результатами медекспертизи є синці і садна, але якщо і наносив їх якийсь міліціонер-садист, до смерті вони призвести не могли.
Мова не йде про те, що його катували. Ніхто вже не звинувачує міліцію у катуваннях Індила. Проїхали. Намагаємося розібратися. Скоріше за все, хлопця просто штовхнули сильно на бетонну стіну, він вдарився о бетонну стіну, втратив свідомість, йому роздробило з правої сторони праву частину головного мозку, відбувся крововилив, який тривав 7 чи 8 годин, хлопця відвели на лавку і поклали спати, а він повільно вмирав.

(Ось конкретно ти, мій читачу, віриш, що людину можна так штовхнути? Я – не вірю. Мені здається, що для таких наслідків людину треба взяти за вуха чи за обличчя і кілька разів з усієї сили прикласти головою о бетонну стіну.
Не хочеться, тим більше, не маючи доказів, казати погано про абсолютно незнайому людину, але зі сторони складається враження, що журналіста підкупили або залякали – О.Б.).


Так, продовжував Д.Гнап, менти не всі погані. Так, є порядні міліціонери, завдяки яким українська міліція ще не перетворилася у поліцію Сомалі. Але є негідники, яких покриває керівництво київської міліції, і таких дуже багато.Олександра ВЕСНИЧ:
Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» теж дійшло до тих самих висновків, що і Дмитро Гнап.
Результати судово-медичної експертизи по Індилу вже з’явилася в Інтернеті. Вони є доволі протирічливими. На тілі є садна. Причиною смерті став удар у праву сторону, а версія міліції - що хлопець ударився потилицею.

Експертизи по жінці, яку убили передозуванням ледокаїну, і по 18-річній дівчині, яка померла від перитоніту – наслідку аборту у клініці, тривають вже багато місяців.
А тут генпрокурор сказав, що візьме цю справу на контроль. Темою Індила широко зацікавились у суспільстві, і експертизу зробили за 2 тижні.
Якщо є можливість у судмедекспертів не підставити один одного, вони це зроблять.


Ведуча Марія ЛЄБЄДЄВА задала питання Едуарду Багірову: за яких обставин була створена журналістська група з розслідування смерті Індила, як проводився відбір кандидатур у неї і чому саме він її очолює?

Едуард БАГІРОВ: Це рішення прийняв голова МВС Могильов задля об’єктивності. Ми проводили своє розслідування з метою виявити, чи були порушення з боку міліції, чи були тортури, насильство. Я не знайшов. Але не можу сказати наше солідарне рішення – прокуратура порекомендувала не озвучувати його до завершення їхнього розслідування.

Ми працювали відкрито. І кожен згодом зможе оприлюднити свою точку зору.
По Святошинському РУВС, я там був, бачив камеру і відеозапис. Те, що побачив, підтверджує початкову версію, що Дмитро прийняв трагічне рішення накласти на себе руки. Там не було людей, які могли б спонукати його до цього. Братам і батькам співчуття, але я незадоволений, чому працівник міліції не зреагував на поведінку затриманого. Це халатність. Ці співробітники вже звільнені.

Я думаю, після перевірки прокуратурою ми зможемо отримати об’єктивну інформацію по Шевченівському і Святошинському РУВС. Там були порушення, бо працівник міліції не відреагував, але рішення повіситись прийняв сам Дмитро.

Олександра ВЕСНИЧ дякує Поліщуку, що той йде назустріч журналістам і показав відео, але вона, на відміну від Багірова, ще висновків не зробила, бо ми не знаємо, що відбувалося до того.
Прокуратура заявила, що має відео з Індилом, чому ж його не показали? Показують те, що вигідно міліції?

Володимир ПОЛІЩУК: там неякісна камера. Сервер затирає інформацію з часом, тому його зупинили, і матеріали вилучила прокуратура. Якщо ви будете вимагати показати це відео, ви його побачите.

