Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Князівна Янка (стаття і вірш)

(По-русски читать тут)
Вирішила я повикладати сюди трохи старих віршів - і знайшла вірш про київську князівну Янку. Але оскільки переважна більшість не знає або не пам’ятає, хто це, довелося поритися у власних архівах і знайти статтю про неї, яку я сто років тому написала для якоїсь газети.

Одвічна дівоча мрія: вийти заміж за принца. Ми, сучасні дівчата, чудово розуміємо, що нам це не світить, і всерйоз на це не розраховуємо. Але уявіть собі, як би нам було, якби ми з дитинства знали і були впевнені, що вийдемо за принца, а потім все зірвалося?

Павло Корін. Молода черниця
КНЯЗІВНА

Саме так відбулося з героїнею цієї статті. Її звали Ганною, а вдома називали Янкою. Вона була молода і, мабуть, гарна. Вона була онукою Ярослава Мудрого.
Народилася Янка близько 1068 року. Її батьком був Великий Князь Київський Всеволод I Ярославич (1030 – 1093), а матір’ю – Анастасія, дочка візантійського імператора Костянтина IX Мономаха.
Всеволод Ярославич, що княжив у Києві з 1078 по 1093 рік, був дуже освіченою людиною. Як писав його син, а Янчин брат Володимир Мономах, князь Всеволод, "сидячи вдома, знав п’ять мов". Своїх дітей він учив грамоті з малих років. У Янки була ще й своя, особлива причина вчитися: у вісім років її було заручено за візантійського цісаревича Костянтина, сина імператора Костянтина Х Дуки та імператриці Євдокії. Маленький, як і Янка, Костянтин був другим з трьох синів імператора, і, по досягненні повноліття, мав правити Візантією спільно з обома братами.

Уявіть собі дівчинку, яка з малих років готувалася стати імператрицею, була впевнена, що так і буде, і робила для цього все, що від неї залежить. Вочевидь, у тодішньому світі Візантія була - як зараз Сполучені Штати, або ще краще :)

Потім у Візантії трапився заколот. Трьох маленьких цісаревичів, які успадкували престол після смерті батька, скинули, і повернутися згодом на трон зміг тільки старший з них, Михайло; двох молодших разом з матір’ю силоміць постригли в ченці. Так Янка втратила свою імперію, ще не отримавши її.
Зведена сестра Янки, Євпраксія, що вийшла заміж за германського імператора, стала героїнею однойменного роману П.Загребельного. В цьому творі згадується й за Янчину долю: "Заручена за ромейського царевича, що став тепер малолітнім монахом, виходить, теж мала посвятити себе Богові – цього вимагала князівська гідність. Аби той ромейський царевич помер, вважалася б вдовою недійшлою, тепер же мала розділити його долю".

ЧЕРНИЦЯ

"У РІК 6594[1086], - пише Нестор Літописець, - Всеволод заклав церкву святого Андрія [Первозванного] при Іоанні преподобнім, митрополиті. Він зробив у церкві тій монастир, і в ньому дівою постриглася дочка його, на ім’я Янка. Ся ж Янка, зібравши чорноризиць многих, пробувала з ними по монастирському правилу".
О.Лупій в книзі "Визначне жіноцтво України" вважає, що Янка постриглася в черниці виключно через своє "замилування до знання", бо "не було причин аж так на грецьку цісарську корону для нашої княжни й ласитися: Греція швидко котилася до упаду під ударами магометан й тратила провінції одну за другою, а наші великі князі частенько отим цісарям збройно помагали".
Але більше схоже, що не стільки традиції чи любов до знання змусили Янку постригтися, скільки відсутність перспективи, рівноцінної тій, яку вона втратила.

Як би там не було, в монастирі Янка не стала плисти за течією. "Зібравши же молодих дівчат багато, – пише В.М.Татищев в "Истории Российской" – навчала їх писанню, також ремеслам, співам, шиттю та іншим корисним знанням". Це була одна з перших в Європі шкіл для дівчат. Не ставши чужоземною королевою, Янка лишилася на Батьківщині і все подальше життя присвятила їй.
В Музеї історії Києва зберігається маленьке пряслице з написом: "Янка въдала прясленъ Жиръце". Мабуть, це був Янчин подарунок одній з улюблених учениць, що закінчувала школу.

ПОСОЛ

Ми знаємо про ще одну місію Янки. В 1089 році, коли помер митрополит Іоанн ІІ, Янка поїхала до Константинополя і привезла звідти нового митрополита, Іоанна ІІІ. Тут, щоправда, їй знов не пощастило. Митрополит, старий скопець, був настільки слабким і блідим, що кияни прозвали його мерцем. Через рік він дійсно помер...
Цілком імовірно, що Янчина поїздка мала ще одну мету: знайти в Константинополі добре освічених вчительок для своєї школи. Але документальних підтверджень цьому немає.
Невдачі переслідували Янку. В 1105 році верхня частина храму обвалилася: „ увалися верх святого Андрія”... (відновлено його було лише в 1131 році, майже через двадцять років по Янчиній смерті). Правда, був, мабуть, для Янки і приємний момент: через рік після обвалу, в 1106 році, в монастирі, котрий всі в народі називали Янчиним, постриглася в черниці її молодша сестра Євпраксія, народжена від Всеволода другою його дружиною – донькою половецького хана. Колишня германська імператриця потрапила таки під начало київської ігумені.
Померла Янка в 1112 році. Її було поховано в церкві св. Андрія, поруч з її батьком. В 1240 році, під час нападу на Київ хана Батия, Янчин монастир був повністю зруйнований.
Церква шанує Янку як Преподобну Анну Київську. Її пам’ять святкується 3 листопада, в день її смерті.

Олена БІЛОЗЕРСЬКА

Ілюстрація - Павло Корін. "Молода черниця"

************************************************************

КНЯЗІВНА ЯНКА

Візантійського посланця
Вигляда сторожа.
Юній дівчині-красуні
Нервувать не варто:
Як на пагорб хтось посуне -
Попередить варта.
Та тобі, князівні Янці,
Це не допоможе.

Підеш, Янко, у черниці,
Підеш разом з тими ж,
Хто давав тобі надію
На визнання в світі.
Ти собі ще знайдеш діло -
Гідний шлях освіти,-
Світові інтриги ниці
Ти вже не плестимеш.

Не плести князівні Янці
Ті інтриги ниці,
А плести черниці Янці
Плетиво на спицях.
Рицар, вдагнений у панцир,
Більше не насниться.
Сонце зійде, зійде вранці,
Та не для черниці.

Не для тебе у князівстві
Ясні весни тії,
І зимові ночі довгі
Також не для тебе.
Ой невже ж то, люди добрі,
Так воно і треба
Тій, що мала шанс посісти
Трон у Візантії?!

"І розумна, і старанна,-
Хвалять тебе люди,-
І співає Богу славу
З ранку і до ранку..."
Люди добрі та ласкаві,
Не жалійте Янку,
А черниця, мати Ганна,
Якось перебуде...

Олена БІЛОЗЕРСЬКА
6.09.1997
Tags: вірші мої, статті мої, історія україни
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 22 comments