Олена Білозерська (Olena Bilozerska) (bilozerska) wrote,
Олена Білозерська (Olena Bilozerska)
bilozerska

Спектакль про Карпатську УкраїнуУ п’ятницю була в Будинку актора на спектаклі (певніше, театралізованій акції) народної артистки України Галини Яблонської «Розгін до волі: Послання Карпатської України у сьогодення».

Спочатку мені не дуже сподобалось. Ну, це суто моє – не виношу патетично-екзальтованих облич і голосів, особливо якщо їхні власники при цьому у вишиванках. Це називається «мова калинова, пісня солов’їна», і це – сформулюю гранично м’яко і коректно – давно вже не справляє враження і не викликає поваги у сусідів. Смолоскипна хода виглядає ефектніше.

Але поступово відчуття умовності пом’якшилось, і я почала просто сприймати інформацію з історії, викладену у театралізованій формі. Врешті-решт захопилася і навіть не втекла з театру на важливу зустріч :)

Побудова спектаклю: двоє ведучих – хлопець і дівчина – наші сучасники.
Решта акторів живуть у часах Карпатської України (березень 1939 р.). Основні персонажі – четверо симпатичних хлопців і дівчат у національному вбранні - учасники театралізованої агітаційно-пропагандистської бригади "Летюча естрада" (вони розмовляють із глядачами, як зі своїми сучасниками), сільське подружжя Микола і Калина Орлюки і літній актор, який читав тексти від імені о.Августина Волошина, президента Карпатської України. До них періодично долучалися то літні співачки, то маленький хлопчик-читець, то хлопці, які майстерно продемонстрували елементи козацького двобою.


о.Августин Волошин (Василь Неволов)
«Летюча естрада» темпераментно агітувала нас голосувати на виборах до Сейму за Українське Національне Об’єднання й розповідала, як відроджується в Карпатах українське життя, і як всі радіють цьому.Особливо відмічу темперамент чорнявенької дівчини, її радість і поведінка взагалі абсолютно не виглядали штучними.
На виборах – повна перемога, і карпатські українці 92-ма відсотками засвідчують, що хочуть мати незалежну державу. 15 березня Сейм її проголошує, президентом обрано Волошина. Але Хуст, столицю нової держави, вже оточили угорські війська, підтримувані Гітлером. Молодь вдягає військові однострої і записується у «Карпатську Січ»…


Вороги наступають!Підготовка карпатських січовиків до ведення бойових дій :)


Навіть прощання з коханою - радісне


Відозва о.Августина Волошина

Далі ведуча-«сучасниця» швидко змінює декорації: перевернуті обличчям до стіни плакати Карпатської України стають інтер’єром сільської хати. Микола Орлюк, поранений, повертається додому і розповідає коханій дружині Калині, як здорово і радісно було там, звідки він щойно прибув. Як агітували за незалежну державу, як розбудовували її, як воювали потім за неї – чоловіки пліч-о-пліч із жінками, і що це, звичайно ж, не було даремним…

Миколу Орлюка грав журналіст і автор-виконавець Кирило Булкін, якого знаю і шаную за пісню про упирів, які нав’язують свою дружбу людям - всім рекомендую :)

Пізніше, у роки війни, отець Августин Волошин відмовився залишати Карпатську Україну разом з німцями й емігрувати на чужину, був заарештований і згодом закатований смершівцями.


Лавровий вінок для о.Августина Волошина

У вистави є кілька головних, надзвичайно корисних моментів: 1) поширення інформації про історію і боротьбу Карпатської України; 2) месідж, що захисники Карпатської України першими в Європі дали збройний бій фашистам (український націоналіст не дорівнює фашист); і 3) потужний антисепаратистський месідж – як велично о.Августин Волошин проголошував, що Карпатська Україна – частина Великої України, а русини – то українці.


Сценарист і режисер дійства Галина Яблонська


Г.Яблонську вітає заступник голови ВО "Свобода" А.Мохник


Всі учасники вистави
Tags: свобода, театр, україна, фото
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 29 comments