- Чи є остаточна версія загибелі Індила, якась офіційна версія? Чи можна вже робити якийсь висновок?

ПОЛІЩУК: прокуратура розслідує, але наша міліцейська версія підтверджується службою внутрішньої безпеки, інспекцією з особового складу. Це дає мені моральне право виходити перед камери і коментувати цю версію.

Дмитро, наш найбільший опонент, тепер каже і сам, що катувань там не було.

Дмитро ГНАП просить міліцію спростувати такі факти:

Дільничний інспектор Приходько, якого ми підозрюємо, не може відтворити картину того, що сталося у нього перед носом, перед столом, посилаючись, що складав протокол. Коли людина не може відновити картину того, що сталося, - значить, їй треба щось вигадати. Тобто, треба ще розповідь Приходька поєднати з показами Хоменка. Є огляд місця подій, знаряддя злочину, яким стала, як ми думаємо, стіна. Фактів купу вам вивалили, а ви кажете, що ми заангажовані. Не звикайте, що журналісти будуть про вас казати, як про білих та пухнастих. Тут люди сидять, вони знають, як міліція поводиться з простими людьми.

ПОЛІЩУК: не плутайте поняття вбивство з необережності (якщо воно ще було) і катування.
ГНАП: Не було катувань.

(Вражаюча логіка: на тілі знайдені синці і садна, тобто сліди побоїв. Смертельне – лише одне пошкодження. Отже, катувань не було – О.Б.).Юрій ЯЩУК: Щодо так званих фактів Поліщука. З повною упевненістю кажу: мого рідного брата вбили працівники міліції. Дуже сподіваюся, що ЗМІ допоможуть відновити правду.
Наступного дня після вбивста Поліщук упевнено заявив, що це було самогубство, на що не мав права, бо розслідування ще не було закінчене.
І що вся наша родина «почти наркоманы».
Брат був наркозалежним, але ломка початись не могла. У мене є документи: угода з печаткою – відвідував курси допомоги наркозалежним. Пройшов курси лікування, позбувся від залежності, яка ж ломка?
Нам вже вдалося його витягти. Я людина православна, і наш батюшка може підтвердити, що ми вже його витягли, і Дмитро мав намір прийти до нього разом зі мною, щоб почати нове життя.


Ви не назвали джерело інформації, що нібито якась партія нам передала якісь гроші. Мого брата убили, я хочу відстояти правду.
Щодо відео. Наступного дня після убивства брата ми подали заяву у 6 державних установ. Вимагаємо порушити карну справу, сумніваємося у наявності відеозапису. Чому про його наявність не було сказано 14 липня, а лише 15-го?
На якій підставі цей запис показали публічно, наші права порушені, це формування громадської думки.

ПОЛІЩУК: є інформація, що ви відмовляєтесь переглядати це відео.

Ю.ЯЩУК: Відмовляюся від будь-яких перемовин з працівниками Святошинського РУВС
Двічі до нас з матір’ю приїздили з міліції, пропонували, що вони поховають брата – в обмін на тишу.
Ми не забираємо тіло, бо не було опізнання, ми не знаємо, чи це наш брат.

Василь ЯЩУК останнім бачив брата живим. Він ледь не плаче, помітно, що йому важко говорити.
«Мені прикро, що чергових позвільняли, але ні слова про тих, хто затримував мене і брата».

Це почалося рік тому, розповідає В.Ящук. Брат боявся працівників ОБНОНу, бо вони хотіли повісити на нього діло, що він відбив селезінку своєму другу, а це насправді зробили менти.
Того Антона пов’язали з наркотиками. Або ми вішаємо на тебе наркотики, або ти забираєш проти нас заяву. І той змінив покази, і написав, що нібито йому відбив селезінку Діма.
І брат півроку дома не жив, боявся ОБНОНу, потім перестав боятися і повернувся додому.

