Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Останнє передвиборче оприлюднення рейтингів


Дістали!

(По-русски читать тут)
Була 29 грудня аж на трьох прес-конференціях, де три різні організації презентували результати проведених ними соціологічних досліджень щодо рейтингів кандидатів у Президенти.

Коли я відкриваю книжку про Третій Рейх і бачу там: «Адольф Гітлер, справжнє прізвище Шікльгрубер) – все, далі не читаю. Оцей Шікльгрубер – прізвище, якого Гітлер ніколи не носив (але Джугашвілі дуже хотілося, щоб носив :) є лакмусовий папірець на рівень достовірності усього написаного.
Коли дивлюся результати соцопитувань щодо рейтингів кандидатів у Президенти і бачу, наприклад, «Віктор Ющенко – 3%», або «Олег Тягнибок – 1%», решту кандидатів не дивлюся, дослідження сфальсифіковане. Причому Тягнибок у цьому плані є більш показовим, ніж Ющенко – зайвих грошей немає в обох, але Тягнибока ще й ніхто не запідозрить у застосуванні адмінресурсу :)

Насправді усі результати передвиборчих соцопитувань, які робляться для народу (а не таємно на замовлення одного з кандидатів) не можуть не бути сфальсифікованими. Пояснюю по-простому, чому: будь-яка структура, яка виробляє товари чи послуги для людей, потребує фінансування. Фінансування може бути з трьох джерел:
- за товари чи послуги платять споживачі,
- роботу фінансує держава,
- структура живе з реклами.
Зрозуміло, за соцопитування споживачі (ми з вами) не платять (якщо це звісно, не те саме таємне правдиве дослідження, єдиний споживач якого – один з кандидатів).
Держава у більшості випадків теж не платить. Якщо платить, то це робить уряд, тобто Тимошенко, тобто результати будуть сфальсифіковані в інтересах Тимошенко.
Отже, основне джерело доходів цих соціологічних служб – реклама (кандидатів шляхом завищення їхніх рейтингів :)

Отже, з результатів соцопитувань висновки, хто переможе, робити марно. Але можна спробувати зробити інші припущення: за яке опитування хто з кандидатів платив. Ох, і цікава ж була в мене сьогодні головоломка!


«Укрінформ», Фонд «Демократичні ініціативи». Старший науковий співробітник Інституту соціології НАНУ Ірина Бекешкіна каже, що мало не всі інші дослідники рейтингів – шахраї, бо не є професійними соціологами.


«Інтерфакс», центр соціологічних і політичних досліджень «Социс». Гендиректор М.Чурилов казав, що цього разу буде інший тип протестного голосування. Якщо минулого разу воно формулювалося так: «Я проти Януковича – тому голосую за Ющенка» і навпаки, то цього разу – «з багатьох зол я обираю найменше». Дуже докладно розказав про динаміку голосування по регіонах.


УНІАН, представники Всеукраїнської соціологічної служби: «Цього разу вибір дуже часто випадковий, від протилежного – щоб не було гірше. Люди ще не зорієнтувалися і робитимуть вибір в останній момент. Ситуація буде незрозумілою до останньої хвилини.
Цікава ситуація: у Чернівцях лідирує Яценюк – зрозуміло, як земляк. Але за ознакою «Патріот України» він поступається не тільки Ющенкові, Тимошенко і Тягнибоку – а навіть Литвину!
Казали, що їхня служба – єдина офіційно зареєстрована в українському Мін’юсті, і що на минулих парламентських виборах вони дали дуже точний прогноз, помилившись щодо кожної партії не більше, ніж на піввідсотка, і тільки щодо БЮТ помилились на 2%.
Пан Михальченко сказав, що інші служби занижують рейтинги кандидатам, які мають стійкий електорат. Наприклад, якщо згідно результатів якогось дослідження у Тягнибока менше 2,5% - дослідження не відповідає дійсності.