Коли Антона «прийняли» з наркотиками, і він забрав цю заяву, це було в пятницю ввечері 11 числа. Я прийшов з роботи, і всі на районі знали, що якщо його відпустили з наркотиками – щось він таке зробив.ЮРІЙ ЯЩУК: мати Антона виграла справу по побиттю сина працівниками ОБНОНу, і справу відправили на дорозслідування, тому ментам треба було якомога швидше закрити справу.
Брат каже: сьогодні або завтра мене заберуть.
Він писав у прокуратуру заяву, копії нажаль, нема.

Зранку в суботу вони приходять з ордером на обшук. Ми ж знали, що вони прийдуть, якби щось таке вдома було, ми б сховали.

Протоколу про обшук нам не залишили. Забрали, хоча нічого не знайшли. Знайшли чай. Сусіди можуть підтвердити. Сказали: «Вася, треба дещо уточнити. Поїдеш з нами». Спитав, куди ми їдемо. «На Кольцова» - будівля ОБНОНу.

Мене допитували співробітники міліції, я казав, що нічого не знаю ні про яких друзів і наркотики, казав, я працюю, я тільки ночую вдома. А вони: зараз ми на тебе купу справ повісимо, кажи правду.
Я кажу: у мене з головою не в порядку, я на обліку у психіатра, будете бити - вкушу, або ще щось нароблю.
Після цього вони мене одразу відпустили. Залишили в коридорі під кабінетом. І я чую, що працівники ОБНОНу кажуть Дімі: «У тебе зараз умовно, візьми селезінку, отримаєш 2, а інакше дамо 12». А Діма: «Я напишу лише те, що написав у прокуратурі».
Якийсь працівник побачив, що я сиджу і чую: «А що він тут робить? Приберіть його» - і мене вивели.

Коли мама дізналася, що син в РУВС, принесла передачу – о пів на шосту. Кажуть: а що це тут у вас таке? Бо у нас тут перевірка маленька (у неділю ввечері) – брат був уже мертвий, але нам не сказали.


Валентина АСКЕРОВА впевнена, що це було вбивство – тому, що Дмитро Ящук знаходився спочатку у загальній камері. Був веселий, попросив цигарку і поїсти. І його невідомо чому перевели в одиночну камеру.
Ми воюємо з ОБНОНом Святошинського району, каже вона. Це працівники Симоненко, Мавріцин, Коба і Васильченко. Пише, що вони катують хлопців, зокрема, викручують їм статеві органи, і ті підписують все, що завгодно. 24 лютого на двох із них відкрили кримінальну справу за ці речі, але вони продовжують працювати.

Називає ім’я того, кому пробили селезінку, чого не зробили брати Ящуки, - Антон Жигінас.


Із залу піднявся БАТЬКО загиблого Дмитра ЯЩУКА, теж Дмитро. Сказав, що йому не показали відеозапис – після того, як він попросив показати плівку, на якій буде вказано точний час.

- На якій підставі ви дали без моєї згоди ці кадри телебаченню? Ми приховали смерть Дмитра від родичів...

ПОЛІЩУК присягається, що нікому не передавав відео, бо начальник київської міліції заборонив.
- А як потрапило на ТРК «Україна»?

З діалогу журналістів з’ясовується, що це помилка – відеозапис показав не ТРК «Україна», а ICTV.
- У Стогнія? – обурюються журналісти. – Що за робота прес-служби міліції, чому така нерівність, що все тільки їм, а решті нічого?

ПОЛІЩУК каже, що якщо родичі погодяться, він проситиме начальника київської міліції дозволити показати це відео широко.
БРАТИ ЯЩУКИ: ми будемо цього вимагати.ГНАП: На якій хвилині черговий вбігає у камеру?
ПОЛІЩУК: 11-12 хвилині – записував дані, робив обхід по коридору. За це він вже покараний.

Юрій ЯЩУК розповідає, що став героєм «детективної історії» - у нього і його сім’ї не працюють телефони, а позавчора його ледь не збила машина – явно навмисно і явно маючи намір не вбити, а полякати.

Юрій КАРМАЗІН: «Я розмовляв сьогодні з омбудсменом Карпачовою. Я один з авторів закону про уповноваженого з прав людини.
Сьогодні у ВР була доповідь Могильова. Абсолюотно не критична.

Що за історія з грошима, ніхто з опозиційних сил не зацікавлений у роздаванні грошей, самим бракує. Хто може дати, давайте – піде на газети.
До парламенту я прийшов з посади судді, розслідував не одне вбивство.
По випадку з Індилом – не вірю у випадковість тих тілесних ушкоджень.
Колись прокурор був зобов’язаний бути присутнім під час розтинів у моргу. Бував до 90 разів на рік і знаю, що такі ушкодження не можуть бути отримані в результаті падіння на підлогу.
Лише судмедекспертизи тут мало, треба призначати комплексну фізико-технічну експертизу, лише вона дасть стовідсотковий результат про причини смерті (вона включає в себе виварювання черепа і т.д.).

Щодо ситуації у Святошинському РУВС – причинно-наслідковий зв’язок вимагає дивитися від початку конфліктних стосунків. Прокуратура зобов’язана порушити карну справу по факту смерті, і з’ясувати, на якій підставі проводився обшук, і яка справа йому передувала.
Дасть результат лише комплексне дослідження. Треба допитати батька і обох братів. От брат був з ним разом, а його ще досі не допитували.

Поражаюсь міністрам, цілому генералу – чому ніхто не сказав, що порочна була доставка самого студента, Ігоря Індила, у райвідділок? Саме затримання було незаконним, бо протокол скласти дільничний міг на місці, у нього є сумка з бланками, і свідки були під рукою. Необхідності затримувати я, вивчаючи матеріали, не побачив. І ми від жодної посадової особи не почули, нащо дільничному було доставляти людину у райвідділ? Щоб показати, що він такий «великий»?


Критична точка настала сьогодні у суспільстві, сказав я Карпачовій.

В Ірпіні Гречка Анатолій Миколайович, заробітчанин, працює на будівництві. Хазяїн не віддає зароблені гроші, звертається до міліції, що працівники вимагають з нього гроші. Ті не розбираються, доставляють людину у відділок і б’ють. Зламана щелепа.
Це система сьогодні у державі така. Не чують навіть депутатів.
Капітана І рангу, орденоносця Котельникова у Криму з інфарктом приковали наручниками у палаті. ГПУ не реагує. Причому кримінальна справа проти нього навіть не була порушена.
Янукович Карпачову не приймає. Буду ініціювати питання про позачергову доповідь омбудсмена у парламенті.

АСКЕРОВА питає Кармазіна, чому обнонівці, на яких заведено карні справи, продовжують працювати?
КАРМАЗІН: Тому, що слідчий може відсторонити лише після пред’явлення звинувачення.

В кінці Ярослав ДУНАЄВ з УДАНІ згадав про вбивство міліціонера у Печерському районі. Начебто слідчі, які розслідували цю справу, назвали її самогубством (при тому, що з пістолета стерті відбитки, а вибиті зуби десь ділися) і що нібито ситуацію із загибеллю хлопця у міліції зараз розслідують ті самі покидьки. Питав, як можна реформувати орган контролю над міліцією, але чіткої відповіді, наскільки я зрозуміла, не отримав.

ПОЛІЩУК: У яке становище нас поставили? Ще не пройшло розслідування, а вже під Шевченківським РУВС стоять з плакатами – «менти убивці!». Навіть тема цієї прес-конференції – «Нові вбивства в київських РУВС», а хоч один випадок доведений, що це було вбивство?

Журналісти спитали пана Поліщука про смерті попередніх років.