Дві з трьох служб, «Демініціативи» (перша цифра) і «Социс» (друга) сформували однакову п’ятірку лідерів:
Янукович (33,6% - 30,1%)
Тимошенко (19,2% - 16,7%)
Тігіпко (9,23% - 7,2%)
Яценюк (6,1% - 5,0%)
Ющенко (3,7% - 4,0)

У те, що Тігіпко має 7-9% і посідає третє місце, повірити важко.

Зовсім іншу ситуацію показала Всеукраїнська соціологічна служба. Ось її перша п’ятірка:
Янукович (28,3%)
Тимошенко (22,1%)
Яценюк (7,9%)
Тігіпко (7,3%)
Литвин (5,2%)

Далі у них іде Ющенко (4,4%), Симоненко (3,3%), Тягнибок (2,9%). (А «Демініціативи» і «Социс» дають Тягнибокові 1,6 та 1,2% відповідно).

Щодо Всеукраїнської соціологічної служби припускаю, що вона "допомогла" Литвину – невиправдано високим виглядає його рейтинг. Значно вищими за результати двох попередніх служб є також рейтинги Тимошенко і Яценюка. Вочевидь, Литвин «переконує» Юлю щось йому пообіцяти і об’єднатися з ним і Яценюком – тоді (рахуємо відсотки) у другому турі вона має якісь шанси перемогти Януковича.

Рейтинг Ющенка, як мені здається, сильно занижений у всіх трьох дослідженнях.

Зверніть увагу на рейтинги Тягнибока. Оскільки він за дослідження явно не платить, накручувати голоси йому не можуть – тільки більше або менше красти на користь тих кандидатів, що заплатили. Отже, максимум, який він набирає у дослідженнях – це є мінімум того, що він набере насправді.

Можливо, до перших двох рейтингів приклав руку Янукович, до третього – Литвин і, можливо, Тимошенко.

Якщо ж вірити цим дослідженням, то картина виходить кепська. Сиджу рахую: якщо додати до приблизно 30% Януковича приблизно 3% Симоненка, 1% Богословської, 1% Мороза і 7% Тігіпка, то Янукович має 42%.
Тимошенко, якщо додати до її приблизно 19% 6% Яценюка, 3% Литвина і 1% Гриценка, має 29%.
Якщо Тігіпко, як технічний кандидат Юлі, закличе голосувати проти всіх (за Юлю він не може закликати), Янукович набирає 35%, і Юля все одно програє.
Вона може купити комуністів – ще мінус 3% Януковичу. І все одно вона програє.

Виходить, «золота карта» у Ющенка. Якщо Тігіпко і Симоненко не підтримають Януковича, а Ющенко підтримає Тимошенко, вона має шанс виграти. (Це якщо Янукович не перекупить Литвина).

Щось занадто я захопилась підрахунками. Сама писала вище, що вірити цим соцопитуванням не можна. До того ж, ці підрахунки гранично умовні: адже далеко не всі виборці, які в першому турі проголосували за непрохідного кандидата, у другому турі голосуватимуть за того, за кого він закличе. Вони скоріше не підуть на вибори.
Ясно одне: ніхто з кандидатів не може перемогти самотужки і почати впроваджувати у життя свою програму. Їм доведеться об’єднуватись у недієздатні блоки і коаліції і брати у свої команди крис, чия головна мета – «відбити» з великими відсотками витрачені на вибори кошти. Наша казка гарна й нова. Розкрадання і бардак триватимуть.

То що робити? Мабуть, те, до чого я весь цей час дуже тактовно і завуальовано закликаю Ющенка: брати владу у свої руки. Силовим шляхом.

ДОДАТКИ:
Результати досліджень Фонду «Демократичні ініціативи»:


Результати досліджень Всеукраїнської соціологічної служби:Результати досліджень Центру соціологічних і політичних досліджень «Социс»:


P.S. Попросили повідомити - у Запоріжжі заарештовано секретаря окружної виборчої комісії.
Tags: вибори, прес-конференція, тимошенко, тягнибок, ющенко, янукович, яценюк
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 34 comments