ПОЛІЩУК: У минулому році у Шевченківському РУВС вмер затриманий Шульга (1957 р.нар.) - хронічна ішемічна хвороба серця.
У Святошинському РУВС затриманий Яснюк упав і вмер від серцевого нападу на порозі. Не лише у 2010 році люди помирають у райвідділках, це було і буде. Щоб цього не було, треба покращувати роботу міліції – збільшувати зарплатню, що допоможе вирішувати кадрові питання.

Журналістське питання «в лоб»: У міліції зараз нема катувань?
ПОЛІЩУК «з’їзжає» - мовляв, тема прес-конференції не про це.


Замість нього відповідає БАГІРОВ: Катування були і будуть. Щоб їх не було, потрібен громадський контроль, треба нас залучати.

Журналіст «Сегодня» запитав братів ЯЩУКІВ, що ж, на їхню думку, відбулося з братом у РУВС.
Юрій ЯЩУК: у камері з брата вибивали покази (бо тіло нам дозволяють забрати лише одягненим – значить, на ньому є побої). Він не підписав цю заяву, вони «переборщили» і повісили його мертвим чи напівмертвим, а решту «доказів» підробили.

От, наче все й розповіла. На що хочеться звернути увагу:

По-перше, як я вже писала вище, вважаю, що смерть Індила можна вважати убивством з необережності лише в тому розумінні, що вбивати дійсно не хотіли – хотіли бити і калічити, але перестаралися.

По-друге, а що такого, якщо міліцію пікетували опозиційні політичні сили? Вони що, міліціонерам у кишені наркотики підкидали, чи два автоматні набої під сидіння міліцейського «бобику» підклали? Чи, може, силою завезли якогось мента до свого партійного офісу і там катуваннями вибивали з нього зізнання у вбивстві Індила?
Ні, вони чесно пікетували райвідділ, хто з прапорами, хто без. Опозиція для того й існує, щоб викривати зловживання влади.

По-третє, як можна звинувачувати родичів загиблого, що їх нібито використовують опозиційні партії? Якщо це так, правильно роблять, що один одного використовують. Обов’язок будь-якої опозиції – боротися з будь-якою владою. І наочний приклад злочинів і зловживань цієї влади завжди краще мати під рукою, ніж звинувачувати її голослівно.
І куди звертатися по допомогу скривдженим владою, як не до опозиції?

А в те, що і в минулих роках у міліції гинули люди – охоче вірю. І якщо про це ніхто не знав – значить, тодішня опозиція була гірша за теперішню. Треба було негайно кричати на весь світ про злочини поплічників Луценка.
Tags: бєспрєдєл, мєнти, прес-конференція
Subscribe

 • МАК450

  А мені прибули МАК450! МАК - це метафорично-асоціативні карти, а 450 - це 4.5.0 :) Це такі штуки, розроблені психологами на основі чисельних…

 • Мій цьогорічний день захисників і захисниць

  Ось такі квіти мені подарували на свято. Деякі з ефірів і записів, які в мене були (залишу тут для пам'яті): Дуже хороший сюжет про мене на…

 • "Країна жіночого роду". Рецензія на книгу

  Дочитала щойно дуже круту книгу - "Країна жіночого роду", упорядником якої є Вахтанг Кіпіані. У ній зібрані 26 розповідей про жінок, дотичних до…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 25 comments

 • МАК450

  А мені прибули МАК450! МАК - це метафорично-асоціативні карти, а 450 - це 4.5.0 :) Це такі штуки, розроблені психологами на основі чисельних…

 • Мій цьогорічний день захисників і захисниць

  Ось такі квіти мені подарували на свято. Деякі з ефірів і записів, які в мене були (залишу тут для пам'яті): Дуже хороший сюжет про мене на…

 • "Країна жіночого роду". Рецензія на книгу

  Дочитала щойно дуже круту книгу - "Країна жіночого роду", упорядником якої є Вахтанг Кіпіані. У ній зібрані 26 розповідей про жінок, дотичних до…